Rosacea neboli růžovka je chronické onemocnění, které způsobuje zarudnutí kůže obličeje a výskyt pupínků (černých teček). Může také způsobit ztluštění kůže a oční problémy (řada pacientů trpí tzv. oční formou rosacey). Jak lze toto kožní onemocnění léčit?
Rosacea, známá také jako růžovka, způsobuje silné zarudnutí kůže. Toto onemocnění postihuje především ženy nad 30 let, zejména ty se světlou pletí a očima. Mnozí si neuvědomují, že neustálé zarudnutí jejich kůže je chronické onemocnění.
Tento stav způsobuje rozšíření jemných žilek v kůži, což vede k zarudnutí. Záněty vytvářejí uzlíky (papuly) a pupínky hnisu (pustuly), které způsobují, že onemocnění vypadá jako akné. Většinou se u mužů objeví ztluštění nosu (rhinophyma), hovorově známé jako „květákovitý nos". Lidé, kteří si onemocnění neuvědomují, často připisují zrudnutí nadměrné konzumaci alkoholu.
Jelikož se růžovka objevuje ve středu obličeje a je obtížné ji skrýt, mnoho postižených trpí psychickými problémy.
Ženy jsou postiženy rosaceou poněkud častěji než muži. Ženy však těžkou růžovkou netrpí tak často jako muži. Někteří lidé jsou vystaveni vyššímu riziku onemocnění.
Vědci se stále snaží zjistit, co způsobuje růžovku. Při vyšetřování zjistili některá důležitá data:
Plán léčby růžovky obvykle zahrnuje vyhýbání se spouštěčům, používání jemných produktů péče o pleť a lékařské ošetření.
Odborník prohlédne vaši kůži a oči, aby se ujistil, že se nejedná o jiné onemocnění. Lékařské testy mohou pomoci vyloučit stavy, jako je lupus erythematodes nebo alergická kožní reakce.
V případě rosacey dermatolog s pacientem probere stávající možnosti léčby. Léčba nemůže zcela vyléčit rosaceu, ale může pomoci:
Plán léčby růžovky se obvykle skládá z léků, denní péče o pleť, někdy je součástí léčebného plánu i ošetření jako např. laserová terapie.
Jak předcházet růžovce?
Pokud většina produktů péče o pleť způsobuje zarudnutí, pálení nebo štípání, dermatolog vám může doporučit produkty péče o pleť, které jsou pro vás dostatečně jemné.
Laserový resurfacing kůže je metoda fyzické exfoliace. Hlavním cílem je odstranit povrchové vrstvy kůže a následně regenerovat povrch kůže. Dnešní laserová zařízení vyzařují vysokoenergetické světlo s definovanou vlnovou délkou, které lze intenzivně a přesně zaostřit. Ve srovnání s jinými alternativními způsoby léčby laserové světlo neovlivňuje celou oblast kůže, ale je distribuováno (frakcionováno) do mnoha malých oblastí tkáně. Z tohoto důvodu se laserový resurfacing kůže také nazývá frakční laserové ošetření.