Rakovina prsu a těhotenství: Věděli jste, že...
Preventivní vyšetření prsu by se nemělo podceňovat ani v těhotenství. Jak se postupuje v případě diagnózy rakoviny u žen v jiném stavu? Na nejčastější dotazy týkající se zhoubného nádoru prsu v souvislosti s těhotenstvím odpoví mamoložka MUDr. Renata Kalajová.
Rakovina prsu v těhotenství je vzácná. Pokud si však v prsou najdete bulku nebo si všimnete změny, která ve vás vyvolává obavy, okamžitě se obraťte na svého lékaře nebo zdravotní sestru. Při podezření nádoru v prsu je těhotným ženám k dispozici řada testů. Kromě toho existují možnosti jak se během jiného stavu vyléčit.
Lze nádor prsu v těhotenství hůře odhalit?
Hormonální změny během těhotenství způsobují také změny v prsou. Mohou se zvětšovat, být citlivější a/nebo se objevit bulky. To může vám nebo vašemu lékaři ztížit zpozorování bulky v prsu způsobené rakovinou dříve, než se výrazně zvětší.
Dalším důvodem, proč může být obtížné odhalit karcinom prsu v časném stádiu těhotenství je skutečnost, že mnoho žen odkládá vyšetření pomocí mamografu až na dobu po porodu. Těhotenství a následné kojení mohou způsobit, že prsní tkáň je hustší, což také ztěžuje včasné odhalení nemoci.
Vzhledem k těmto problémům je rakovina prsu u ženy v jiném stavu často diagnostikována v pozdějším stadiu, než kdyby žena těhotná nebyla. V tomto případě je také pravděpodobnější, že se rozšíří do lymfatických uzlin.
Je nutné vyšetřovat prsa během těhotenství?
V období těhotenství a kojení není žena bohužel mimo riziko vzniku rakoviny prsu, které je v tuto dobu 1:3000, tedy 1 případ na 3 tisíce porodů.
Samovyšetřování v těhotenství a při kojení probíhá stejně jako mimo těhotenství. Žena tak činí vždy na začátku měsíce, aby měla pevný opěrný bod, protože nemenstruuje. Prsa jsou v těhotenství pohmatově hůře vyšetřitelná kvůli hormonální změně jejich objemu a bolestivosti.
Při kojení by se měla žena samovyšetřit také 1x za měsíc na začátku měsíce po odkojení dítěte.
DOPORUČUJEME: Mamologická vyšetření před operací prsou mají smysl >>
Na co se zaměřit
Pokud si v prsou nahmatáte bulku nebo si všimnete jakýchkoli změn, které ve vás vzbuzují obavy, neignorujte je. Okamžitě informujte svého lékaře nebo zdravotní sestru. Pokud se váš lékař rozhodne neprovádět mamografické vyšetření, informujte se na jiné typy zobrazovacích vyšetření, například ultrazvuk nebo magnetickou rezonanci (MRI). Je možné, že budete potřebovat druhý názor. Jakékoli podezřelé změny v prsu by měly být vyšetřeny.
Potvrzení nádoru v těhotenství
Je-li potvrzen zhoubný nádor v 1. trimestru těhotenství, může jít žena na interrupci a poté se standardně léčit, čili následuje operace prsu a chemoterapie. Pokud je onemocní odhaleno v druhém nebo třetím trimestru, interrupci již nelze provést, maminka musí dítě donosit a porodit. Onkologové v tomto období dávají pacientkám chemoterapii, pak následuje indukovaný porod a operace prsu.
Chemoterapie ve 2. a 3. trimestru dítěti neublíží, protože je již vyvinuté. Děti takto narozené jsou nadále lékařsky sledované.
Může se rakovina prsu přenést na dítě?
Nebyly zaznamenány žádné případy přenosu zhoubného nádoru prsu z matky na plod. Ve velmi vzácných případech však nemoc zasáhne placentu (orgán, který spojuje matku s plodem). To by mohlo ovlivnit množství živin, které plod od matky dostává.
Léčba během těhotenství
Pokud je u vás rakovina prsu diagnostikována během těhotenství, jsou možnosti léčby složitější. Je vyžadována co nejlepší terapie zároveň s ochranou dítěte. Typ a načasování je třeba mezi týmem onkologické péče a vaším porodníkem pečlivě naplánovat a koordinovat.
Cíl léčby těhotné ženy je stejný jako u ženy, která těhotná není: vyléčit rakovinu, pokud je to možné, nebo ji kontrolovat a zabránit jejímu šíření, pokud ji nelze vyléčit. Další obavy o ochranu rostoucího dítěte však mohou léčbu dále komplikovat.
Věděli jste, že je možné otěhotnět již 2 roky po prodělání nemoci?
Těhotenství je možné už po dvou letech po ukončení léčby. Samozřejmě nikde nesmí být známky recidivy onemocnění. Onkolog povoluje tuto lhůtu dvou let zvláště u starších žen po 35. roce proto, aby měly čas otěhotnět.