Není lifting jako lifting
Plastická chirurgie, respektive chirurgie estetická, existuje již mnoho desítek let. Její moderní pojetí se datuje ke vzniku dokonalejší anestesie. Maximální rozmach začíná v době mezi dvěma světovými válkami.
Vzhledem k tomu, že maximální rozvoj tohoto výkonu vzniká v anglicky mluvících státech, pak pojem „facelift" se ujal i v Evropě a slovo lift či lifting je dnes stejně známé jako český laický, respektive neprofesionální pojem, „plastika obličeje".
Facelift podstupují i muži
Facelift, čili vytažení kůže obličeje, je estetický plasticko-chirurgický výkon, kdy se pomocí řezů ve vlasech od spánkové krajiny obřízne kůže kolem ucha a za uchem končí ve vlasové části. Tyto řezy jsou šikovně vedeny tak, že po dobrém zahojení jsou známky operace opravdu velice málo zřetelné. Z tohoto operačního přístupu se uvolní kůže od spodiny, vypne se a přebytek této kůže se odstraní. Pak už zbývá kůži jen pěkně zašít a být zdravý a dobře se zahojit. Zhruba 2 až 4 týdny po operaci opadne i mírný otok a pacient se cítí třeba i o 10 let mladší ve svém vzhledu. Píši úmyslně slovo „pacient", protože tyto operace se provádí i mužům. U nás ještě není tak velká skupina mužů, která podstupuje tento výkon. V západním světě, zejména v zemi velkého byznysu v USA, si troufám tvrdit je v této populaci stejné procento mužů a žen.
Vytažení čela a obočí
Po tomto výkonu je operovaný(á) velice spokojený(á). Časem zjišťuje, že se „výrazně zhoršila kůže čela, vynikly vrásky čela, spadlo obočí". Pravda to samozřejmě není, neboť došlo jen k tomu, že se člověk sám sobě okouká a samozřejmě natažená kůže vypadá lépe než ta původní, která zůstala v krajině čela. Vytažení kůže čela, tedy i obočí, není už zas tak častá operace. Nicméně díky pokroku medicínské vědy vůbec se dere tato operace do popředí zájmu po faceliftingu. Tento postup nejen že odstraní, respektive výrazně omezí vrásky čela, ale vyzdvihne obočí. Lift obočí omladí okolí očí včetně víček, ale i omladí projev celé tváře. Tato operace se méně častěji než facelifting prováděla donedávna jen proto, že operační přístup odrazoval pacientky. Bylo totiž nutno proříznout kůži nad čelem prakticky od spánkových krajin přes celé temeno. I přesto, že řez je vedený ve vlasech, se často stávalo, že zájemkyně o operaci dostaly strach z tak velkého řezu, i když byl veden ve vlasech, kde se jizva ztratila.
Face a SMAS lifting
Moderním přínosem v liftingu dolních dvou třetin obličeje je poznatek, že stárnutím se uvolňuje nejen kůže, ale vlastně kromě kosti (lebky) všechny vrstvy měkkých tkání. Se svaly, nervy a cévami nelze nic moc provádět, ale lze vypnout takzvaná svalová povázka, čili to, co laicky řečeno, drží svaly na svém místě a zpevňuje je. Česky se tato vrstva tkáně těsně pod kůží nazývá „povrchní svalově-povázkový systém" a v odborném termínu zkratkami SMAS (Superficial Muscle Aponeurotic System). Nemusí vás tedy překvapit, že se operovanému člověku v dokumentaci objeví pojem „Face SMAS lifting". Před několika lety se v této vrstvě operovalo jen někde na rozhraní krku, kdy se vrstva povázky natáhla, vypnula a přišila. V současné době špičkoví plastičtí chirurgové tuto vrstvu opatrně uvolní od spodiny, natáhnou, přebytek přeloží dovnitř a po vypnutí přišijí k okolí. Tento operační postup je velmi náročný, neboť pod touto vrstvou jsou už velice blízko cévy a nervy. Jejich porušení by mohlo mít i trvalé následky.
Dalším pokrokem u „Face a SMAS liftu" je sešití podkožního svalu na krku oboustranně k sobě. Vytažení výše uvedeného SMAS po stranách pak vede ke krásnému vykreslení krku a podbradku. Po tomto operačním zdokonalení zůstává jen asi 3 až 4 cm jizvička pod bradou, většinou v místě, kde je před tukovým podbradkem vráska. Tento tukový podbradek se při tomto výkonu pochopitelně odstraní možno i pomocí liposukce. Krajina brady a krku je pak výrazněji omlazena.
Endoskopický operační přístup
Poslední novinkou a to tak podstatnou, že celou operaci dostává do popředí, je takzvaný „endoskopický operační přístup". To znamená, že se z malých operačních řezů pronikne pod kůži s operační kamerou a jiným, malým řezem se pracuje pod kontrolou zraku. V estetické chirurgii zaznamenal v posledních letech právě endoskopicky kontrolovaný forehead a eyebrow lift nebývalého zájmu. Neprovádí se již ten obávaný „koronární" řez přes celé čelo ve vlasech, ale dnes po operaci zůstává většinou pět 2 až 4 cm řezů ve vlasové části, po jednom ve spánkových krajinách a většinou tři v krajině temena ve vlasech.
Méně příjemnou stránkou věci je to, že operaci nehradí zdravotní pojišťovna. Cenové relace jsou tak rozdílné, že je nutno se vždy ptát co vlastně pod tou kůží ten chirurg provádí. Jizvy po operaci jsou vždy stejné. Moderní postupy, ty složité, se provádí hlavně pro to, že vydrží minimálně dvojnásobně delší dobu. Práce chirurga pod kůží po zahojení není bohužel vidět. V absolutní hodnotě se operační postup projeví jen v délce operačního výkonu, který je prováděn v takovém stavu vědomí, že stejně pacient(ka) nepozná, jak dlouho výkon trvá. Dobře provedený rozšířený Face a SMAS lifting s operací na bradě, včetně endoskopické operace čela může trvat i 6 hodin. To se pak, samozřejmě, promítne i do celkové ceny operačního výkonu. Zde jsou obsaženy nejen zkušenosti operatéra, ale i úroveň pracoviště a podobně. Není tedy na místě se ptát plastického chirurga při prvním kontaktu do telefonu: „Dobrý den, prosím Vás a kolik u Vás stojí…?" Nejlepší je objednat se na konzultaci na několika pracovištích, pak se teprve rozhodnout, u kterého operatéra operaci podstoupit. Konzultace jsou většinou také honorované, ale dle mého názoru je vždy lepší zaplatit větší počet konzultací a dobře si vybrat než podstoupit jeden „levnější" výkon a pak nebýt spokojen.