Operace očních víček versus lifting obočí
Všichni z nás s postupujícím věkem pociťují určité změny, které se projevují na pleti, kostech či svalech. Zatímco postupné přirozené stárnutí ovlivňuje vzhled celého obličeje, oblast kolem očí je velmi citlivá a náchylná jako první k viditelným projevům stárnutí. Jednou z nejčastějších příčin návštěv plastického, nebo okuloplastického chirurga je převážně pocit klientů, kteří chtějí plastiku víček. Realita však může být zcela jiná.
Pokles víček může být způsoben dvěma specifickými jevy, resp. jejich kombinací. Prvním z nich je vznik přebytku kůže a tuku v oblasti horních víček, což má za následek unavený a utrápený vzhled. Druhý problém se často projevuje postupným poklesem obočí, resp. čela, což vytváří tlak na vnější část očního víčka. Jak se sestup obočí zvětšuje, může se zdát, že oči zapadly do trvalého zamračení. Někdy je však problém poklesu očních víček způsoben i kombinací obou těchto procesů.
Právě na základě vyšetření specialistou a objasnění příčiny poklesu očních víček by měli pacienti podstoupit buď plastickou operaci horních víček, tzv. blefaroplastiku, nebo operaci pozvednutí obočí neboli lifting obočí (tzv. brow-lift), případně lift čela, resp. obě operace. To, který chirurgický postup bude pro klienta optimální, se plastický chirurg rozhodne po detailním vyšetření.
Potřebuji blefaroplastiku nebo lifting obočí?
Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak pacientovi vysvětlit, co je pro něj nejvhodnější, jestli blefaroplastika nebo lifting obočí, je ukázat mu přirovnání. Pokleslá oční víčka si můžeme představit jako dlouhé kalhoty, které se nám motají po zemi, když kráčíme. Příčina může být v tom, že jsou kalhoty příliš dlouhé (tj. přebytkem kůže) nebo příčinou může být to, že mají příliš volný pas, který již není schopen je udržet (tj. oslabené obočí). Ale opět zdůrazňujeme, příčinou může být i kombinace obou jevů.
Plastická operace horních víček (blefaroplastika)
Lidské oko je uloženo v orbitální dutině a je obklopeno tukovým polštářem, který je ohraničen jemným vazivovým pouzdrem. Toto pouzdro věkem ztrácí svou pevnost a tukové váčky se pozvolna protlačují do podkoží víčka, kde se vytváří tzv. tukový prolaps neboli oční váčky. Cílem blefaroplastiky je odstranění těchto váčků s přebytečnou kůží. Zákrok se provádí jemným řezem, který je umístěn v přirozeném záhybu horního očního víčka, tak, aby výsledná jizva nebyla téměř vidět.
Lifting obočí
Lift obočí řeší pokles obočí, způsobený sestupem svalů a pojivové tkáně v horní části obličeje – zejména oblasti čela. Tento zákrok navrací polohu obočí zpátky na optimální polohu a nepřímo tak zlepšuje vzhled horního víčka. Existuje několik možností liftingu obočí. V současné době máme k dispozici chirurgické postupy, které zabezpečují vysoký liftingový efekt s minimem komplikací.
Od liftingu čela s dlouhým řezem na hraně vlasové linie, nebo řezem ve vlasové linii – bikoronární řez – se již před delší dobou ustoupilo. Nejběžnějším typem operace, kdy je potřeba lift celého čela, zůstává tzv. „endoskopický lifting". Tato metoda se často využívá při liftingu celého obličeje, nebo se provádí samostatně – my doporučujeme metodu, kdy po preparaci fixujeme tkáně v jejich anatomicky ideálním postavení pomocí tzv. tkáňového lepidla. Pro relativně vysokou invazivitu a možné nežádoucí účinky, spojené s poruchou citlivosti v oblasti čela, se však snažíme tuto metodu odkládat co možná nejdéle a u mladších klientů volíme méně invazivní techniky. U mladších klientek, kde jsou již patrné známky poklesu obočí, můžeme zvolit techniku tzv niťového liftingu, kdy chirurg pomocí speciálních nití dokáže povytáhnout obočí bez nutnosti jakéhokoliv řezu. Čím dál více však využíváme nejnovější a průlomovou metodu liftingu obočí pomocí Sur-Por implantátu. Tato technika spočívá v použití tenkého profilu implantátu Sur-Por, který se biointegruje do tkáně. Je navržen tak, aby pozdvihl a poskytl plnost boční části obočí. Je to rychlá a minimálně invazivní chirurgická metoda, která řeší úbytek tuku v oblasti spánkové krajiny a gravitační sestup obočí. Tato metoda představuje ze všech liftingových metod obočí nejtrvalejší liftingový výsledek a je možné ji provést v lokální anestezii. Navíc, pokud se provádí současně s plastikou horních víček, využíváme právě přístup ránou této plastiky, a tak nepřináší žádné další jizvy v oblasti víčka, nebo obočí.
Jak určit, který postup je pro mne nejvhodnější?
Nejdůležitějším postupem je zhodnotit postavení obočí. Poloha obočí se zásadně liší u žen a mužů. U žen je ideální umístění nad horní kosterní okraj oční jamky. U mužů je ideální poloha přímo podél horního kosterního okraje. Jednoduchá zkouška určí tři možné výsledky:
1. Pokud je obočí v ideálním postavení, nebo v blízkosti této pozici, a dochází k poklesu víček, vhodným zákrokem bude blefaroplastika.
2. Pokud problém poklesu očních víček úplně zmizí potom, jak manuálně zdvihneme obočí do ideálního postavení, vhodným zákrokem je lifting obočí.
3. Pokud se pokles očních víček zlepší zdvihnutím obočí do ideální polohy, ale korekce není dostatečná, pak může být indikována kombinace chirurgického zákroku liftingu obočí a plastické operace horních víček.
Nejlepší způsob, jak zjistit, který postup je potřebný ke korekci pokleslých očních víček, je prostřednictvím osobní konzultace a zhodnocení stavu zkušeným plastickým nebo okuloplastickým chirurgem. Správná diagnóza je základní podmínkou k docílení optimálních výsledků.
Tento článek vznikl za laskavé podpory MUDr. Slavky Slaninové.
Zdroj:
ABClinic Art & Beauty. 2021. Plastická operace horních očních víček (blepharoplastika) - ABClinic Art & Beauty. [online] Dostupné na: .