Mám za sebou přes sedm tisíc liposukcí, říká chirurg Walter Linzer
Kdy můžeme říci, že je lékař skutečným odborníkem na liposukci? Opravdu není možné odsát tuk z bérců a kolen? Která metoda liposukce je ta nejlepší? V rozhovoru s MUDr. Waltrem Linzerem z pražské Perfect Clinic.
Pane doktore, nabídka technik liposukce je v České republice velmi široká, kterou z metod preferujete a proč?
Jednoznačně je to tumescentní liposukce v lokální anestezii. Důvodem je především mimořádná bezpečnost této metody a také možnost přesně modelovat odsávané oblasti. To při celkové anestezii není možné a výsledek není nikdy tak dobrý. Při liposukci může klientka vstát, chodit, povídáme si spolu. Mám od ní také reflexi, pokud se kanylou dostávám do míst, která už nejsou žádoucí. Významně se tak snižuje pohmoždění tkáně.
Napadá mě, že při napuštění tkáně množstvím znecitlivující tekutiny se oblast výrazně zdeformuje a chirurg stejně nevidí výsledek…
V tom je právě to umění - poznat, jak bude odsáté místo vypadat, až nadbytečný roztok vyteče. Právě v tom je ta zkušenost. Mám za sebou více jak 7000 liposukcí, tedy vím velmi přesně, o čem mluvím. Vyžaduje to velkou trpělivost a přesnou práci.
Ženy asi nejčastěji trápí stehna, boky a břicho, které další oblasti je možné ještě liposukcí upravovat?
Ano, tyto oblasti opravdu odsáváme nejčastěji, asi úplně nejvíce se jedná o vnější stehna, ale na těle je celkem 13 oblastí, které můžeme liposukcí upravit. Asi nejméně časté jsou bérce, celé hýždě nebo přední strany stehen, které jsou z pohledu liposukce velmi náročné. Z tohoto důvodu většina kolegů tvrdí, že tuto oblast odsávat nelze. Nemohu s nimi souhlasit, osobně provádím liposukci v těchto partiích již léta. Díky tomu, že se věnuji výhradně liposukcím již 14 let, zkušenost mi dovoluje upravovat i oblasti, na které si odborníci, kteří jsou zodpovědní k výsledkům své práce, netroufnou.
Je nutné, aby liposukce prováděl atestovaný plastický chirurg?
Nutné to není. Podle mě je nutné pouze to, aby lékař, který nabízí provedení liposukce, měl dostatečné zkušenosti, měl estetické cítění, měl talent a aby byl i tak trochu psycholog. Myslím, že je velmi trapné od některých plastických chirurgů v různých diskusních fórech stále nudně omílat a zdůrazňovat, že jenom oni jsou ti „vyvolení“. Laická veřejnost přitom neví a ani nemůže vědět, že ještě donedávna nemuseli mít před svou odbornou zkouškou ani jednu provedenou liposukci.
Co se stane, když klientka po liposukci znovu přibere?
Tukové buňky si můžeme představit jako nafukovací balónek, který se nafukuje nebo vyfukuje podle toho, zda má či nemá z čeho. Nicméně tuková buňka nemá jádro a tudíž není schopná se dělit. Pokud ji tedy jednou odstraním, už se nikdy znovu nevytvoří. Stalo se mi několikrát, že klientka, u které jsem provedl liposukci, přibrala například i 10 kilogramů, ale když se svlékla, měla i přesto hezkou, souměrnou postavu. Při liposukci totiž odstraňujeme přebytečná ložiska tuku směrem k normálu. Proto při liposukci z dané oblasti nikdy nemůžeme odsát všechen tuk, ale jen určité množství, aby nevznikaly vpadliny při případném přibrání, ale postava se formovala rovnoměrně.
Jak Vaše klientky reagují na výsledky liposukce?
Liposukci je třeba vnímat jako první pomoc, odrazový můstek, kdy žena, která byla frustrovaná neschopností zformovat problematické partie cvičením nebo dietou, najednou vidí, že to jde a nastartuje ji to k další práci na své postavě. Samozřejmě jsou i ženy, které se začnou na liposukci spoléhat a vracejí se k modelaci dalších partií. Nejvíce liposukcí u jedné klientky jsem provedl na deseti různých tělesných partiích.
Jaký je Váš názor na vibrační liposukci?
Já osobně v ní žádný výsledný efekt pro klienty nevidím. Jejím cílem má být pro operatéra snáze proniknutí do tkáně, ale když jsem si metodu několikrát vyzkoušel, mám spíše pocit, že nemohu být ve své práci tak přesný, jako když pracuji bez vibrace.
Podstupují u Vás liposukce i muži?
Je to spíše výjimečné, a to proto, že muži jednak mají na své tělo realističtější náhled, ale především proto, že u nich jsou často tukové zásoby uložené tak, že je není možné odsát. Typickým příkladem je břicho, které muže trápí asi nejčastěji, nicméně většinou mají tukové zásoby uložené až za stěnou břišní, kam se žádná odsávací kanyla nedostane.
Velkým hitem jsou v současnosti metody tzv. neinvazivních liposukcí, kavitací apod. Jaký je Váš názor na efektivitu těchto metod?
Osobně jsem vůči nim skeptický. Neexistují žádné studie, které by jejich účinnost potvrdily. Tukovou tkáň je třeba si představit například jako hrozen, kde každá jednotlivá buňka má svou stopku, která dovnitř přivádí a odvádí látky. Pokud tedy chceme tvrdit, že tukovou buňku neinvazivní cestou rozbijeme, je otázkou, jak ji rozbijeme. Zda v ní pouze uděláme „dírku“ nebo ji necháme explodovat apod. Není důvod, aby se nezregenerovala i po zásahu neinvazivními metodami. Proto na jejich efekt nevěřím. Trochu napoví i to, že na trh přicházejí neustále nové a nové zaručeně „osvědčené“ metody neinvazivních liposukcí.
Autorem článku je Petra Dvořáková - Redaktorka LékařiOnline.CZ