Nejčastější důvody operací očních víček a jejich okolí

Nejčastější důvody operací očních víček a jejich okolí
MUDr. Jiří Záhlava, CSc. absolvoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze v 1995 a poté složil atestaci I. i II. stupně v oboru oftalmologie. Dnes působí na očním oddělení Nemocnice Na Homolce v Praze 5.
Vytvořeno: 23. 12. 2010 · Aktualizováno: 28. 10. 2022

Vzájemný kontakt očima patří mezi nejdůležitější prostředky komunikace mezi lidmi, přilehlé partie obličeje jsou tudíž jednou z nejvíce vnímaných a hodnocených částí těla. Jejich vzhled proto hraje u většiny jedinců důležitou roli. Jaké jsou nejčastější důvody operací očních víček a jejich okolí?

Horní a dolní víčko vytváří a při svých pohybech i uzavírá oční štěrbinu. Víčka mrkáním roztírají slzný film, napomáhají odtoku slz slznými cestami a chrání oko před škodlivými vlivy zevního prostředí. Poruchy polohy a postavení víček mění velikost a tvar oční štěrbiny.

Operace okolí očí ze zdravotních i estetických důvodů

Nejčastějšími zdravotními důvody pro léčebné chirurgické zákroky okolí oka jsou změny polohy a postavení víček:

  • vyvrácení okraje víčka od oka (ektropium),

  • vchlípení okraje víčka k oku (entropium),

  • pokles horního víčka (ptóza),

  • neschopnost uzavřít oční štěrbinu (lagoftalmus),

  • křeč svěrače očního víčka (blefarospazmus),

  • tzv. vlčí zrno a nezhoubné či zhoubné nádory víček.

Další afekce víček upravujeme převážně z estetických důvodů. Jedná se nejčastěji o různé kožní výrůstky, xantelazma (žlutavé usazeniny tuků do kůže většinou nepravidelného tvaru) a blefarochalázu (přebytek kůže víčka a většinou i prolaps - výhřez - orbitálních tuků).

Zmíněná onemocnění víček řešíme zčásti mikrochirurgicky, blefarospazmus je možno ovlivnit místní aplikací botulotoxinu. Vždy platí, že během chirurgického výkonu je nutné manipulovat s tkáněmi co nejšetrněji, aby se zbytečně nepoškozovaly a nehojily se zdlouhavě.

Na víčkách a jejich okolí může vzniknout široké spektrum benigních (nezhoubných) a maligních (zhoubných) novotvarů. Mezi častěji nacházené patří fibromy, fibrolipomy, veruky, cysty, ateromy, papilomy, cornu cutaneum, hemangiomy, dermoidy, pigmentové névy, prekancerózy, nemelanomové zhoubné tumory jako bazaliomy nebo spinaliomy a maligní melanomy.

Benigní kožní výrůstky různého původu menší velikosti je často šetrnější odstranit speciálními nůžkami (jemnějšími než na nehty) s následnou elektrokoagulací, než chirurgicky. Jsou-li útvarky mnohočetné nebo většího plošného rozsahu, může se s výhodou použít laser.

Ptóza, pokles horního víčka, může být vrozená nebo získaná. Při zvažování její chirurgické korekce se musí mít na paměti, že bývá i projevem myastenia gravis, poruchy nervosvalového přenosu. Pak je však první volbou neurologické vyšetření i léčba.

Ektropium, vyvrácení okraje většinou dolního víčka od oka, se dělí na senilní, spastické, jizevnaté a paralytické. Pokud je ektropium mírné a subjektivně obtěžuje minimálně, doporučuje se opakované stírání slz bez tahu směrem dolů (aby se víčko dále nevyvracelo), eventuálně aplikace gelu či masti s lubrikačním účinkem. Při výraznějších subjektivních obtížích a/či nebezpečí osychání rohovky je zapotřebí invazivního řešení.

Entropium, převrácení okraje převážně dolního víčka řasami proti oku, se rozlišuje na senilní, spastické a jizevnaté. Víčko pak dráždí rohovku a spojivku a může je i poškozovat. Pro přechodnou úlevu se aplikují lubrikancia a mechanicky se vyvrací víčko prstem či leukoplastí. Pro trvalou úlevu a prevenci očních komplikací je nutná chirurgická úprava.

Lagoftalmus, nemožnost dovřít oční štěrbinu, vzniká nejčastěji při obrně lícního nervu. Roztírání slzného filmu je narušeno, slzy vytékají ze spojivkového vaku a osychá spojivka a rohovka. Mírný lagoftalmus lze pozorovat u některých osob i při hlubokém spánku, bezvědomí, celkové anestézii, exoftalmu (chorobně částečně vystouplém bulbu z očnice) a při vysoké krátkozrakosti. Pokud je rohovka při mrkání kryta víčky a zůstane obnažena pouze spojivka, aplikují se lubrikancia a nemocný se pravidelně kontroluje. Pokud i rohovka zeje, je vysoké nebezpečí jejího poškození a ohrožení celistvosti oka. Přechodné období pomůže překlenout vytvoření vlhké komůrky (dříve obvazem s hodinovým sklíčkem či plaveckými brýlemi) s lubrikancii. Neodmyslitelnou součástí péče o nemocné s lagoftalmem je neurologické vyšetření a rehabilitace. Při nelepšícím se nálezu a/či riziku poškození oka se přistupuje k chirurgickému řešení.

Blefarospazmus, spastické a tonické stahy svěrače víček, bývá reakcí na onemocnění víček, spojivky nebo rohovky a může být i součástí jiných onemocnění. Odstraněním příčiny křeč svěrače víček ustupuje. Pokud příčinu nezjistíme nebo blefarospazmus i přes léčbu dlouhodobě přetrvává, aplikuje se převážně na neurologii botulotoxin.

Xantelazma označuje mírně prominující usazeniny tuků do kůže žlutavé barvy na víčkách u nosu, které jsou většinou známkou poruchy metabolizmu lipidů.

Zbytnění až prolapsy tuků očnice ochablou orbitální fascií se projevuje jako vyklenutí kůže převážně vnitřní třetiny horního víčka.  Léčba spočívá v protětí či myrtovitém odstranění kůže v odpovídajícím místě a ve vyjmutí dané porce tuku.

Blefarochaláza označuje přebytek kůže víček a většinou i prolapsy orbitálních tuků. Podrobný popis této klinické jednotky, její operace i následné péče je uveden na těchto internetových stránkách na jiném místě.

oční víčka
K operaci okolí očí dochází ze zdravotních i estetických důvodů

Léčbou onemocnění očních víček se kromě oftalmologie zabývá i dermatologie, korektivní dermatologie a plastická chirurgie. Při zvažování chirurgické léčby kožních afekcí, zvláště u rozsáhlých nádorů, je vhodné spolupracovat nebo i přenechat péči lékařům souvisejících oborů, kteří mohou mít s konkrétní problematikou větší zkušenosti či přímo nezastupitelnou roli. Kromě uvedených oborů mnohdy pečují o nemocné i stomatochirurgové a onkologové.

Autorem článku je MUDr. Jiří Záhlava, CSc., oční chirurg Oční kliniky JL

Havířov, Moravskoslezský kraj
MUDr. Adam Kopecký, Ph.D., FEBO
Olomouc, Olomoucký kraj
1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.

Také by vás mohlo zajímat...