Augmentace prsou z pažní jamky zaručuje zvětšení bez jizev
Zvětšení prsou z axilárního přístupu nebo také „bezjizvé“ zvětšení prsou je zákrok, jehož výsledkem je maximálně přirozený vzhled zvětšeného poprsí bez viditelného zjizvení. Jedná se o zvětšovací operaci prsou (augmentaci) pomocí silikonových implantátů, prováděnou řezem přes pažní jamku (axilu). Tento postup patří k především technicky nejnáročnějším postupům při provádění augmentací, jež ale v důsledku přináší maximální spokojenost klientky. Trvání operace je závislé na zkušenostech operatéra a může se blížit času podobnému operaci z ostatních operačních přístupů.
Umístění operačního řezu do podpaží
Výsledný vzhled a velikost jizev po zvětšovacích plastických operacích prsou u všech typů operačních přístupů jsou vždy naprosto individuální a závisí na mnoha faktorech, jako proces hojení, genetické dispozice jedince, typ kůže a další.
V řadě případů může dojít i ke vzniku tzv. hypertrofických (zbytnělých) jizev, které lze jen obtížně korigovat a to jen chirurgickým odstraněním.
Možnou cestou, jak předcházet viditelným jizvám v oblasti prsou, je umístit operační řez do podpaží (axily). Tento operační přístup zároveň umožňuje uložení implantátu pod sval, který je ženami preferován.
„Bezjizvá" augmentace prsou
Provedení augmentace řezem z pažní jamky (axily) je vhodné pro většinu žen, které se rozhodnou pro zvětšení prsou pomocí implantátů.
Při „bezjizvém“ zvětšení prsou jsou preferovány kulaté implantáty, které jsou díky vysoké kohezivitě obsaženého gelu pro tento operační přístup vhodné. V kombinaci s uložením implantátu pod sval, kdy je implantát lépe upevněn a drží tvar ve správných partiích poprsí, je docíleno maximálně přirozeného vzhledu prsou.
Kontraindikace a rizika
„Bezjizvé“ zvětšení prsou není vhodné pro ženy s výrazně povislými prsy, u kterých je vhodnějším zákrokem modelace prsou. Při modelaci je možné zároveň prsa zvětšit implantáty – v tomto případě se však volí operační přístup pod prsním dvorcem, či z podprsní rýhy, neboť jizvy na prsou jsou vzhledem k modelaci nevyhnutelné.
K „bezjizvému“ zvětšení prsou stejně jako u augmentací z ostatních operačních přístupů se váže řada možných rizik a komplikací. Jedná se zejména o komplikace spojené s celkovou anestezií, hojením a případným vznikem infekce v operační ráně i v okolí implantátu (velmi vzácně).
Další komplikace, které mohou nastat v souvislosti s vkládáním implantátů všeobecně jsou: kapsulární kontraktura, serom (tekutina v okolí implantátu), vyhřeznutí implantátů (přístupu z podpaží vzácně), snížení citlivosti prsních bradavek a další.
Součástí každé předoperační konzultace je poučení o možných rizicích tohoto zákroku. Věnujte vždy těmto informacím dostatečnou pozornost.
Průběh zákroku
„Bezjizvé“ zvětšení prsou probíhá v celkové anestezii a trvá zhruba 2 hodiny a po provedení operace je vhodná hospitalizace 1-2 dny.
Vzhledem k provedení celkové anestezie je nutné před zákrokem podstoupit předoperační vyšetření (laboratorní vyšetření, EKG, ultrazvuk prsou).
Po zavedení celkové anestezie operatér zvolí nejvhodnější místo v podpaží pro co nejšetrnější operační řez, ideálně přesně v polovině podpažního ochlupení, v místě kožní vrásky. Přesné umístění v této vrásce při dobře zhojeném řezu zajistí, že jizva prakticky zanikne a zároveň zajistí vhodný přístup pro umístění implantátu pod sval.
Následuje tumescence - přeplňování tkáně roztokem obsahující adrenalin – které vede ke stažení cév a tím je omezeno krvácení v místě vstupu a dutiny pro implantát. Po vložení implantátu do vytvořené dutiny se zavádí drenáž (úzká trubička na permanentní odsávání sekrece), která je vyvedena operační ranou a odstraněna druhý den po operaci. Jizva po zavedení drénu je tedy schovaná v místě jizvy po vložení implantátu a po zahojení téměř zaniká.
Vzhledem k umístění operačního přístupu v podpaží je bezprostředně po výkonu omezen pohyb paží, který může být i pocitově bolestivější.
Při neopatrném uvolňování tkáně v podpaždí, nebo anatomické atypii lymfatických cest může dojít k nevýznamnému poškození lymfatických cest, které může vést k bolesti v podpaží či přechodnému otoku paže.
Zároveň je nutné z dutiny pro implantát odsávat přebytečnou sekreci v prvých 24 hodinách pomocí drénů. Jejich odstranění může být nepříjemné.
Bezprostřední péče o operovanou krajinu spočívá v intenzivním chlazení první noc, což působí i jako analgetikum a i prevence zbytečných otoků.
Po operaci je třeba dodržovat klidový režim
Po propuštění do domácího ošetření (druhý den po operaci) je nutno dodržovat klidový režim, který je nezbytný pro správné umístění a upevnění implantátů.
První dva měsíce po operaci se nedoporučuje zvýšená fyzická námaha. V tomto období je preferováno pouze sprchování, ne koupání.
Nezbytnou součástí režimu po zákroku je komprimace hrudníku tak, aby se implantáty správně umístily a nedocházelo k jejich pozdějšímu posunu. Fixaci zajišťuje odnímatelný pruh na prsa, který se přikládá na první 2-3 týdny na horní kvadranty prsů. Ve zvláštních případech se přikládá i elastická podprsenka bez košíčků, tzv "lambáda", kterou se snažíme udržet vlastní prsní žlázu nad implantáty (v případě povislejších prsů). Tato kompresivní podprsenka se nosí dle stavu minimálně měsíc po operaci.
Vzhledem k tomu, že je nutné zafixovat celý operační kanál, může být tato komprese nepříjemnější než u jiných operačních přístupů.
Ženám, které měly před zákrokem prsa velmi malá, je doporučováno po odstranění pruhu na prsa nenosit podprsenku. To proto, že po výkonu vypadají prsa často jako prsa patnáctileté dívenky, což u žen v dospělém věku nemusí vypadat zcela přirozeně.
Maximálně přirozený vzhled bez jizev na prsou
Výsledným efektem operačního postupu z podpaží (axily), tzv. „bezjizvého“ zvětšení prsů je maximálně přirozený vzhled a absence jizev v oblasti prsou. Jediná jizva, která je vidět, je umístěna na „neviditelné“ místo do podpaží, kde si ji nikdo s podobným zákrokem nespojuje. Sebevědomí ženy je tedy maximálně posíleno.
Vzhledem k náročnosti tohoto postupu je vhodné zákrok podstoupit u takového operatéra, který má konkrétně s tímto zákrokem dostatek zkušeností.