Třešnička na prsu
Prsní bradavky se někdy nevyvinou tak, jak by měly. Také můžou onemocnět. Což je pro ženu problém, protože bradavky dotvářejí siluetu ženského ňadra, jsou významnou erotogenní zónou a důležitým nástrojem při kojení miminka.
Největším problémem bývají vpadlé (vpáčené) bradavky. Novopečeným maminkám způsobují potíže při kojení a mnoho žen je považuje za závažný nedostatek při navazování partnerského vztahu. Což je v podstatě ryze ženský problém, protože většině normálních a průměrně inteligentních mužů jsou velikost a tvar našich bradavek celkem ukradené, což potvrzuje i plastický chirurg MUDr. Miroslav Krejča. „Vpáčená bradavka nemá vliv na citlivost. Pouze malé procento žadatelek o úpravu vpáčené bradavky přiznává, že je k rozhodnutí podstoupit zákrok nutí partner.“
Podobné iniciativy ze strany vrtošivých partnerů jsou pro zodpovědného plastického chirurga nepřijatelné, rozhodnutí je vždy na ženě a musí být pevné jako skála. „V některých případech je to problém spíš psychologický než zdravotní, takže vysvětluji ženám, že se partnerský vztah nemůže opírat o něco tak křehkého, jako je prsní bradavka. Partnera můžete vyměnit – bradavku ne.“
Počítejte s riziky
„Vypáčit“ vpáčenou bradavku totiž s sebou vždy nese určitá rizika. „Existuje řada různých operačních postupů a ani jeden není optimální,“ konstatuje dr. Krejča. „Ženám, u nichž předpokládám kojení, navrhuji chirurgický zákrok, který zachová funkci bradavky a napojení mlékovodů. Ne vždy je to jednoduché, protože nelze vyloučit návrat k původnímu stavu, a ani estetický výsledek nemusí odpovídat představě ženy.“ Většinou se ale doktor Krejča snaží ženy, které ještě nekojily a u nichž nelze aplikovat fyziologický chirurgický postup, přesvědčit, aby zákrok odložily. Zdaleka ne všechny jsou s tím srozuměny a navzdory případným komplikacím na operaci trvají. „Jednodušší postup při korekci vpadlé bradavky a s mizivými riziky je přerušení mlékovodů. V takovém případě je stav nevratný a kojení nemožné.“
Prs se začíná vyvíjet v pubertě a v té době se také může objevit případné vpáčení bradavky. Velikost a tvar bradavky se mění také v průběhu života, takže ani dívky s vpáčenými bradavkami nemusejí hned zoufat. U mírnějších forem existuje i konzervativní řešení pomocí masáží a korektorů či dokonce piercingu, ten ale doktor Krejča nedoporučuje. „Podle mě je piercing spíš komplikace, protože je potenciálním zdrojem infekce a může ovlivnit i funkci mlékovodů.“
Varovné příznaky
Každá změna tvaru bradavky, která se objeví u žen, jež překročily třicítku, vyžaduje odborné vyšetření. Pokud se z normální bradavky stává vpáčená, může to být předzvěst nádorového onemocnění, ale někdy je příčinou třeba jen těžký, povislý prs. Mléčná žláza se prověšuje a bradavku vtahuje dovnitř. „Vpáčenou bradavku je vždy a v každém případě třeba konzultovat s mamologem, který určí diagnózu, a následně hledat řešení spolu s plastickým chirurgem,“ říká chirurg.
Malé, nebo velké?
Některé ženy se trápí kvůli velikosti svých bradavek. „Malé bradavky je lepší neřešit, protože z operačního zákroku vyplývá víc nevýhod než výhod, například jizvy, problémy s funkcí vývodu mlékovodů atd.“ upozorňuje dr. Krejča. „V dnešní době se tento problém řeší různými implantáty – udělá se kapsička, kam se vsune implantát. Tato metoda je běžná například v Irsku, já to ale nedělám. Ostatně velké bradavky jsou žádoucí nanejvýš v soutěžích typu Mokré tričko, pro většinu žen je to spíš nepříjemný estetický problém při nošení prádla, plavek a těsných svetříků.“
Poměrně snadno lze zmenšit velké bradavky. Zákrok se provádí ambulantně, ale opět nelze vyloučit již zmíněná rizika. „Nejlepší je odkojit děti a teprve pak řešit problém bradavek,“ tvrdí chirurg.
Rekonstrukce bradavky po ablaci prsu
Po odléčení nádorových onemocnění a samozřejmě na doporučení onkologa lze přistoupit k rekonstrukci prsu a také bradavky. „Bradavka se rekonstruuje po uplynutí tří měsíců po rekonstrukci prsu, až se prs usadí do definitivní polohy, protože někdy je třeba ještě něco korigovat,“ vysvětluje lékař. „V drtivé většině případů se bradavka modeluje z místní tkáně. Vytvoří se mamila neboli kopeček bradavky a v další fázi se dobarvuje permanentím make-upem. Dříve se to řešilo transplantáty z jiných částí těla, například z labií nebo ucha, ale od této metody se ustoupilo.“
S požadavkem o úpravu prsního dvorce se na kliniky obracejí už i muži, i když je jich velice málo a většinou jde o případy související s gynekomastií. „Redukce bradavek a dvorců u mužů se v zásadě neliší od zákroku u žen, prsa jsou menší, takže je i méně jizev. Na rozdíl od žen však muži mají větší sklon k tvorbě keloidních jizev v oblasti dvorce."
Jak se upravují dvorce
Genetika je záludná, nebere si servítky a někdy je jí úplně jedno, zda jsou dvorce přiměřeně proporční k velikosti prsů nebo bradavek. Někdo je má moc malé, někdo naopak velké. Co s tím?
„Zvětšení dvorců se většinou řeší tetováním, ale ženám, které ještě nekojily, to rozmlouvám. Dvorce se po kojení většinou samy zvětší. Pokud se to nestane nebo trvá-li žena na zvětšení, pošleme ji k bývalé sálové sestře z Vinohrad, která má k této problematice blízko a nyní se věnuje pouze permanentnímu make-upu. Mají tak záruku odbornosti v podmínkách sterilního prostředí, což v mnoha salonech krásy chybí,“ říká dr. Krejča.
Zmenšení dvorců se zpravidla provádí při modelaci nebo zmenšení prsů. Mění se tvar prsů, takže bradavky i dvorce je třeba upravit tak, aby byly proporční k novému prsu. „Je to celkem jednoduché, obřízne se kůže kolem dvorce a rána se zašije. Zvláštní případ jsou obrovské dvorce, které se redukují technikou zvanou Donut Technique. Obřízne se původní dvorec a také žádoucí tvar nového dvorce, přebytek se odstraní a kůže se na nový dvorec našije,“ vysvětluje lékař. Nevýhodou je velký rozdíl v průměru nového a původního dvorce, protože může vzniknout řasení. „Je třeba vždy posoudit vhodnost techniky pro pacientku, tedy kvalitu a elasticitu kůže i další faktory, aby nevzniklo velké řasení, navíc může dojít i ke změně tvaru prsu. To všechno se řeší během konzultace a výsledkem musí být vždy rozumný kompromis,“ zdůrazňuje Dr. Krejča.
V neposlední řadě je třeba posoudit adekvátní chirurgickou metodu k danému problému, protože každý problém má jiné chirurgické řešení. „Někdy se stane, že lékař ovládá jen jednu metodu, která nemusí být pro pacientku vhodná. V takovém případě by ji měl doporučit ke kolegovi, který zvládá vhodnější metodu a jemuž on sám důvěřuje. Když nejde o jednoznačnou záležitost, měla by ji pacientka konzultovat s více lékaři,“ říká chirurg.
Je libo kytičku nebo srdíčko?
Na zvláštní přání klientky je v zásadě možné udělat jakýkoliv tvar dvorce, třeba kytičku nebo srdíčko, a pan doktor Krejča přiznává, že by si to rád zkusil. „Už jsem to několika pacientkám nabízel, ale nechtěly,“ říká s úsměvem. „Sestřičky už si ze mě dělají legraci a nosí mi vánoční formičky ve tvaru hvězdiček a srdíček. Ale jak to tak vypadá, i letos zůstane zase jenom u cukroví!“
Na tvorbě článku se podílel MUDr. Miroslav Krejča, PhD.