Život s prsními implantáty: Nabyté sebevědomí, ale také opakovaná investice a celoživotní péče

Život s prsními implantáty: Nabyté sebevědomí, ale také opakovaná investice a celoživotní péče
Atestovaný plast. chirurg s více než 25letou zkušeností v oboru estet. plast. chirurgie. Je specialistou i na řešení poporodních traumat rodidel (pracoval i na gynekologicko-porodnickém odd. ÚPMD).
Vytvořeno: 10. 10. 2009 · Aktualizováno: 28. 10. 2021

Absolvovat zvětšení poprsí pomocí implantátů je pro ženu důležitým životním krokem. Nejenže jí tato operace nabídne více sebejistoty a radosti, ale vnese také do jejího života další povinnost – nutnost nezbytné dlouhodobé péče.

První dva týdny po augmentaci

Po operaci budete 1 až 2 dny v nemocnici a poté vás propustí domů. Počítejte s tím, že se nebudete schopna sama zaopatřit. Budete potřebovat pomoc se základními činnostmi jako je oblékaní, vaření a úklid. Augmentace patří k náročnějším, tedy bolestivějším zákrokům, proto vám lékař doporučí léky proti bolesti, které užívejte podle bolestivosti dva - pět dní. Po zákroku mohou být vaše prsa oteklá a mohou se vyskytnout i drobné hematomy. Ty obvykle přetrvávají zhruba čtyři až šest týdnů a celkem dobře ustupují po lécích jako je například Aescin. Dobře se při hojení uplatňuje například biostimulační laser, nebo silikonové gely. Ty tekuté se mohou aplikovat po odstranění stehů 2x denně přímo na jizvu (zvlhčují jizvy), nebo tuhé též nazývané silikonové proužky se přikládají přímo na jizvu co nejdéle po celý den (tlačí na jizvu a nedovolí její zdvihání- hypertrofii).

Lékaři také doporučují Wobenzym. Některé kliniky svým klientům nabízejí tyto přípravky v rámci pooperační léčby. Stehy se z rány obvykle odstraňují sedmý až desátý den po operaci. Druhý týden bolesti ustoupí a vy budete víc samostatná. Činnosti, při kterých zvedáte ruce nad hlavu, vám budou činit nadále problémy, proto se jim snažte po dobu 6 týdnů vyhýbat. Do zaměstnání se vraťte nejdříve po 14 dnech od operace, a to jen pokud nevykonáváte silovou a fyzicky namáhavou práci. 

Kouření může zhoršit průběh hojení, a proto je důležité, abyste v průběhu rekonvalescence nekouřila. Masáže jizev jsou bezesporu vhodné, ale vyžadují ze strany ženy velkou trpělivost. Kontroverzním tématem jsou masáže prsů. Názory na přínos těchto masáží pro hojení okolí implantátu se různí, proto je vhodné se o tomto tématu poradit s chirurgem a požádat jej, aby vás naučil správnou techniku těchto masáží. „Důležitý je pohyb implantátem přes žlázu tak, že žena promne implantát v celém jeho předním objemu či obvodu tak, že si žlázu i se svalem jaksi „otře“ o implantát. Implantát by neměl být nikdy v klidu, aby se nefixoval na jednom místě. Žena má proto promnutí implantátu provádět nejlépe každý den ráno po probuzení a večer před usnutím. Je to pak nejméně násilné“, objasňuje MUDr. David Tomášek, atestovaný plastický chirurg a vedoucí lékař Centra estetické plastické chirurgie v Praze.

Augmentace prsou
Augmentace prsou

První měsíce po augmentaci

Do těžších domácích prací, posilování a zvedání břemen se nepouštějte dříve než po jednom až dvou měsících od operace. Důležitá je i dlouhodobá péče o jizvy. Po vytažení stehů je dobré kůži dobře promazávat a chránit před slunečním zářením. Čerstvé jizvy mají na slunci sklon k větší pigmentaci a stávají se viditelné a tmavě zbarvené. Rány vhodné je minimálně 3 měsíce zakrývat náplastí nebo ošetřovat krémem s vysokým UV faktorem. Před sluncem je třeba ochraňovat nejen samotné jizvy, ale i celý prs. „Někdy se při vytváření dutiny pro implantát dostaneme hodně pod kůži. Vzniká zde hojivý zánět, který bere i pigmentaci, a tak po ustoupení opálení zde může zůstat hnědá skvrna. Tento problém mají třeba ženy na Floridě, které vyběhnou na slunce příliš brzy po zákroku,“ doplňuje MUDr. Tomášek.

Po třech měsících od augmentace by měl být celkový estetický vhled prsu trvalý. Otoky a modřiny vymizí a prsa jsou obvykle dobře prohmatná a nebolestivá. Pokud sama zjistíte, že po této době se vaše prsa mění, navštivte svého chirurga. Po jakémkoli větším úrazu v oblasti hrudníku byste měla zajít na kontrolu na pracoviště, kde vám prsa operovali. Pravidelné kontroly po operaci jsou sedmý nebo desátý den po operaci, kdy jsou vám odstraněny stehy. Poté je kontrola naplánována po prvním měsíci od operace. Další kontrola je po třech měsících, kdy chirurg zkontroluje trvalý stav prsou. Následné kontroly jednou ročně již záleží na nositelce implantátů.

1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Ostrava, Moravskoslezský kraj
MUDr. Martin Šorma
Pardubice, Pardubický kraj

Prevence - základ krásy i zdraví

Nezapomínejte, že první návštěvou u lékaře po operaci starost o prsní implantáty zdaleka nekončí. Většina řadových lékařů nemá dostatečné zkušenosti s prsy, do kterých byly vloženy implantáty. Běžnou kontrolu prsou by měla každá žena podstoupit u svého obvodního gynekologa minimálně jedenkrát do roka, a to bez ohledu na to, zda má či nemá prsní implantáty. Prsa po augmentaci by měla být pečlivě kontrolována nejen kvůli možným pooperačním komplikacím, ale také vzhledem k riziku možného zhoubného bujení, které se v prsu s implantátem hůře rozpoznává.

Sama byste měla absolvovat každé dva roky po operaci kontrolu prsů ultrazvukem na doporučení gynekologa, nebo chirurga-mamologa. Lékaři mají několik možností jak prsní tkáň zobrazit. Nejjednodušší a pro augmentovaný prs nejlepší je ultrazvuk. Mammograf není schopen diagnostikovat celé okolí implantátu a tak je nevhodný a ještě navíc může traumatizovat okolí implantátu. Nejlepší, ale také nejdražší vyšetření, je magnetická rezonance.

Co může žena pro sebe udělat sama?

Každá žena by si měla jednou měsíčně sama provádět vyšetření prsu. Pro ženy po augmentaci toto pravidlo platí dvojnásob. Žena je tou, která zná svá prsa nejlépe, a je proto schopna včas zachytit jakékoliv anomálie. Samovyšetření prsu se nejlépe provádí na konci menstruace nebo těsně po ní. Také ženy po klimakteriu by si měly vyšetřovat prsa v pravidelných intervalech, a to nejlépe vždy ve stejný den v měsíci.

Prsní implantáty
Nezapomínejte na samovyšetření prsou

Správný postup je následující: Začněte pohledem. Prsa si důkladně prohlédněte před zrcadlem. Paže mějte podél těla a všímejte si především symetrie, barvy kůže, popřípadě různých kožních anomálii. Změny se mohou projevit jako bulky, otok, zarudnutí, změna symetrie nebo jako vpáčení bradavky či vtažení kůže. Stejně postupujte i při pohledu na prsa se vzpaženýma rukama založenýma za hlavou. Poté přejděte k pohmatu. Prs si pomyslně rozdělte na 4 části (vnější horní, vnitřní horní, vnější dolní a vnitřní dolní kvadrant), pátou krajinou bude bradavka a šestou pak podpažní jamka. Každý kvadrant systematicky prohmatejte do hloubky v poloze ve stoje a poté i v poloze vleže. Je důležité postupovat systematicky nejlépe v soustředných kružnicích. Na závěr bradavku jemně uchopte mezi palec a ukazováček a jemně stiskněte. Při tomto manévru hodnotíme případnou patologickou sekreci. Pokud naleznete cokoliv podezřelého, je třeba navštívit gynekologa, v případě augmentovaných prsou pak chirurga, který vás operoval. Ti vás vyšetří a eventuálně doporučí další postup. S návštěvou lékaře neotálejte, jedině tak můžete mít jistotu, že vaše nová prsa budou i v budoucnu zdravá a krásná.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.