Vlnění či vrásnění implantátu se projevuje v podobě záhybů v prsou po zvětšení implantáty. Existuje mnoho příčin vrásnění, o které byste měli mít na paměti, než podstoupíte operaci zvětšení prsou.
Vlnění je jedním z nejčastějších možných estetických problémů po augmentační mamoplastice.
Slovo „rippling“ pochází z anglického slovesa „to ripple“, což znamená „vlnit se“. Tento termín označuje vzhled záhybů po operaci zvětšení prsou. Jak to vypadá? Ke zvlnění dochází, když má prsní implantát pod kůží viditelné vrásky nebo rýhy. Častěji se vyskytuje u žen s velmi malým množstvím tkáně pokrývající implantát.
Přítomnost vlnění znepokojuje pacientky kvůli nevzhlednému výsledku, který způsobuje. Neobjeví se však hned po operaci, obvykle bývá vlnění viditelné až po několika měsících, kdy pacientka věří, že už k žádným komplikacím dojít nemůže.
Pacientky mohou minimalizovat riziko vlnění konzultací se zkušeným chirurgem, který doporučí správný typ implantátu a jeho umístění.
Kvalita kůže, která obklopuje prsní tkáň, výrazně ovlivňuje tvar prsou. Přestože kůže prsou obsahuje specifická elastická vlákna, existují přirozené a dědičné rozdíly v pružnosti a tloušťce kůže prsou každého člověka, což ovlivňuje celkový vzhled prsou.
Tento nežádoucí stav se často vyskytuje u žen s nízkým tělesným tukem nebo příliš tenkou prsní tkání.
Zvlněný vzhled se může objevit také v případě, že chirurg vytvořil příliš velkou náprsní kapsu pro vložení implantátů. Pokud prsa migrují ze své původní polohy, může se na kůži objevit vlnitý vzhled.
Je možné předejít zvlnění implantátů, neboť jsou nám známy příčiny, které tento stav způsobují:
Silikonové implantáty s nízkým stupněm hustoty a soudržnosti
Jednou z možných příčin zvlnění je vložení prsního implantátu s nízkým stupněm soudržnosti. Na trhu je nepřeberné množství značek, tvarů, kvalit, cen a především soudržnosti. V hovorovém jazyce je soudržnost hustota silikonu. Čím větší soudržnost implantátu, tím bude bezpečnější, odolnější a stabilnější.
Atrofie tkáně
Špatně přilnavé implantáty způsobují atrofii tkáně. Měkké nebo volné implantáty časem ztenčují tkáň, takže zvlněný vzhled není patrný okamžitě.
Umístění prsního implantátu
Rozhodující může být i umístění prsního implantátu. Při subglandulárním umístění se implantát umístí pod prsní žlázu. Ke zvlnění však pravděpodobně dojde tímto způsobem. Submuskulární uložení, tedy pod prsní sval, má menší sklon k vlnění.
Kulaté implantáty
Většina výrobců prodává kulaté implantáty s nízkou soudržností a anatomické nebo kapkovité implantáty s vysokou soudržností. Proto existuje možnost, že každá forma implikuje paralelně různé soudržnosti. Pacientka, která chce kulaté implantáty, by měla mít na paměti, že ve střednědobém horizontu se může objevit zvlnění.
Než pacientka zváží další léčbu ke korekci vlnění, musí být dokončen proces hojení zvětšení prsou.
Výměna prsních implantátů
Stejně jako augmentace prsou se výměna implantátu provádí jako hospitalizační výkon v celkové anestezii. Kapsa implantátu se chirurgicky otevře a implantát se opatrně odkryje, aby se zabránilo dalšímu poškození kapsy. Poté se vloží nový implantát.
Repozice implantátu
Řešením je chirurgická repozice a posunutí implantátu do správné polohy s náležitou fixací implantátu.
Přenos tuku
Pokud vlnění není příliš výrazné, je možné provést transplantaci vlastního tuku do prsou pacientky. Zvrásněný implantát se tak překryje tukem.
https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/what-is-breast-implant-rippling/