Omlazení pokožky chemickým peelingem

Omlazení pokožky chemickým peelingem
Toto soukromé zdravotnické zařízení nabízí komplexní lékařskou péči v širokém spektru oborů. Využívá moderní medicínské techniky a nejnovější léčebné postupy. Působí tady vysoce kvalifikovaní lékaři.
Vytvořeno: 24. 4. 2009 · Aktualizováno: 27. 10. 2022

Chemický peeling je metoda používaná v lékařské kosmetice za účelem dosažení výsledného celkového zlepšení vzhledu pleti. Lékařský peeling umožňuje získání nového, omlazeného vzhledu pokožky a výrazné potlačení zánětlivých projevů akné. Jak probíhá aplikace a kdy je nejvhodnější chemický peeling podstoupit?

Jaký je účinek ošetření chemickým peelingem?

Pokud jde o systém omlazování u zralé pleti, umíme vlivem chemického  peelingu aplikovaného lékařem  docílit celkového projasnění pleti, sjednocení barevného tónu pleti, zmírnění  drobných vrásek, výrazně zvýšit hydrataci a pružnost pleti, která s věkem slábne. Systém omlazení chemickým peelingem využíváme pro tyto lokality: obličej, dekolt a hřbety rukou.

Naopak u mladé, mastné pleti se sklonem k akné dosáhneme zmírnění zánětlivých projevů akné, zmenšení  velikosti pórů a drobných jizev vzniklých po akné.

Tyto  výsledné  efekty jsou  patrny  již krátce po zákroku, obvykle za několik dní.  Pokud  lékař aplikuje chemický peeling na dlouhodobější  a pravidelné bázi, dochází dále k odstranění  větších nepěkných pigmentací a k viditelnému vyhlazení jemných vrásek okolo očí, nad horním rtem apod.

8bfebf3e-0bba-11ec-8479-0050569948e1.jpg
Chemický peeling mimo jiné vyhlazuje jemné vrásky, zvyšuje pružnost pleti a vyrovnává její barevný tón

Jak probíhá aplikace chemického peelingu?

V čem spočívá ošetření chemickým  peelingem? Jde o proceduru, která trvá asi 20 minut a provádí se v ordinaci dermatologa. Jako vždy je lepší volit dermatologa zkušeného, který se pokud možno specializuje v oboru estetické dermatologie.  Během chemického  peelingu se aplikuje na kůži roztok způsobující  rozvolnění vazeb mezi jednotlivými buňkami vrchních vrstev kůže, které umožní rychlejší  slupování odumřelých buněk, díky čemuž dochází k intenzívnější a rychlejší obnově vrchní vrstvy pokožky a co je pro zralou pleť podstatné - dochází k mohutné hydrataci kůže i ve vrstvách, kam krémy už nepronikají  a ke stimulaci tolik žádané novotvorby  kolagenních vláken, která  jsou zodpovědná za pružnost kůže.

Chemický peeling prováděný lékařem se liší od běžných úkonů, nazývaných rovněž peelingem, jaké poskytuje kosmetička a to především  díky intenzitě a druhu použitých  slupovacích  roztoků a tudíž u lékaře dosáhneme  jiného, výraznějšího efektu. Lékař pracuje s vysoce účinnými roztoky, z nichž nejfrekventovanější v použití jsou ovocné kyseliny (AHA), nicméně výzkum a vývoj jde stále kupředu, takže byla v  poslední době vyvinuta  nová sloučenina na jiné bázi, která je obsažena v nejmodernějších přípravcích.

JM Clinic
Žádné recenze
Krompach, Liberecký kraj
MUDr. Martina Hamadová
Břeclav, Jihomoravský kraj
Brno, Jihomoravský kraj

Po ošetření

Po ošetření dané lokality, ať je to obličej, záda nebo hřbety rukou dochází ihned k zarůžovění, které postupně mizí a  v následujících dnech k drobnému, někdy dobře viditelnému olupování pokožky. Od stupně intenzity a druhu aplikačního roztoku  se odvíjí i stupeň reakce, tedy zarůžovění, intenzita olupování a pak i výsledný efekt. Procedura je nebolestivá, pouze v ordinaci a chvilku po jejím opuštění cítí klient mírnou palčivost nebo teplo v ošetřené oblasti.  Obecně platí pravidlo, že čím silnější peeling, tím nápadnější  je olupování.  Podle stupně olupování pacient volí mezi  pokračováním v normálním  společenském a pracovním uplatnění, nebo (po silném peelingu)  uchýlením  se do klidu domova na 1 - 3 dny.  Ošetření  se opakuje v rozmezí  zhruba 4 týdnů po dobu několika měsíců, následně stačí udržovací kúry v delším časovém rozestupu. 

aplikace chemického peelingu
Chemický peeling se od klasických peelingů liší v intenzitě a druhu roztoků, které lékař používá

Kdy je bych měla podstoupit chemický peeling?

Další pravidlo zmiňuje posečkat s aktivním peelingem v období silného slunečního svitu, před letní dovolenou, těsně před jarním pobytem na horách, ale jako u každého pravidla, i zde platí výjimky, kdy lze peeling provádět i v letním období. Vždy je nutné počítat s nezbytnou vysokou sluneční ochranou (vysoký SPF) kvalitními krémy před ozářením přímými (na zahradě, na pláži) i nepřímými slunečními paprsky (při chůzi po ulici apod.). V takovém případě však vždy odkazuji na pohovor s lékařem, protože jen ošetřující lékař, který zná stav vaší pokožky, může vybrat vhodný a účinný krém s vysokým ochranným faktorem chránícím před UVB a IVA paprsky. Při pohovoru s lékařem - ještě před ošetřením - je rovněž dobré vyjádřit své představy. Lékař pak navrhne takový druh a stupeň ošetření, jaký je pro klienta nejvhodnější a nejefektivnější.

Autorem článku je MUDr Jana Eftimovská, specializace v oboru estetická a korektivní dermatologie, OG Group Medical Centre

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.