Profiloplastika dokáže změnit výraz obličeje
Obličej je určujícím elementem lidské krásy. Snaha popsat a určit ideální linie sahá daleko do historie lidstva. Antropometricky můžeme na obličeji definovat několik bodů, linií i úhlů, na jejichž základě pak lze stanovit jednotlivé typy obličeje.
Zakladatelem moderní vědecké metody určení typů obličeje je Francouz Loius Aplhonse Bertillon, který tento princip původně využíval koncem 19. století a začátkem 20. století k popisu trestanců ve věznicích.
Díky profiloplastice je možné změnit profil i tvar obličeje
Parametry obličeje jsou dány již v okamžiku splynutí pohlavních buněk. Faktory zevního prostředí, nejsou-li úrazového charakteru, mají na jeho výsledný tvar jen minimální vliv. Změnit je může ale plastická operace. Takové zákroky nazýváme profiloplastiky (soubory operací, kterédokáží měnit profil a tvar obličeje). Může jít o pouhé aplikace výplňových materiálů až po operace nosu i brady a kombinované, složitější výkony, které radikálně mění výraz celého obličeje.
Profiloplastiky dokážou vyřešit obličejové estetické disproporce, ale je třeba správně určit, jaká část obličeje se odchyluje od normálu. Klient, který si myslí, že pomůže operace nosu, působícího dominantně v obličeji, může být překvapen, dozví-li se, že estetické stránce jeho profilu by pomohla spíš operace brady.
Hledáme-li určující faktory proporcí obličeje, je to čelo s vlasovou linií, nos a brada. Ty mají zásadní postavení ve vztahu k profilu obličeje a při jejich deficitu, ať již ve smyslu plus nebo mínus, se výrazně mění profil daného jedince. Nicméně, ke každému pacientovi, který uvažuje o kosmetické operaci za účelem úpravy profilu je nutný individuální přístup a podrobný rozbor jeho estetické vady. Teprve poté je možné stanovit optimální postup korekcí, který můžeme doplnit i grafickým záznamem. Existují již i počítačové programy, které dokážou simulovat a orientačně vizualizovat výsledný efekt operace.
Výrazné deformity se častěji vyskytují u nosu
Platí ale, že nos je výraznou dominantou obličeje a co se týče kosmetické vady, bývá nejvíce vnímán jako patologický. U brady je tomu podobně, avšak zde jsou výrazné deformity méně časté než u nosu. Může se jednat o malý vývin bradového výběžku nebo naopak o jeho zbytnění. Obojí působí v obličeji rušivě. Za normu považujeme stav, kdy tři hlavní body určující proporce obličeje - kořen nosu, úpon horního rtu a bradový výběžek - tvoří jednotnou linii.
Odchylky brady
Odchylka brady se dá vyřešit jejím operačním zvětšením či naopak zmenšením. Tyto operace patří již nějaký čas do nabídky výkonů plastické chirurgie. Poměrně nově je ale doplňuje zvětšení bradového výběžku bez pomoci implantátu.
Tato metoda je mnohem ohleduplnější k pacientovi, protože eliminuje možné komplikace spojené s přijetím cizího materiálu. Zatímco při standardním postupu se projekce brady řeší připevněním silikonového implantátu titanovými šrouby ke kosti dolní čelisti, nová metoda silikon vyloučí a posunem vlastní kosti, připevněné opět titanovými dlažkami k čelisti, doplní chybějící profil brady. Operace se provádí v celkové narkóze a po dni až dvou je pacient propuštěn domů. Otok dolní čelisti přetrvává ještě dva týdny. Poměrně velké omezení se týká stravy, kdy je pacient asi týden odkázán na kašovitou, měkkou potravu a po jídle musí vždy vypláchnout ústa roztokem heřmánku nebo řepíku lékařského. První týden není ideální ani po společenské stránce, neboť brada je nejprve viditelně fixována náplastí, později elastickým obvazem či speciální elastickou maskou na obličej. Po dobu dvou měsíců musí být pacient k sobě ohleduplný, aby se uchránil před přímým nárazem na dolní čelist.
Operace je možné kombinovat
Může se samozřejmě stát, že je indikována korekce obou partií, tedy nosu i brady. V tom případě je výsledný efekt pro pacienta opravdu výrazný a zásadně změní jeho vzezření. Ovšem nejen bradu a nos lze upravovat současně. Profiloplastické operace je možno libovolně kombinovat podle toho, jakou úpravu daný profil potřebuje. Není tedy nereálné u jednoho člověka zároveň korigovat nos, bradu a například i oblast lícních kostí.
Autorem článku je MUDr. Lukáš Frajer, plastický chirurg kliniky Perfect Clinic.