Stařecké pigmentové skvrny - Jsou opravdu čistě projevem stáří?

Stařecké pigmentové skvrny - Jsou opravdu čistě projevem stáří?
Specializuje se na korektivní dermatologii, estetickou medicínu a dermatologii. Je vyhledávanou lékařkou na aplikaci botulotoxinu, výplňových materiálů, odstranění vrásek nebo omlazení obličeje.
Vytvořeno: 18. 9. 2017 · Aktualizováno: 5. 8. 2021

Trápí vás pigmentové skvrny? V našem článku se dozvíte, jaké druhy pigmentových skvrn existují nebo jakou kosmetiku byste měli používat. Věděli jste, že se stařecké pigmentové skvrny nevyhýbají ani mladším lidem?

Jak se správně orientovat v druzích pigmentových skvrn

Od běžných pigmentových znamének rozlišujeme pigmentové skvrny vznikající vlivem hormonálních změn např. během těhotenství či při užívání antikoncepce (tzv. melasma), dále skvrny vznikající „věkem", tzv. aktinické či nehezky řešeno „stařecké". Na všech těchto projevech se podílejí i genetické dispozice.

Skvrny typu melasma bývají často mnohočetné až mapovité, typicky v centru obličeje, nejčastěji na čele a tvářích. Jejich léčba je svízelná, v létě bývají výraznější, v zimě méně patrné, mívají tendenci ale postupně ustupovat během let i samy, když pomine vyvolávající situace.

Pozánětlivá pigmentace po zákroku

Mohou vzniknout i pigmentace tzv. pozánětlivé, po podráždění např. lasery či IPL přístroji, peelingy, kosmetickými prostředky na zesvětlení kůže, po stržení chloupků při voskové epilaci. Pokud jde o krajinu nad horním rtem, může to vypadat i jako jakýsi knír a ženy kvůli tomu bývají velmi nešťastné. Někdy bývají drobné pigmentace po zarostlých chloupcích po depilaci lýtek, ty obvykle tolik nevadí.

Šetrná kosmetika a dostatečná ochrana

V řešení jakýchkoliv pigmentací je nejdůležitější pravidelná ochrana kůže proti UV záření přípravky s dostatečným UV filtrem (SPF 50), v léčbě všech pigmentací kromě znamének lze dále v zimním období využít jemné peelingy, šetrnou tzv. bělící kosmetiku (zdaleka neplatí, že čím silnější tím lépe, naopak, podráždění po intenzivní léčbě vede často právě k rozvoji pozánětlivé pigmentace a jakoby zacyklení problému), řešením může být i laserové odstranění.

Stařecké skvrny se objevují i mladším

Tzv. stařecké pigmentové skvrny vídáme dnes, v době intenzivního cestování do exotických zemí a out-doorových sportů, mnohem dříve než před lety, kdy bývaly spíše u lidí středního věku a starších. A čím dál častěji chtějí odstranit pigmentové skvrny i mladší.

Mohou se vyskytovat izolovaně anebo vytvářet větší skupiny tam, kde byla kůže nejvíce osluněna, typicky na ramenou, zádech, na krku a v dekoltu, v obličeji pak na lícních kostech, spáncích, u mužů s méně vlasy pak na temeni hlavy. Některé tyto skvrnky jsou od počátku hrubší, matného povrchu a časem se z nich vyvíjejí tzv. stařecké bradavice, které někdy mohou obtěžovat svěděním nebo nehezkým vzhledem, ale jinak nebezpečné nejsou.

Obvykle však jde o komplexní změny kůže vlivem UV záření a extrémních zevních vlivů, které se kromě výše popsaných pigmentovaných změn projevují i zhrubnutím povrchu kůže, horší elasticitou v důsledku úbytku kolagenu a rozvojem tzv. senilních hemangiomů – červených teček či "bradaviček", které jsou vlastně shlukem rozšířených žilek. Všechny tyto agingové projevy nám v podstatě signalizují, jak mnoho UV záření v minulosti na kůži působilo a zda je to zhruba adekvátní kalendářnímu věku daného člověka či ne.

kosmetika
Používejte přípravky s vysokým UV filtrem

Vliv genetiky je nezastavitelný

Orientačně sice rozlišujeme určité kožní fototypy podle reakce kůže na slunce, ale nejsme schopni zatím přesněji odhadnout vliv genetického nastavení jedince. Vše je velmi individuální, může se vyskytnout člověk, který snáší slunce dobře a dopracuje se k melanomu kolem 50. roku věku, naopak jindy světlejší typ, kdy se nádorů kůže bojíme více, nemá ve vyšším věku jiné potíže než zhrublou pleť.

U světlejších typů kůže sledujeme hlavně, zda nedochází k rozvoji prekanceroz (předstupně nádorků, např. tzv. aktinická keratoza) anebo poměrně častých kožních nádorů vycházejících z jiných než z pigmentových buněk (nejčastěji bazaliom – bazocelulární karcinom či spinaliom – spinocelulární karcinom). Na prekancerozy jako aktinická keratóza již existují speciální přípravky k místní aplikaci, které způsobí jejich odhojení.

Pokud je však podezření na spinaliom, bazaliom či jiný kožní nádor, je důležité projev včas odstranit chirurgicky a provést jeho histologické vyšetření. Jedině tak můžeme mít jistotu, že ložisko bylo odstraněno celé a nemělo by tedy dojít k recidivě v daném místě. Tyto nádorky obvykle nemají tendenci metastazovat, ale je důležité zabránit mikroskopickému šíření dále, pokud např. v obličeji při vnitřním koutku oka či na nose není zákrok proveden včas, hrozí významné komplikace s již někdy i ne zcela vyhovujícími estetickými výsledky.

Všímejte si i drobných změn na kůži

Dnes naštěstí naprostá většina lidí vnímá prevenci jako důležitou a nové zvláštní projevy na kůži obvykle včas řeší návštěvou dermatologa. Důležité je hlavně nenápadně se rozvíjejícího se projevu si všimnout (růžový či červený hrbolek, může být i se šupinou nahoře, který nemizí, růžová či červená skvrna se šupinou, která se nehojí, bělavý prstýnek jakoby z perliček kolem růžového či bělavého okrsku, který se pozvolna zvětšuje). Tyto nádorky se mohou vyskytnout i na rtu nebo v koutku úst (zejména u kuřáků). Přesnější diagnostiku provádí vždy dermatolog, odstranění projevu pak dle povahy dermatolog, chirurg či plastický chirurg.

Pokud jde o širší prevenci, je třeba myslet i na ochranu malých dětí před sluncem. V případě, že se dítě zbytečně spálí, významně to u něj zvyšuje možnost kožních nádorů v budoucnu. Z tohoto pohledu je žádoucí děti chránit aplikací dětských přípravků s ochranným SPF a myslet na dobu pobytu na slunci

MUDr. Nina Koutná, dermatolog, Klinika GHC Praha

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.