Laparoskopická bandáž žaludku – vítězství nad obezitou
Náš první dotaz míří k obezitologovi MUDr. Pávkovi, který vysvětluje, kdy se pacient stává vhodným adeptem pro laparoskopickou bandáž žaludku: „Především by byl omyl, domnívat se, že operace je prvním řešením v léčbě obezity. Vždy nejprve pacienty vedeme k zamyšlení nad životosprávou. Tak, jak se stravují rodiče, budou se stravovat i děti. Počty obézních u nás jsou alarmující. Podvázání žaludku vidím jako jednu z posledních možností, jak obezitu řešit. Nejprve je třeba začít změnou stravovacích návyků a pohybové aktivity. Teprve poté, co selžou všechna opatření i medikamentózní léčba, začínáme uvažovat o operaci.“
Jedním z kritérií pro laparoskopickou bandáž žaludku je hodnota BMI (body mass index) nad 40 či nad 35 s přidruženými zdravotními komplikacemi spojenými s obezitou. Důležitá je vysoká motivace pacienta a ochota spolupracovat. Tento aspekt je v rozhodnutí pro operaci natolik závažný, že součástí lékařského týmu je i psycholog, zabývající se problematikou léčby obézních. V rozhodnutí pro bandáž žaludku má důležité slovo také bariatrický chirurg, MUDr. Igor Šimoník, který uskutečnil již více než sto laparoskopických bandáží žaludku. Máme možnost sledovat jeho brilantní práci na operačním sále. Pomocí laparoskopu upevní z vnější strany žaludku bandáž (tenký proužek ze speciálního materiálu). Tím se objem žaludku zmenší přibližně na velikost pingpongového míčku. Důsledkem je to, že pacient má po již několika soustech pocit sytosti a tělo začne spotřebovávat vlastní energetické zásoby. Výhodou laparoskopické operace, která zabere přibližně hodinu, je minimální poškození tkání a tím i rychlé pooperační hojení. Hmotnostní úbytek po operaci se pohybuje cca kolem 20 kilogramů za rok, ale MUDr. Pávek uvádí výsledný úbytek váhy jako individuální.
Výhodou moderních bandáží je možnost měnit jejich průměr pomocí portu pod kůží v oblasti žaludku, jehož umístění je součástí operace. Po operaci pacient zůstává i nadále v péči obezitologa, bariatrického chirurga a podle potřeby i psychologa. Na dotaz, jak pacienti snášejí nepříjemnosti spojené s operací, odpovídají MUDr. Šimoník i MUDr. Pávek shodně, že první pozitivní výsledky jsou pro pacienta natolik motivující, že pomohou překlenout nejen nepříjemnosti spojené se zákrokem, ale zvyšují i ochotu spolupracovat na vytvoření si nových stravovacích návyků a pohybového režimu. Takto spolupracující pacient je pro lékaře potvrzením, že jejich společný výběr pacienta k této operaci byl správný.
Náš poslední dotaz míří k životnosti bandáže žaludku. Jsme ujištěni, že při dodržování lékařských kontrol a doporučení, může bandáž zůstat upevněná na žaludku po celý život.
Předností lékařského přístupu Nemocnice svaté Zdislavy v léčbě obezity je komplexní pohled na tuto problematiku a využití mezioborové spolupráce psychologa, obezitologa a bariatrického chirurga. A jak konstatuje MUDr. Pávek: „V boji s obezitou jsme připraveni pacientům pomoci, jak ve změně stravovacích návyků, medikamentózní léčbou a není-li jiná možnost, tak i pomocí laparoskopické bandáže žaludku.“