Permanentní make-up (PMU)
Povrchová mikropigmentace kůže, kterou jistě řada z vás zná jako „tetování obočí“, je moderní metoda trvalého líčení. Používá se pro úpravu obočí, očních linek, rtů a ke korekcím některých vzhledových vad. Technika PMU je velmi podobná tetování.
Základní rozdíl mezi PMU a tetováním spočívá v použitých pigmentech, v hloubce jejich implantace do pokožky a v jejich trvanlivosti. PMU jde do menší hloubky kůže při použití lehkých barviv na přírodní bázi, které se postupně přirozeně odbourávají.
Proto tedy, na rozdíl od klasického tetování, PMU nezůstává na celý život, ale postupně se odbourává a je časově omezen přibližně na 1 až 5 let v závislosti na vnitřním a vnějším prostředí jedince. PMU se může předčasně odstranit.
Historie
Permanentní make-up vznikl ve východní Asii, přesněji v Hongkongu a na Tchaj-wanu. Postup byl upraven podle klasického tetování v Číně a Japonsku. Jak již bylo zmíněno, rozdíl je v tom, že tetování vyžaduje hlubší proniknutí pigmentu do kůže (dermis) a barvy nejsou odstranitelné. Pigment permanentního make-upu je implantován do epidermis v tloušťce 0,07 mm takže barvu odstranit lze.
Důvody, proč se rozhodnout pro permanentní make up:
-
nedostatek času na každodenní líčení
-
jistota, že vypadáte upraveně v každém okamžiku a situaci
-
alergie na dekorativní kosmetiku - „citlivá pleť"
-
vada zraku (silné brýle či čočky) ztěžující každodenní líčení
-
„nejistá ruka" při líčení z jakéhokoli důvodu
-
korekce jizev, ztráty ochlupení či pigmentu v důsledku alopecie, chemoterapie, popálení
-
po operacích, úrazech, rozštěpech, ablacích
-
nepravidelně tvarované či málo pigmentované rty
PMU vám umožní vypadat dobře při sportu, u vody, v přírodě, díky PMU budete působit přirozeně, výrazně a v každé situaci upraveně. Slouží jako podklad pro líčení a nijak neomezuje v používání vaší oblíbené dekorativní kosmetiky.
Je permanentní make-up dobrý nápad, nebo nebezpečná věc?
Výhod je celá řada, mimo jiné probouzet se vždy s nejvhodnějším líčením pro vaši pleť, můžete se koupat v bazénu, jít na pláž nebo do posilovny bez jakýchkoli potíží a navíc bez použití odličovacích prostředků.
Pro provedení tohoto ošetření je nanejvýš důležité, aby profesionál, kterého si vyberete dokonale znal kolorimetrii a celou škálu barev. Nemějte obavy: Vlastní aplikace se provádí zásadně a bezvýhradně podle předkreslení schváleného zákazníkem!
Které oblasti obličeje lze ošetřit permanentním make-upem?
Téměř všechny oblasti obličeje lze ošetřit. Podívejme se na každou z nich krok za krokem:
Obočí: Během několika sezení mikropigmentací získáte trvale profilované a velmi krásné obočí. Jde také o vytvoření obrazu hustoty vlasů pro ty, kteří v této části obličeje trpí alopecií. Jedná se o kreslení chloupek po chloupku, dokud tvarované místo nezhoustne. Slouží i k skrytí jizev a vykreslení nového obočí od základu. K této technice se obracejí i muži.
Rty: Jedná se buď o jejich úplné vytvarování, nebo o korekci koutků, které se časem vytvoří, můžete je také vytetovat celé v jedné barvě nebo jen jejich konturu.
Oční víčka: Oční víčka se tetují, když jsou řasy krátké nebo mají velmi slabé řasy. Můžete také tetovat oční víčka nakreslením linky, která je ideální pro každou příležitost.
Aplikace Mikropigmentu
Někteří lidé potřebují anestezii a jiní ne.
- Anestetické želé, lidokain 4% gel. Kůže dosahuje znecitlivění do 15 minut po aplikaci.
- Anestezie injekcí do ošetřované oblasti.
- Anestezie kmenovým blokem (infraorbitální, supraorbitální atd.)
Význam teploty barev při nanášení make-upu
Barvy se dělí na teplé a studené (existují také neutrální tóny podle toho z jakého tónu jsou vyrobeny).
Teplé barvy jsou barvy, které mají tendenci dávat více světla, jsou zářivější a výraznější. Například oranžová a zlatá jsou zářivé a energické barvy, které mají tendenci vytvářet objem. Přitahují pozornost k jakékoli oblasti ve které jsou umístěny.
Chladné barvy jsou však ty, které nemají tendenci dodávat objem, za které se považují: tyrkysová, (světle modrá), indigová, modrá a fialová (tmavá).
Bílá, ačkoli se v mnoha chromatických stupnicích nevyskytuje, je kvůli svému ledovému vzhledu a především kvůli hloubce, kterou představuje spojována s chladem.
Pokud jde o make-up, je nesmírně důležité mít představu o odstínu, který se hodí k pleti každého člověka.
Před nanesením make-upu je podstatné provést barevný test. Zejména pokud jde o podkladové báze, aby nevznikaly šmouhy nebo kontrasty a aby make-up vypadal přirozeně.
Pokud máte o něco tmavší pleť, budou na vás lépe vypadat teplé a zemité odstíny. Zlatá na tmavé pleti hodně vynikne, stejně jako u rtěnek je třeba brát v úvahu, co každé pleti nejlépe sluší. Pokud máte velmi hnědé rty a použijete zemité barvy, rty nevyniknou a budou vypadat matně. Zde bude vhodné použít výraznější barvu.
Věděli jste, že
-
Je víc možností aplikace permanentního make upu obočí: nejen klasická linka („razítko"), ale obočí stínované, nebo tetované jednotlivé chloupky, které daleko přirozeněji zvýrazní a opticky zahustí vlastní obočí
-
Samotná kontura rtů působí nepřirozeně, mnohem hezčí je zvýrazněná a probarvená celá červeň rtů
-
Pomocí PMU se například dá vytvořit či zvýraznit (pigmentovat) prsní dvorec po plastických (rekonstrukčních) operacích prsu (např. po úrazech nebo po operacích prsu pro nádorová onemocnění) také se pomocí PMU dá zamaskovat jizva ve vlasech.
-
Při aplikaci PMU se používají jednorázové sterilní pomůcky a prostředky, pracuje se v rukavicích a v roušce, žádný materiál se nepoužívá opakovaně.
Nemějte obavy: Vlastní aplikace se provádí zásadně a bezvýhradně podle předkreslení schváleného zákazníkem!
Co je nutné pro práci s permanentním make-upem?
Skutečně nezbytné a zásadní je aby ji prováděl profesionální vizážista, který má rozsáhlé znalosti o barvách a všech jejích odrůdách.
Nanášení tohoto make-upu je záležitostí profesionálů, protože ne každý ví, jak na to. Materiál je tvořen velmi malými jehličkami, které jsou napojeny na elektrické zařízení, které make-up trvale nanese na pokožku, můžeme si zákrok představit jako způsob tetování ve formě make-upu.