Jaké zákroky souvisejí s omlazením obličeje
Jaké zákroky lze podstoupit v rámci omlazení obličeje? S vráskami, povislou pokožkou, pletí bez lesku či dalšími projevy stárnutí si dokáže plastická chirurgie poradit.
Taková a ještě další přání slýchám pravidelně ve své ambulanci já i moji kolegové:
„Přála bych si vypadat stejně, ale méně unavená a trochu mladší“.
„Chtěl bych vypadat lépe, tak jak jsem vypadal, když jsem byl mladý.“
„Chci konkrétně tuto operaci (např. horní víčka).“
„Chci vypadat lépe, než vypadám – Vy jste odborník, co mi poradíte?“
Chcete omladit obličej? Svěřte se do rukou odborníků
Mnohým takovým přáním může plastický chirurg vyhovět s použitím běžných konvenčních postupů. Při výběru plastického chirurga pro omlazení obličeje buďte pečlivý a vybírejte jen atestované specialisty.
Splnění některých přání bude od něho vyžadovat více estetického cítění, obratnosti, zkušenosti, ale především soudnosti. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv zákrok, přirozenost výsledku by měla být vaším hlavním požadavkem.
Pro plastického chirurga je výzvou obličej omladit a vrátit mu jeho svěžest a krásu. Je však nesmírně obtížně krásu vytvořit tam, kde je jí málo nebo žádná není. Před „omlazovacími operacemi v obličeji“ je výhodou, pokud operatér může nahlédnout na fotografie z mládí klienta.
Před operacemi, které mají změnit „ vzhled“ obličeje, je vhodné, aby operatér upozornil pacienta na obvyklé ideální proporce a kontury obličeje a korigoval tak jeho někdy nerealistické či přehnané představy. K tomu poslouží i fotky před a po faceliftu či jiných zákrocích, které chce pacient v rámci omlazení podstoupit. Jen tak získá reálnou představu o výsledku.
Jak si představit ideální proporce a konturu ve tváři
Ideální proporce tváře musíme brát jen jako pomocné měřítko, které nám upřesní, co vlastně objektivně ve tváři vidíme. Hezký obličej sice vyžaduje symetrickou a proporcionální vyváženost, ale na druhé straně právě odchylky dávají obličeji charakter.
Jak poznat projevy stárnutí?
Máme-li posoudit projevy stárnutí v obličeji a možnosti jak jej omladit, musíme si nejprve ujasnit, v čem spočívá atraktivita mladé tváře a v čem hlavní projevy stárnutí v obličeji. Ty jsou způsobeny:
- změnami na skeletu (resorpce kosti)
- změnami na mimických svalech (zvýšené napětí mimických svalů)
- ohraničeným úbytkem tukové tkáně v některých částech obličeje
- kožními změnami (dehydratace, vrásnění, pigmentace)
To se často nedoceňuje. Kožní změny ve stáří se projevují různými pigmentacemi, ztenčením a dehydratací kůže a zvýšeným vrásněním. Velký podíl na kožních změnách má za celý život nakumulované působení ultrafialového záření.
Jaká pomoc se při omlazování obličeje nabízí
Plastická chirurgie již mnoho desetiletí nabízí k omlazení obličeje tři tradiční operační zákroky:
- Browlift (zvednutí obočí)
- Blepharoplastiku (operace očních víček)
- Facelift (vypnutí kůže obličeje)
Dnes si musíme přiznat, že téměř 2/3 příznaků stárnutí obličeje nevyřeší jen výše jmenované zákroky, ale i mnohem modernější metody.
Nové metody omlazení obličeje
V posledních dvou desetiletích bylo vyvinuto mnoho nových metod, které se v současné době nacházejí v různém stupni použitelnosti. Každá taková nová metoda prochází obvykle třemi stádii vývoje:
- Nekritická fáze: nová metoda se rychle zavádí a má stále větší spektrum použití. Nabaluje se hned komerční reklama, vývoj a výroba příslušného nového technického vybavení.
- Kritická fáze: začínají se objevovat komplikace a nepříznivé následky. Na metodu se snášejí kritiky.
- Vyrovnaná fáze: pro metodu byly nalezeny jasné limity a použití.
Typy metod omlazení obličeje
- Chirurgické postupy, které tkáně ubírají nebo vypínají (Facelift, atd.). Kromě chirurgických operačních postupů zde můžeme uvést i méně invasivní postupy, jako je například vypnutí tkání podkožně zavedenými nitěmi (barbed threads) nebo vstřebatelnými destičkami s háčky (Endotin).
- Endoskopicky prováděné zákroky, které též tkáně vypínají, ale jen z malých kožních ran.
- Augmentační zákroky, kterými se doplňuje to, co stárnutím ubylo. Nejvíce ubývá v některých částech obličeje tuk. Augmentace (vyplň) je možná syntetickými, nebo tělu vlastními materiály.
- Farmaceutické a fyzikální prostředky – aplikací botulotoxinu docílíme dočasné ochrnutí některých mimických svalů, čímž zamezíme vrásnění kůže. Laserem je možné odstranit menší vrásky a kůži vypnout. Podobný efekt, někdy i lepší, má peeling krotonovým olejem.
- Pomocné prostředky - máme na mysli kosmetické líčení a ošetření, které na chvíli zamaskuje projevy stárnutí. Význam různých kosmetických přípravků reklama často přeceňuje. Hlavní účinek je hlavně v rehydrataci kůže a v ochraně před UV zářením. Různé druhy masáží, různé vibrační přístroje apod. mají velmi obtížně prokazatelný omlazující efekt, i když jejich použití může být subjektivně příjemné a osvěžující. Všeobecně propagovaný zdravý životní styl také může, ale stejně tak i nemusí zpomalit stárnutí v obličeji.
Postupy omlazování obličeje
Postupy při omlazování obličeje se mohou výrazně lišit u obličejů vyhublých nebo plných až obézních. Celkové omlazení obličeje většinou nevyřeší jeden jediný zákrok. Podstoupit ale všechny možné a vhodné zákroky najednou zvyšuje riziko komplikací a prodlužuje rekonvalescenci.
Je vhodné volit určitou sekvenci zákroků a začít tím, co je nejnápadnější. Někdy již tento první výsledný efekt klienta zcela uspokojí a další zákrok již ani nevyžaduje. Plastický chirurg by neměl být jen operatérem, ale měl by být i rádcem, který pacienta upozorní na všechny možnosti, jejich výhody i nevýhody a nechat mu čas na rozmyšlenou.
Dobrá informovanost je předpokladem k rozhodnutí o plastické operaci. Přečtěte si o zákroku všechny informace a možnosti. Získejte pohled ostatních pacientů z jejich recenzí. A nebojte se zajít na víc než jednu konzultaci s odborníkem. Předoperační pohovor má vyjasnit všechny nejasnosti. Lépe je operaci odložit nebo zcela zrušit, než ji ukvapeně provést.
Jednotlivé oblasti obličeje a metody jejich omlazení (velmi schematicky):
Jedná se bezpochyby o zákrok velmi efektní. Nelze provést jen tam, kde již vůbec žádné vlasy nerostou.
Výrazné vrásky čela a krajiny kolem očí:
Lze dočasně a efektně vyřešit aplikací botulotoxinu.
Zvednutí obočí (Browlift):
Od rozsáhlých operačních zákroků (koronární browlift) se dnes většinou ustupuje pro možné následky, jako je rozsáhlá jizva, ztráta kožní citlivosti a možné vypadávání vlasů ve vlasaté části hlavy. Dnes se tento zákrok většinou nahrazuje endoskopickym browliftem. Výsledek ale často nebývá tak přesvědčivý. Obočí stárnutím poklesá jen málo. Bylo to prokázáno srovnáváním fotografií z mládí a stáří u tisíce jedinců. Někdy ve stáří vyhublé spánkové krajiny a zapadlá horní víčka imitují pokles obočí. Když se tyto oblasti vyplní (nejlépe vlastním tukem) iluze pokleslého obočí vymizí.
Nejpříznivější efekt mívá zvednutí obočí v jeho zevní části, kdy se současně vyrovnají i vějířovité vrásky zevně od očí. Tyto operace zanechají jen krátké a skryté jizvy ve vlasaté části spánkové krajiny. Zvednutí obočí je možné i pomocí nití (barbed threads) nebo použitím vstřebatelných podkožně zavedených plotniček s háčky (Endotin). Nahrnutí kůže v průběhu tahu nití nebo Endotinu, může někdy působit rušivě. Použití je proto vhodné přísně individualizovat.
Horní oční víčka:
Klasická operace horních víček spočívala v odstranění přebytečné kůže, někdy i části kruhového svalu, a vyhřezlých tukových váčků. Důsledná snaha odstranit vždy vše může být ale někdy z estetického hlediska kontraproduktivní. Horní víčko by mělo být mezi obočím a ohybovou řasou plné, což je známka mládí a mladistvého vzhledu. Víčko v tomto prostoru prázdné bývá příznakem stáří nebo nějakého onemocnění. Jsou-li horní víčka vůbec vhodná k operaci, pak se obvykle odstraní část přebytečné kůže. Co se odstraní navíc záleží na soudnosti a zkušenosti operatéra.
Dolní oční víčka:
Omlazovací operace dolních víček prošly v posledních dvou desetiletích vývojem. Klasická operace spočívala v odstranění proužku kůže a kruhového očního svalu a hlavně v odstranění tukových výhřezů („pytlíků pod očima“). V mnoha případech je tento postup stále použitelný. Použije-li se ale tato metoda paušálně u každého může být výsledek i neuspokojivý. Následkem může být příznak tzv. „suchých očí“. Operace, která se provádí bez následných zevních jizev a to jen přes spojivku (transkonjuktivální přístup), vyřeší jen odstranění tukových výhřezů. Někdy to může být zcela dostatečné (zejména u mladších klientů), ale často musí být zákrok doplněn laserovým nebo peelingovým ošetřením očních víček.
U modernějších postupů se nepreferuje tak radikální odstranění tukových výhřezů a někdy se výhřezy využijí k vyplnění „kruhů pod očima“. Někdy není vůbec nutné dolní víčka operovat. Významného efektu omlazení docílíme jen vyplněním propadlého přechodu víčka ve tvář (V-deformita) vlastním tukem.
Tváře V:
V oblasti tváří mohou být projevy stárnutí velmi nápadné. V horní části tváře to bývá V- deformita s výrazným úbytkem tuku v místě přechodu dolního víčka ve tvář a časté vyhubnutí uprostřed tváře. Nejlogičtějším řešením je tyto oblasti vyplnit vlastním tukem (lipofilling). Zákrok se sice musí někdy opakovat, ale pak jsou výsledky trvalé a působí velmi přirozeně. Facelift tyto problémy obvykle nevyřeší. Viz. následující obrázek
Krajina kolem úst a v dolní třetině tváře:
Typickým příznakem stárnutí je prodloužený horní ret a úzká červeň horního rtu. Nejlepší řešení, které cíleně řeší tento problém, je chirurgický lifting rtů, tzv. „Bullhorn lipoplasty“.
Pomocí malé kožní excise při dolním okraji nosu se provede zvednutí a zároveň zkrácení horního rtu. Tím se současně zvětší a vysune červeň rtu. Nejtypičtějším příznakem stárnutí (často již od 40 let) v dolních partiích tváře je tzv. „jowling“ neboli pokles tvářového tuku až přes okraj čelisti. Při pohledu zepředu se to projevuje typickou, tzv. „quadratisací obličeje, kdy obličej ztrácí svůj mladistvý trojúhelníkový vzhled. (viz. obrázek).
Lifting krku:
Obvykle se současně vyskytuje vrásnění krku. Tato oblast je jednoznačnou doménou pro faceliftové metody. Vývoj operačních technik v posledních 20 letech jasně směřuje k jednodušším, ale ve své podstatě stejně účinným zákrokům, tzv. miniliftům.
Bývá zde menší jizva, rychlejší pooperační rekonvalescence a současně i menší riziko komplikaci. Většinu těchto operací lze provést v lokální anestesii a ambulantně. Často je tato oblast doménou i pro nitě, tzv. Theatherlift. Každý ale nemůže být kandidátem na tento zákrok, zejména když má výrazně povolenou kůži. Pro dobrý výsledek je též podstatné, kolik nití se zavede. S počtem aplikovaných nití však výrazně roste cena zákroku. Výsledný efekt není trvalý, obvykle jde o dobu 1 až 2 roky.
Rada závěrem
Nepodléhejte dnes všudypřítomnému idolu krásy a nesnažte se věk zcela zamaskovat. Atraktivní můžete být, i když vám již není do třiceti. Atraktivita je odvozena od latinského slova attrahere – přitahovat, a tudíž není spojována jen s krásou a vzhledem jedince, ale celkově s tím, co jeho osobnost vyzařuje a jeho okolí přitahuje (sympatie, důvěra, aj.).
Největší chybou je mylná představa, že plastickou operací vyřešíte některé své životní nezdary - udržíte hroutící se manželství, zajistíte si lepší pracovní postavení či odstraníte jiné životní peripetie.
Samostatnou kapitolou a postrachem plastických chirurgů jsou lidé trpící tzv. dysmorfofobií. Jsou to narcističtí lidé, kteří stále na sobě nacházejí další a další estetické vady a vyžadují jejich řešení. Nikdy však nejsou a nebudou s výsledkem a sebou samými spokojení.
Pokud vám mohu z pozice plastického chirurga s 25 lety praxe radit, stárněte především v pohodě. Když vám něco skutečně hodně vadí, zkuste to řešit. Poraďte se i s plastickým chirurgem, ale nelpěte na operaci za každou cenu. Když vám zákrok rozmlouvá, poslechněte ho. Je to známka toho, že to s vámi myslí dobře a nemá v úmyslu na vás jen vydělat.
Nenechte se slepě zmanipulovat nekritickou reklamou. Matoucí mohou někdy být i fotografie před a po výkonu. Dnešní možnosti digitálního upravení fotografií spolu s profesionálním líčením dokáže, snad kromě amputované nohy nebo odstátých uší, vylepšit a zamaskovat téměř vše. Seriózní plastičtí chirurgové se však brání takové neseriózní reklamě. Jejich zájmem je klienta pravdivě informovat a pomoci mu se správně rozhodnout.