Využití laserů v dermatologii

Využití laserů v dermatologii
Podle Medical Laser Centre
Medical Laser Centre je moderní klinika, která spolupracuje pouze s těmi nejrenomovanějšími plastickými chirurgy, kvalifikovanými kosmetičkami a specialisty v oboru.
Vytvořeno: 31. 5. 2007 · Aktualizováno: 1. 2. 2023

Seznamte se s výhodami laserového ošetření v dermatologii a s typy laserů, rozdělenými podle způsobu ošetření kůže. Trpíte–li akné, nevzhlednými jizvami, varixy, lupénkou nebo toužíte po omlazení pleti, odstranění nežádoucího ochlupení nebo pigmentací, laser tyto kosmetické vady hravě vyřeší. 

Hlavním úkolem tohoto článku je seznámit zvídavého uživatele i potenciálního klienta, hodlajícího podstoupit některý z výkonů v oblasti korektivní dermatologie, právě s oním množstvím zázračných proudů světelné energie, které je skutečně překvapující. Stejně jako možnosti jejich využití: nejen korekce vrásek, vaskulárních a pigmentových lézí, permanentní redukce nežádoucího ochlupení, ale i odstraňování křečových žil, léčba akné, lupénky i bezbolestné omlazení kůže.

Mějme však na paměti, že laserům se díky masivní mediální kampani přisuzují často zázračné účinky, které nemají. Stejně tak jejich výhody, jako zjednodušení léčebných postupů, urychlení a zjednodušení hojení jsou kompenzovány vysokou cenou, již musí ve většině případů plně hradit pacient, protože ošetření laserem stále spadá do kolonky nadstandardní léčby.

A nyní už k jednotlivým skupinám, do nichž se lasery, používané v dermatologii, rozdělují podle typu ošetření kůže.

Lasery k ošetřování kožních cévních lézí

Kožní cévní léze se dělí na vrozené a získané. Mezi ty vrozené patří například tzv. naevus flammeus, lidově zvaný „oheň“. Jde o esteticky velmi nevzhledné vrozené postižení a jedná se vlastně o nahromadění rozšířených krevních cév. Mezi ty získané se pak řadí např. tzv. metličkové varixy, drobné žilky na dolních končetinách, s nimiž údajně mají slovanské ženy největší problémy v Evropě. Samozřejmě cévních lézí je více druhů, od většiny však může odpomoci specifický laser.

Laser pro ošetření cévních kožních lézí prošel několika fázemi vývoje. Již v 80. letech se v Čechách (konkrétně na kožní klinice VFN v Praze) pracovalo s argonovým typem. Ten záhy vystřídaly tzv. barvivové dye lasery, u kterých se dosáhlo optimálního navýšení energie, avšak nedokonalé šíře pulzní energie. To vedlo k vytvoření jakési tlakové vlny uvnitř ošetřované cévky, jejímu následnému prasknutí a proto často docházelo ke vzniku modřinek. To se pochopitelně pacientům příliš nezamlouvalo, naštěstí v 90. letech vědci vyvinuli konečně plně vyhovující typ, tzv. KTP laser se zdvojenou frekvencí a dlouhým pulsem. Umožňuje dostatečně hluboký průnik energie laserového paprsku dovnitř cévy a protože se vytvořené teplo nelokalizuje do bodu, nevzniká nárazová vlna a purpura. Navíc tento laser pracuje se speciální chlazenou safírovou sondou, což dále pomáhá předcházení purpuře. Kromě toho má chlazení i analgetický efekt. S tímto typem laseru se cévní kožní léze ošetřují dosud a jeho vynikající komplexní vlastnosti ho staví na pomyslný vrchol laserů určených k ošetřování kožních cévních defektů.

versapulse
Laser VersaPulse VPW

Lasery k ošetřování kožních pigmentových lézí

Vzhledem k tomu, že pigmentová znaménka mohou být projevem počínajícího zhoubného kožního melanomu, je na místě vždy pečlivě zvážit, jestli není lépe znaménko vyříznout klasickou metodou. Tady již jde opravdu o zdraví a mnohdy i život a estetické ohledy tak musí jít stranou. Ne všechny pigmentové léze jsou však potenciální kožní nádory. K nejčastějším kožním pigmentovým defektům patří melasma, často se objevuje v těhotenství nebo při užívání orální antikoncepce. Bohužel se ale těžko léčí, k použití laseru se přistupuje až v krajním případě. Stejně jako na tetováže lze i zde použít např. tzv. Q-switched laser. Tento laser dokáže vyvolat efektní jev, nazvaný foto-disrupce, kdy pigmentaci doslova „rozstřelí“. Fotodisrupční lasery mají extrémně krátký puls v řádu milióntin sekundy a proto disponují velmi vysokou pulzní energií. Jsou to vlastně, s trochou nadsázky řečeno, takové laserové pistole.

Brno, Jihomoravský kraj
Prague aesthetic Clinic
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)
BE ELITE CLINIC
Praha, Praha (kraj)

Lasery k vaporizaci nežádoucích kožních lézí

Vaporizace, čili vypařování, je metoda využití foto-ablačního efektu, tzn. sejmutí léze světlem. Pro tuto techniku se používají vaporizační CO2 lasery či erbiové lasery. Ty se však dnes již nevyrábí. Současný vývoj v oblasti vaporizačních laserů spěje ke zdokonalování CO2 laserů. Dokonalé technické parametry CO2 laseru s ultrakrátkým pulzem téměř potlačily i původně největší výhodu erbiových laserů, tj. kratší dobu hojení.

laserultrafineerbium
Laser UltraFine Erbium

Lasery k odstranění tetování

A máme zde stále populární téma tetování – v tomto případě se však týká spíše jeho odstranění. Zdobit své tělo více či méně umně vyvedenými obrázky je stále velmi módní záležitostí, bohužel lidé nemyslí na to, jak bude jejich mořská panna, vytetovaná na břiše, vypadat za třicet let (a u mnohých i za třicet kil) či jestli jméno vašeho miláčka, které vám nyní půvabně obtáčí paži, bude platit byť jen příští rok. Lidé zkrátka přistupují k zdobení své kůže stále velmi lehkomyslně a nepromyšleně a pak naříkají v ordinacích kožních lékařů, očekávajíce zázrak. Místo toho je čeká velmi komplikovaný proces, na jehož konci nemusí být vůbec uspokojivý výsledek. A to i v dnešní době, kdy lékaři využívají nejmodernější laserovou techniku. Ne vždy je totiž jasné přesné složení inkorporovaného barviva, a tak často dochází k nepříjemným překvapením. Použitím některých vlnových délek dochází k přeměně dvojmocného železa na trojmocné. Výsledkem však může, při snaze odstranit např. nepovedenou červenou konturu rtů, být její přeměna ve výraznější černou barvu. Dalším problémem jsou stále populárnější mnohobarevná tetování. K jejich odstranění je totiž zapotřebí disponovat několika vlnovými délkami (tzn. několika lasery). V neposlední řadě si člověk, který si nechal provést tetování, neuvědomuje, že odstranění tetování je většinou mnohem nákladnější než samo pořízení. Výčet laserů k odstraňování tetování se částečně překrývá s lasery k odstraňování pigmentací – čili opět systém „rozstřelení“ pigmentu. Je zde však nutno počítat s již zmíněnými barevnými tetováními. Pouze laser VersaPulse C Aesthetic má v jednom systému 4 různé vlnové délky. Výhodou použití nejmodernějších laserů je nepřítomnost jizvy po odstranění. Pro ušetření nepříjemností i obsahu vaší peněženky se však vřele doporučuje více se zamyslet předem nad podobou, umístěním a rozsahem tetování z hlediska let příštích.

medec
Biostimulační laser Medec

Lasery k ošetřování jizev

Ačkoliv lékaři dokáží dnes leccos, neumí stále zázraky a to platí naprosto o „léčbě“ jizev. Méněcennou zajizvenou tkáň není možné přimět k úplné regeneraci, s čímž se pacienti často těžko smiřují. Nicméně lékaři mohou přispět k podstatné úpravě jizvy k lepšímu, tzn. jejímu zmenšení, ztenčení, vyblednutí atd. Záleží také na typu jizev i celé řadě dalších faktorů, jako je věk, pohlaví či fototyp, jak dobře bude léčitelná. V léčbě se využívá nejčastěji kombinovaná metoda, v níž laseroterapie je jen součástí.

Podle typů jizev (například atrofické, hypertrofické, keloidní či dámami velmi neoblíbené strie) je zvolen typ laseru.

Lasery k odstranění nežádoucího ochlupení

Nejedna žena, ale i muž, si zoufají nad mírou či umístěním nevzhledného ochlupení. I od tohoto nepříjemného estetického problému jim může odpomoci laser. Výhodou je permanentní redukce, čili po opakovaném ošetření není třeba se obávat, že by chloupky vyrašily znovu. Vývoj tzv. epilačních laserů velmi pokročil a špičkou mezi jejich záplavou je americký, již několikrát zdokonalovaný laser s názvem LightSheer. On či jeho služebně starší, ale stále výkonní kolegové vás chloupků zbaví prakticky kdekoliv na těle.

lightsheer
Laser LightSheer

Lasery k odstraňování křečových žil

Křečové žíly neboli varixy – notoricky známý a nepříjemný problém, trápící seniory i ženy po porodu. Pro všechny, kteří myslí, že je čeká chirurgický zákrok s hospitalizací a pracovní neschopností, máme potěšující zprávu, i zde se již využívá laserových metod. Použití paprsku přináší podstatný komfort, zákrok se provádí ambulantně, pacient po necelé hodině může odejít domů a okamžitě se vrací do všech aktivit aniž by byla zapotřebí pracovní neschopnost. To zní velmi příjemně a může za to diodový laser s jednorázovým setem. Metoda spočívá v zavedení optického vlákna, které je schopné přenést laserové pulzy do žíly. Při vysunování tohoto vlákna zpět z žíly dochází k jejímu postupnému slepení, které zabrání zpětnému toku krve a tím i jejímu hromadění v žilách. Z hlediska množství pacientů, jež trápí varixy stejně jako obavy z možných pooperačních komplikací, je tato novinka vskutku velmi potěšující a odstartovává novou éru v rozšiřování léčebných metod ošetřování tohoto velmi častého neduhu.

laserd15
Laser D15 k odstraňování křečových žil

Přístroje na léčbu lupénky a vitiliga

A máme tu další častý kožní problém – lupénka neboli psoriáza. Je to chronické onemocnění, sice život neohrožující, ale velmi svízelné a vleklé, přinášející postiženému mnohdy značné utrpení. Prevence ani specifické léčení nejsou dosud známé. Stejně tak vitiligo, další nepříjemné kožní choroba, projevující se výpadky pigmentu. Dochází při ní k zániku buněk, tvořících pigment a není nijak vzácná. Trpí na něj asi 1-4 % obyvatel planety. Také u něj není příčina dosud známa.

Nicméně i v tomto případě znamená použití laseru převratnou událost. Na světovém dermatologickém kongresu v Paříži v roce 2002 byl představen v evropské premiéře přístroj BClear (výrobce Lumenis). Uvádí se, že lupénkové ložisko zeslábne již po 1-2 sezeních, po celkových 4-6 sezeních pak úplně vymizí. Systém používá fokusovanou vláknovou optiku k terapii s vysokými dávkami bez zasažení okolní zdravé kůže, a to pomocí kontaktní koncovky s aktivní velikostí 16x16 mm. Jedná se o přístroj, při jehož vývoji byly primárně brány v potaz požadavky dermatologů. Cílem metody je do určité míry nahradit medikamentózní léčbu lupénky použitím světla. Velmi zajímavý je fakt, že i když se jedná o onemocnění, ve kterém hraje svoji roli genetická dispozice, v drtivém procentu případů již nedochází k recidivě. Jde však o poměrně čerstvou novinku, k potvrzení dlouhodobého působení této metody ještě není k dispozici dostatek dat. Na místě je tedy určitá střízlivost, ačkoliv už teď je jasné, že laser bude znamenat v léčbě lupénky a vitiliga velký průlom.

Přístroje na léčbu akné

Acne vulgaris – zánětlivé onemocnění kůže, projevující se výsevem ošklivých, zanícených vřídků, důvěrně zná snad každý z nás. A zároveň je nesmírným zdroj komplexů a mindráků, které nás, pakliže jsme byli v období dospívání touto patálií postiženi, doháněly k neuváženým činům, jimiž jsme si stav pleti ještě zhoršovali. Leckoho však otravné pupínky neopustily ani v dospělosti, což je stav, vnímaný často jako dvojnásobná potupa. V dnešní dermatologii existuje naštěstí velké množství metod, jak s touto chorobou skoncovat či alespoň výrazně omezit její projevy. Jedním z nich je i metoda ošetření laserem. Léčba akné světlem se ukazuje jako velmi účinná. V principu jde o využití velkého množství endogenního porfyrinu, organické chemické sloučeniny, které Propionibacterium acne (bakterie, spoluodpovědná za vznik akné) spontánně vylučuje. Selektivní fototermolýza zde funguje tak, že tyto porfyriny jsou „spuštěny“ velkými dávkami výše uvedeného specifického světla, čímž dochází k fotodestrukci těchto bakterií. Klinické studie dokazují, že tímto způsobem dojde ke zničení až 90 % bakterií P. acne. Tento jev nastupuje cca 3x rychleji ve srovnání s orálními antibiotiky nebo lokálními přípravky.

Biostimulační lasery neboli Softlasery

Ve výčtu používaných laserů by neměly chybět tzv. biostimulační lasery, tedy lasery, používané v dermatologii převážně jako doplňková metoda k urychlení hojení ran. Nejčastěji se využívají při léčbě oparů, akné, dekubitů či jizev.

iplquantumsr
IPL - intenzivní pulzní světlo

IPL

Intenzivní pulzní světlo, procedura známá spíš pod zkratkou IPL (Intensive Pulsed Light) nebo mezi pacienty nazývaná žehlička, se v České republice používá několik posledních let. Jedná se o polychromatickou nikoli laserovou terapii, která využívá současné působení různých vlnových délek. Tyto systémy nacházejí dnes masivní uplatnění při tzv. fotorejuvenaci neboli omlazování kůže světlem. Lze docílit výrazné korekce především barevných kožních změn, tzn. cévní a pigmentové defekty a dále zlepšení kvality kůže, tj. zjemnění vrásek a textury pokožky. Pro zlepšení kvality ochablé pleti a její tonizaci se však dnes stále více používá dosud nejnovější metoda zvaná:

Radiofrekvence

V současné době jednoznačně dominuje systém tzv. bipolární radiofrekvence s podtlakovou aplikační hlavicí – přístroj známý pod názvem ALUMA, firma Lumenis. Kůže nasávaná během zákroku zůstává nedotčena, kdežto cílené prohřátí dermálního kolagenu vede ke stimulaci jeho regenerace a následnému zpevnění vadnoucí pleti.

aluma
Přístroj ALUMA

 Autor: prim. MUDr. Hana Adamcová

Pozn. Redakčně upraveno a zkráceno

Původní verze napsána pro „Trendy v medicíně“ ročník 4 2002/03 článek pod názvem „Využití laserů v dermatologii“, inovovaná verze v knižní podobě Trendy v medicíně, kolektiv autorů, nakladatelství Triton: „Dermatovenerologie, dětská dermatologie a korektivní dermatologie“ 2006/07

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.