„Podstoupila jsem tubulizaci žaludku: Zhubla jsem 50 kg!"
Když se nedaří hubnout dietami či cvičením, pomoci může zmenšení žaludku díky tubulizaci žaludku. Přinášíme vám rozhovor s bariatrickou pacientkou, které se po zákroku podařilo zhubnout 50 kg.
Kdy přišel ten prvotní impuls, že jste se rozhodla podstoupit operaci zmenšení žaludku?
Nemám bandáž, podstoupila jsem tzv. „tubulizaci" žaludku, neboli také sleeve resekci, kdy se velká část žaludku uřízne. Impuls přišel v době, kdy jsem vážila 138,5 kg a nemohla jsem už skoro dýchat, měla jsem vysoký krevní tlak, astma, zastavila se mi ovulace, hrozila mi cukrovka a celkově jsem se necítila dobře.
Proč právě operace? Nedařilo se zhubnout klasickými „dietami" či cvičením?
Zkoušela jsem diety, cvičení, podařilo se mi takto zhubnout 20 kg, poté ale nastal tzv. jo-jo efekt a já opět přibrala vše zpět. Hodně jsem přibrala i po lécích. Poté už jsem měla tak narušený organismus, že už jsem nehubla ani když jsem omezila příjem kalorií a cvičila.
Kolik jste vážila před operací? Dokážete pojmenovat, co bylo příčinou vaší nadváhy?
Před operací jsem zhubla sama ze 138,5 na 131 kg a s touto váhou jsem šla na operaci. Příčinou mé nadváhy bylo nezdravé stravování, přejídání se, nepravidelný režim a vedlejší účinek léků.
Jak probíhala prvotní konzultace s lékařem a musela jste podstoupit nějaká speciální vyšetření před samotnou operací?
První konzultace s lékařem probíhala tak, že jsem se objednala, vzala s sebou jako doprovod svou maminku, a poté v soukromí čekárny, kde nás bylo asi kolem 10, nám pan doktor během dvou hodin vysvětloval vše ohledně zákroku a odpovídal na naše dotazy, atd.
Před samotnou operací jsem podstoupila vyšetření obezitologa, psychologický posudek, RTG plic a srdce, sono břicha, spirometrii na plicním odd. a gastroskopii.
Pane doktore, jak probíhá taková konzultace, co všechno musí pacient vědět?
Z mého pohledu potřebuji, aby si pacienti byli vědomi možných komplikací, které prostě po tomto zákroku statisticky jsou. A to bohužel i u pacientů, kteří pooperační dietu dodržují. Proto jim v úvodní konzultaci všechna rizika otevřeně říkám, a to raději v těch nejčernějších barvách.
Měla jste cestou na sál z něčeho strach, nebo jste se těšila, že dostanete příležitost, začít skutečně hubnout?
Strach jsem neměla, těšila jsem se moc. Ještě jsem cestou na sál vtipkovala s anestezioložkou.
Mohla byste popsat své prvotní pocity po probuzení po operaci? Bolest, myšlenky, atd...
Pocit, že nemůžu stále věřit tomu, že jsem to opravdu udělala, jinak bolesti jsem neměla žádné. Ani jsem pomalu nevěřila, že mě operovali, nic mě nebolelo, jen jsem byla strašně unavená.
Jaký režim je nutné po operaci dodržovat a co z toho bylo pro vás nejtěžší?
První dva týdny na výhradně tekuté stravě, tj. jogurtová mléka, vývary, atd. Další dva týdny na kašovité stravě, a teprve až po zhruba měsíci postupně najíždět na pevnou stravu.
Pro mě bylo vůbec nejtěžší do sebe něco dostat, pořád jsem se bála, že mi tam něco praskne. Nic z toho se samozřejmě nestalo. Pokud opravdu dodržujete pooperační režim, tak se nemáte čeho obávat.
MUDr. Martin Hrubý ještě doplňuje: „Bohužel, zdaleka ne vždy je průběh takto hladký. Pacienti často přicházejí pozitivně naladění a s představou, že jdou na vyříznutí drobné pihy. Jsou potom překvapení, když po operaci bolest cítí, když jim je na zvracení. "
Nastal úbytek váhy okamžitě, nebo jste si musela chvíli počkat? Za jak dlouho jste shodila těch 50 kg?
Trvalo mi to zhruba 8 měsíců. Největší úbytek váhy je samozřejmě hned v začátku, poté to jde trochu pomaleji.
Projevovala se nižší váha ihned na vašem zdravotním stavu? Protože úsměv na tváři je podle fotek okamžitý a evidentní...
Ano, zhruba po měsíci mi klesl tlak, zmizel atopický ekzém a astma, hodnoty glykémie v normě. Během tří měsíců jsem se cítila jako nový člověk.
Dosáhla jste už svých „hubnoucích" cílů, nebo stále ztrácíte na váze a budete dál?
Měla jsem v plánu zhubnout ještě víc, ale jsem šťastná a těším se z takové změny.
Nemáte strach, že byste zmenšený žaludek „přejedla" a vrátila se na svou původní váhu?
Z toho strach samozřejmě mám, ale snažím se i rok po operaci stále hlídat porce, nepřejídat se a jíst zdravě.
„Rok po operaci pacientka ukončila tzv. honeymoon fázi, to nejtěžší - tedy udržet nový životní styl (zejména stravovací návyky)- ji teprve čeká. Nejčastěji pacienti selžou někdy mezi 2-3 rokem, a je jich kolem 30 %," říká Mudr. Martin Hrubý.
50 kg je hodně, podstoupila jste i odstranění přebytečné kůže, chystáte se, či případně to není nutné?
Mám to v plánu, zatím jsem na odstranění kůže nebyla. Nutné to asi bude, kůže mi visí hlavně na rukou a břichu, ale i kdybych měla zůstat tak jak jsem, tak budu šťastná a říkat si, že mi to za to stálo.
Co na vaši proměnu říká okolí? Musí být nadšené, že?
Největší radost mají moji rodiče, kteří mě podporovali od první chvíle a já bych jim touto cestou chtěla moc poděkovat za podporu.
Největší dík patří ovšem p. MUDr. Hrubému, má zlaté ruce, bez jeho pomoci bych to sama nedokázala a budu mu vděčná celý můj život.
Hodnocení zákroku najdete u nás na portále>>