Zejména ráno mívá mnoho lidí opuchlé oči. Může to být způsobeno nedostatkem spánku, věkem, alergiemi nebo špatnou stravou. Ale když jsou oči trvale nateklé, mohou se postižení rozhodnout pro estetické nebo chirurgické řešení.
Oteklé oči jsou častější, než si mnozí myslí. Tento stav je nejen nepříjemný, ale v nejhorších případech může být i bolestivý. Hlavními příznaky jsou oteklá víčka, oteklé spojivky nebo červené, slzící oko.
Oteklé oči jsou často doprovázeny nepříjemnými pocity, jako je pálení, svědění nebo váčky pod očima.
Jednou z hlavních příčin oteklých očí je proces stárnutí. Pokožka v okolí očí je velmi tenká, což znamená, že změny, které vznikají s přibývajícím věkem, se na ní podepíší nejvíc.
Jak stárnete, v dolním víčku se může hromadit více tekutiny. Hromadění tekutiny se nazývá edém. Tenká kůže, která obklopuje oční víčko, může způsobit, že nahromadění tekutiny bude velmi výrazné, což vede k oteklým očím.
Kromě stárnutí existují další důvody pro opuchlé oči, jako například:
Existuje několik metod, které mohou poskytnout krátkodobou úlevu oteklým očím. Vyzkoušejte jeden z těchto domácích prostředků:
Oteklé oči se objevují s přibývajícím věkem, za jejich příčinou také může stát nedostatek spánku, špatná strava nebo alergie. Bylo prokázáno, že pozitivní změna životního stylu přispívá ke zdravým očím bez zánětů.
Pokud máte chronické onemocnění, poraďte se se svým lékařem o možnostech léčby.
Nechirurgická blefaroplastika
Tento zákrok odstraňuje tuk z očních víček bez operace. Procedura spočívá nejprve v aplikaci anestetického krému a poté se použije speciální typ laseru, který má schopnost vytvářet mikroléze v kožní tkáni postiženého místa. Toto působení stimuluje regeneraci buněk, což vede ke zvýšené produkci kolagenu, což následně zvyšuje elasticitu pokožky. Zákrok je minimálně invazivní, trvá 50 až 60 minut a lze jej opakovat po cca 40 dnech. V pooperačním období je viditelný otok, který může odeznít za 2 až 3 dny. Obvykle se doporučuje aplikace antibiotického krému, aby se zabránilo infekci, stejně jako úplná ochrana postiženého místa před slunečním zářením po dobu asi 6 měsíců.
Tradiční blefaroplastika
Blefaroplastika je chirurgický zákrok, při kterém se odstraní kůže i přebytečný tuk z očních víček, aby se obnovila přirozená harmonie periorbitální oblasti. Zákrok lze provést na horních i dolních víčkách, případně i na obou současně. Provádí se v lokální anestezii. Při horní blefaroplastice se vede řez podél oční rýhy a při dolní blefaroplastice se řez vede několik milimetrů od ciliárního okraje. Prostřednictvím řezu chirurg odstraní přebytečný tuk. Po ukončení intervence se řez sešije a stehy se vyjmou asi po 4 až 6 dnech. Jizva se postupem času stává méně viditelnou.
Laserový resurfacing
Laserový resurfacing je relativně nová a minimálně invazivní metoda odstraňování otoků pod očima. Tento šetrný zákrok lze použít na mírně oteklá oční víčka, při kterých se v očních jamkách nahromadila tuková tkáň a vytvořily se malé polštářky.
Barrell, A. (2020). What to know about swollen, puffy eyes. Medical News Today. [online] Available at: https://www.medicalnewstoday.com/articles/swollen-eyes-from-crying [30. 05.2022].