Podle čeho vybírat operatéra na plastiku dolních víček?
Kdo potřebuje plastickou operaci dolních víček? Jak tato operace probíhá? Jaké mohou nastat komplikace? Budu mít jizvy? Jaký pooperační režim je třeba dodržet? Jak si vybrat správně operatéra, aby operace dopadla dobře? Na tyto a další otázky odpovídá atestovaný plastický chirurg MUDr. Evžen Trupar Ph.D.
Komu plastická operace dolních víček může pomoci? Při jakých indikacích byste jí doporučil?
Pokud se nejedná o korekci nějakého funkčního problému víčka (například ektropia), pak se u dolních víček jedná vždy o zákrok kosmetický, tedy zákrok, kterým se snažíme zlepšit vzhled víčka. Stupeň zlepšení záleží vždy na předoperačním nálezu a zvolené operační technice. Obecně se dá říci, že operací se korigují tzv. tukové váčky pod očima a nadbytek kůže. Úspěšně provedená operace dokáže z obličeje odstranit především unavený vzhled.
Jaké komplikace mohou po plastické operaci dolních víček nastat?
U všech operací hrozí tzv. obecná chirurgická rizika a specifická rizika. Potenciálních komplikací, které mohou po operaci nastat, je celá řada, naštěstí se v praxi při správně provedené operaci vyskytují minimálně. Mezi nejzávažnější obecná rizika patří riziko krvácení za oční kouli, které může vyústit v útlak optického nervu a slepotu. Nejobávanější specifickou komplikací je odchlípnutí víčka od oční koule a jeho přetočení dopředu, tzv. ektropium.
Dá se jim nějak předcházet dodržováním vhodného pooperačního režimu?
Ano, například ke zmíněnému krvácení může dojít na podkladě zvýšení krevního tlaku, to je důvod, proč je potřeba první dny po zákroku dodržovat šetřící režim a nepředklánět se, neužívat před zákrokem léky zvyšující krvácivost (některé enzymatické preparáty, salicyláty...), naopak užívat léky na vysoký tlak, apod.
Zůstávají po plastické operaci dolních víček viditelné jizvy?
Když kdekoliv porušíte integritu kůže, či sliznice řezem, vznikne jizva. Oblast kůže v oblasti víček je velmi specifická a při standardním hojení a situování řezu do vrásek s postupem času jizva prakticky není vidět. Není výjimečné, že klientky prodělají plastiku víček třeba ve čtyřiceti letech a za 10-15 let přijdou znovu na stejnou operaci a jizvy jsou takřka neviditelné.
Musí lékař před zákrokem odstranit spodní řasy?
Ne, řez je veden buď na kůži cca 3mm pod řasami, nebo na sliznici dolního víčka (na vnitřní straně víčka) u tzv. transkonjunktivální blefaroplastiky.
Který z mnoha existujících chirurgických postupů u plastické operace dolních víček používáte Vy?
Myslím, že dolní víčka se nedají operovat u všech pacientů podle jedné šablony, proto používám více technik, záleží vždy na konkrétním případu. Někdy odstraním jen nadbytek kůže tzv. „skin pinch" technikou (když není potřeba korigovat prolapsy tuku). Nejčastěji klienti přichází právě pro tukové prolapsy, v tom případě volím obvykle muscle-skin flap techniku, kdy se nadzvedne kůže víčka i se svalem a mohu prolapsy redukovat, nebo jen korigovat tzv. orbitální septum tak, aby se tuk již netlačil pod oko, jindy je i výrazný nadbytek kůže spolu s prolapsy, pak volím obvykle tzv. „skin flap" techniku, kdy se preparuje pod kůží víčka a kůže se po operaci lépe napne.
Na co si musí operatér dát pozor při plastické operaci dolních víček?
Na vše, není to jednoduchá problematika, operatér u této, stejně jako u ostatních operací musí získat určitou rutinu, naučit se rozpoznat peroperačně jednotlivé anatomické struktury a rozpoznat konkrétní problém klienta. Dle problému musí zvolit adekvátní operační techniku a tu se musí naučit. Obecně je potřeba pohlídat, aby operatér neodstranil příliš mnoho kůže, pakliže koriguje kožní nadbytek její resekcí. Může pak dojít k obnažení bělma (tzv. scleral show), nebo k odchlípnutí víčka od oka - ektropiu.
Plastickou operaci víček provádějí plastičtí chirurgové, někteří oční lékaři a občas i chirurgové. Podle čeho vybírat operatéra, aby operace dopadla dobře?
Nemyslím, že by konkrétní atestace automaticky zaručovala výsledek, přesto je dobré si uvědomit, že k atestaci ze všeobecné chirurgie není požadována žádná blefaroplastika, stejně jako k atestaci z plastické chirurgie nejsou požadovány například resekce žaludku. Myslím, že je vždy dobré podívat se na výsledky konkrétního lékaře, nechte si ukázat fotografie, zeptejte se u konzultace, jaký chce volit operační postup a proč, jaká by pro vás byla alternativa, případně si zajděte na více konzultací a porovnejte si jednotlivé lékaře. Lékař by vás měl během konzultace přesvědčit, že je erudovaný danou problematiku řešit, nebojte se na cokoliv okolo operace zeptat, abyste předešli případným nedorozuměním.
Jak vznikají tukové váčky pod očima, které jsou během plastické operace dolních víček často odstraňovány?
Problém je obvykle v povolení tzv. orbitálního septa. Je to tenká, ale pevná blanka, která je mezi kostí (dolním okrajem očnice) a tarzální ploténkou, která tvoří podklad dolního víčka. Nad tímto septem je kruhový sval oční a kůže, septum tedy tvoří přední hranici, která odděluje struktury v očnici od svalu a kůže víček. Tuk v očnici vyplňuje prostor mezi oční koulí, která je upevněna řadou okohybných svalů a kostěným skeletem očnice. V případě, že se orbitální septum povolí (dědičná dispozice, věk), tlačí se tuk v prostoru mezi okrajem očnice a tarzální ploténkou ven a navenek pozorujeme tento „prolaps" tuku jako tukové váčky pod očima.