Rozestup břišních svalů: Potíže lze řešit i bez operace
Diastáza je rozestoupení břišních svalů, které vzniká v těhotenství v důsledku zvyšování nitrobřišního tlaku při růstu plodu v děloze. Dále v následkem hormonálních změn, ale i při zvedání těžkých břemen v tělocvičně. Díky diastáze se mohou objevit i jiné zdravotní problémy jako jsou bolesti zad a stresová inkontinence - nechtěný únik moči.
Problém s diastázou po těhotenství není nutné vždy řešit operací pomocí abdominoplastiky. Pomůže i správné fyzioterapeutické cvičení.
Jaké jsou hlavní příznaky diastázy?
Velmi nepříjemným příznakem diastázy je její estetický dopad. Vytváří určité zaoblení v oblasti břicha, které se může časem zvětšit a změnit ve skutečnou bouli. Tento efekt je způsoben tlakem vnitřních orgánů, které nejsou dostatečně drženy svalovým pásem a jsou podpírány vazivovou tkání (linea alba). Břišní diastáza ve skutečnosti také vytváří dysfunkční poruchu, která ovlivňuje stabilitu zad a pánve, což vede k přetížení, pocitu únavy a může způsobit bolesti zad. Při snížené svalové podpoře může dojít k roztržení tkáně a vzniku kýly, čímž vznikají komplikace u žen, které mají v plánu další těhotenství. Diastázu musí potvrdit odborník, fyzioterapeut a v některých případech je nutné ultrazvukové vyšetření břišní stěny.
Příznakem diastázy je přítomnost boulí v oblasti břicha, které jsou spojeny s problémy, jako je špatné držení středu těla, bolesti zad a zažívací problémy.
Jak diastázu řešit?
- Pro odstranění diastázy je třeba dodržovat rehabilitaci předepsanou odborníkem nebo fyzioterapeutem a zdržet se tradičních břišních cviků.
- Je třeba posilovat příčný břišní sval a provádět posilovací gymnastiku břicha. Ovšem vždy pod dohledem odborníka.
- Snažit se vyvarovat dechové námaze a vyvarovat se jakéhokoli vypětí, které by znamenalo tlak na břicho.
Elektrostimulace je jedním z opatření, které přináší velmi dobré výsledky a zintenzivňuje trénink hlubokých břišních svalů.
V extrémních případech, kdy je oddělení svalů velmi výrazné a fyzioterapie a cvičení nevedou k zlepšení, je možné přistoupit k operaci, při které se uvolněné břišní svaly přišijí k sobě. I v případě abdominoplastiky je pro dosažení co nejlepší výsledků doporučené cvičení. Práce s fyzioterapeutem je i nadále nezbytná a to z důvodu udržení kondice pro plánovanou operaci a pro podporu rekonvalescence po ní.
V dnešní době jsou na moderních plastických klinikách nabízeny různé typy abdominoplastiky. Nejčastější a nejvyhledávanější je kompletní abdominoplastika, ale dle potřeby každého klienta je možné podstoupit i abdominoplastiku modifikovanou, obrácenou abdominoplastiku, Miniabdominoplastiku, Umbilikoplastiku a v neposlední řadě Endoskopicky prováděnou abdominoplastiku.
Mini plastika břicha neboli částečná abdominoplastika
Částečná abdominoplastika je nabízena klientům, kteří mají tukové zásoby uloženy v podkoží v dolní části břicha. Výhodou miniabdominoplastiky je kratší řez umístěný v linii pubického ochlupení. Jizva je po operaci o něco menší, ale neznamená to, že je miniaturní. Operatér při této operaci dokáže vyřešit povolení svalu v podbřišku. Nevýhodou mini plastiky je, že rozestup přímých břišních svalů, stejně tak výrazný kožní přebytek odstranit nelze.
Kompletní abdominoplastika:
Odstraňuje přebytečnou kůži mezi stydkou kostí a pupkem. Kůže nad pupkem se stáhne dolů. Tato technika umožňuje liposukci přebytečného tuku kdy jsou svaly napjaté. Plastická operace břicha je jednou z nejvyhledávanějších operací po úbytku na váze a již výše zmíněné diastáze. Díky abdominoplastice vám bude odstraněna přebývající kůže i tuk a budou zpevněny břišní svaly.
Kruhová abdominoplastika:
Provádí se při nadbytku kůže zasahující dozadu. Pro odstranění kůže z beder se vytvoří kruhová jizva. Kruhová abdominoplastika zahrnuje odstranění přebytečného tuku nebo kůže nejen v oblasti břicha, ale také v okolí beder. Nahromaděný nadbytečný tuk můžete odstranit pomocí liposukce nebo kruhovou abdominoplastikou. Břicho je po abdominoplastice pevné, napjatá a atraktivní.
Modifikovaná abdominoplastika
Modifikovaná abdominoplastika je vhodná pro klienty s povolenou břišní stěnou v oblasti pupku a tukovými převisy v břišní části. Jedná se o postup, který zahrnuje kompletní operaci a miniabdominolastikou. Řez je kratší, nedosahuje lopaty kyčelní kosti, ale jen k hřebenu kosti, což je o 10- 15 cm méně než u kompletní operace. Tento typ operace se hodí pro pacienty s povolenou břišní stěnou v oblasti pupku a tukovými převisy v dolní části břicha.
Endoskopická abdominoplastika - varianta miniabdominoplastiky je perfektní pro řešení problému s diastázou. Jizvy jsou pouze 3 bodové v průměru několika centimetrů. Jsou to jizvy po zavedených endoskopech (nástrojích, které obsahují kameru, pracovní nástroj a osvětlení), kterými chirurg provádí operaci aniž by měl přímý přístup do operačního pole. Při tomto typu operace ovšem klient nemůže počítat s resekcí přebytečné kůže. Hodí se proto pro mladé štíhlejší pacienty.