Plastická chirurgie a ekologie: krása s odpovědností k životnímu prostředí
Jaký vliv má estetická medicína a plastická chirurgie na naši planetu? Tato otázka, kterou by si možná před deseti lety položil jen málokdo, je dnes na sociálních sítích velmi komentované téma. Počet klientů, kteří hledají zákroky estetické medicíny k udržení krásy, harmonie a prodloužení svého mládí společně s odpovědností k životnímu prostředí stále stoupá.
V tomto článku prozkoumáme ekologické perspektivy v oblasti plastické chirurgie: od pokroků v postupech a materiálech šetrnějších k životnímu prostředí až po etické úvahy a společenskou odpovědnost pro ty, kteří chtějí zlepšit svůj vzhled. Prozkoumáme, jak se kosmetický průmysl přizpůsobuje požadavkům éry poznamenané obavami o životní prostředí.
Používané materiály
Existuje několik zákroků plastické chirurgie a estetické medicíny, jako je například zvětšení prsou vlastním tukem, liposukce nebo injekční výplně pomocí kyseliny hyaluronové, které využívají přírodní zdroje a nevytváří odpad, který může mít negativní dopad na životní prostředí.
Proto je jednou z možností, jak v estetické medicíně šetrně přistupovat k životnímu prostředí, zaváděním ekologických postupů při zákrocích s využitím biologicky odbouratelných a recyklovatelných materiálů namísto syntetických výrobků, které se rozkládají roky.
V dnešní době již někteří chirurgové volí prsní implantáty vyrobené z biokompatibilních a vstřebatelných materiálů, což snižuje potřebu dalších zásahů a zabraňuje kontaminaci životního prostředí chemikáliemi a plasty.
Mohlo by vás zajímat: Fat grafting, metoda přenosu tuku
Ekologické prsní implantáty jsou kohezivní, silikonové, gelové prsní implantáty, vyrobené s biokompatibilním mikrotexturním krytem. Jsou navrženy tak, aby působily přirozeným vzhledem, byly měkké na dotek a zároveň splňovaly nejvyšší standardy bezpečnosti a udržitelnosti. Což umožňuje snížit hmotnost implantátů a snížit fyzickou zátěž a množství materiálu použitého při každém zákroku, něco zvláště přínosného pro životní prostředí.
Další ekologické perspektivy
Přirozená krása a akceptace stárnutí je perspektiva šetrná k životnímu prostředí, která získává na popularitě v průmyslu kosmetické chirurgie. Jde o minimalizaci invazivních zákroků k řešení našich estetických problémů ve prospěch jednodušších a méně radikálních gest, jako je přirozená péče o naši pleť, tělo a mysl.
Ta zahrnuje osvojení si zdravého životního stylu, vyváženou stravu, pravidelné cvičení, dostatečný odpočinek a péči o pleť s přírodními produkty. Toto smýšlení přijetí a zdravého stárnutí má nejen pozitivní dopad na sebevědomí a osobní pohodu, ale také snižuje poptávku po chirurgických zákrocích, které mohou mít negativní dopady na životní prostředí.
Ekologický pohled v kosmetické chirurgii zaměřuje na vzdělávání a osvětu. Jak chirurgové, tak pacienti hrají klíčovou roli při přijímání udržitelnějších postupů v této oblasti:
Specialisté v estetické medicíně a plastické chirurgii mohou minimalizovat dopad na životní prostředí a snížit dopady uhlíkové stopy správným užíváním materiálů a nakládání s lékařským odpadem a recyklací na klinikách plastické chirurgie. Dodržováním zásad o recyklaci odpadu vzniklého během chirurgických zákroků, včetně obalů, rukavic a dalších použitých materiálů, pomáhá snižovat množství materiálu, které končí na skládkách, a tím přispívat k ochraně přírodních zdrojů.
Pacienti také hrají klíčovou roli v ochraně životního prostředí, a proto je důležité, aby byl každý klient informován o dopadech estetických zákroků na životní prostředí a pokud je to možné, zvažoval udržitelnější alternativy.
Estetická chirurgie a ekologie: vylučují se?
Odpověď se zdá být rázným „NE“. Plastická chirurgie a ochrana životního prosředí, nejsou vzájemně se vylučující pojmy. Společnost si čím dál více uvědomuje důležitost ochrany životního prostředí a ekonomické perspektivy a obrací se k plastické chirurgii a estetické medicíně, která je ohleduplnější k životnímu prostředí.
Ohleduplnější zákroky plastické chirurgie mohou zahrnovat některé z těchto prvků:
- Obnovitelná energie na klinikách je způsob, jak snížit uhlíkovou stopu center kosmetické chirurgie. Některé kliniky instalují do svých zařízení solární panely, které využívají solární energii k napájení svých lékařských zařízení a osvětlovacích systémů, což nejen snižuje závislost na konvenčních zdrojích energie, ale také výrazně snižuje emise skleníkových plynů.
- Některé lékařské postupy také vytvářejí uhlíkové emise, a proto byly zavedeny programy uhlíkové kompenzace. Tyto programy se snaží kompenzovat emise generované lékařskými postupy prostřednictvím investic do projektů snižování emisí v jiných oblastech. Financovat lze například projekty zalesňování, ochranu přírodních oblastí nebo rozvoj čistých technologií. Kliniky tak přebírají odpovědnost za své emise a aktivně přispívají k boji proti změně klimatu.
- Podpora ekologických charitativních organizací. Každým rokem stoupá počet lékařů, kteří přebírají iniciativu ve spolupráci s ekologickými charitativními organizacemi. Tito odborníci věnují část svých výdělků na projekty, které se snaží chránit životní prostředí spoluprací, která může zahrnovat financování vědeckého výzkumu, vytváření programů environmentálního vzdělávání nebo podporu iniciativ na ochranu biologické rozmanitosti. Kosmetická chirurgie se tak stává pozitivní silou pro životní prostředí, která přesahuje její estetické zaměření.
Rozhodně bychom neměli zapomínat na to, že etika a životní prostředí jsou v oblasti estetické chirurgie úzce propojeny, kdy podpora odpovědných postupů zahrnuje zohlednění blaha pacientů i životního prostředí. Možnosti léčby jsou bezpečné, účinné a šetrné k životnímu prostředí.
Snížení používání škodlivých chemikálií při kosmetických nebo chirurgických zákrocích je další důležitou oblastí ekologického zaměření. Mnoho produktů používaných v estetické medicíně obsahuje chemické látky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí a zdraví. Nespočet lékařů již dnes hledá přirozenější a ekologičtější alternativy. Například namísto použití syntetických dermálních výplní na chemické bázi lze prozkoumat organické a biokompatibilní možnosti, které jsou nejen bezpečné pro pacienty, ale také méně škodlivé pro životní prostředí.
Bibliografie:
(2023) Cirugía estética y sostenibilidad: belleza con responsabilidad ambiental. Available at: https://www.multiestetica.com/articulos/aumento-senos/cirugia-estetica-y-sostenibilidad-belleza-con-responsabilidad-ambiental.
(2022) ECOLOVER opina: ¿existe realmente una saludable relación entre la actual MEDICINA ESTÉTICA y la sostenibilidad? Available at: https://ecolover.life/blog/medicina-estetica-sostenibilidad-wellness-salud/.
(2022a) National Library of Medicine. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7413763/.