Moderní metody v boji proti akné
Akné je jedním z častých dermatologických problémů, které trápí jak dospívající, tak i dospělé. Především v oblasti obličeje dokáže velmi potrápit po stránce fyzické i psychické. Pleť se sklonem k akné potřebuje pravidelnou péči kvalitní kosmetikou, která je pro tento typ pleti určena. Jaké jsou moderní metody léčby tohoto nepříjemného kosmetického problému?
Jak vlastně akné vzniká? "Je to onemocnění kůže, při kterém se kvůli nadměrné činnosti mazových žláz vytváří hnisavé pupínky, a posléze také nehezké pigmentové skvrny a menší jizvy. Existuje mnoho faktorů, které mají vliv na vznik akné a jeho závažnost. Řadí se mezi ně hormonální činnost, specifický typ kůže nebo náš životní styl. Obvykle se akné objevuje s nástupem puberty, u mnoha lidí ale přetrvává i do dospělosti. Akné se na těle nejčastěji vyskytuje na obličeji, zádech, krku a pažích," vysvětluje Lucia Mansfeldová, dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology.
Ohledně léčby akné buďte trpěliví
V případě, že je akné už velmi viditelné, je pro úspěšné zhojení důležité aplikovat jak celkovou, tak místní léčbu. Je třeba připravit se psychicky na to, že tento kosmetický problém nezmizí za pár dní ani přes noc, a proto je po celou dobu léčby důležitá disciplína a trpělivost. Jedná se totiž o dlouhodobý proces, na jehož konci vás ovšem čeká pokožka bez vřídků.
Co se týče místní léčby, uplatňujeme zde přípravky s hojivým a dezinfekčním účinkem. Pokud je akné v těžší fázi, léčba bývá doplněna také o užívání speciálních medikamentů. K místní léčbě akné můžeme velmi dobře využít také účinky chemického peelingu nebo mezoterapie. Pro vyhlazení jizev a pigmentových skvrn po akné se obvykle využívá laser, který postižená místa viditelně zjemní.
CO2 laser na pomoc likvidace stop po akné
V soušasnosti je skvělou volbou tzv. CO2 laser. "Tento laser vyzařuje laserové mikropaprsky, které mají schopnost ve střední a svrchní vrstvě kůže stimulovat tvorbu kolagenu. Vzhledem k tomu, že CO2 laser nezasahuje až do hluboké vrstvy kůže, dochází ke zkrácení doby regenerace po ošetření. Abyste dosáhlo nejlepšího výsledku, je vhodné ošetření několikrát zopakovat v průběhu následujících šesti týdnů," dodává MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Nejlepších výsledků dosáhnete, když léčbu stop po akné zahájíte co nejdříve. Laser navíc omezuje produkci mazu a tím předchází další tvorbě vřídků. Doporučuje se laserovou terapii podstoupit alespoň třikrát v období výskytu akné.
Obnova kožních buněk díky AHA kyselinám
Další možností na cestě za krásnější pokožkou je lékařská technika nazvaná chemický peeling. Při této metodě se na pleť aplikují AHA kyseliny, které na pleť působí tak, že rozrušují jednotlivé vrstvy kůže, což má za výsledek:
- obnovu tvorby kožních buněk
- zmírnění vrásek
- vyhlazení nerovností na kůži
- odstranění projevů akné
- odstranění nežádoucích pigmentací
Přestože název odkazuje na chemii, AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny přirozeně se vyskytující v ovoci, zelenině nebo jiných potravinách. Jde tedy o látky s biologickým původem, které mají schopnost se rozpouštět ve vodě.
"Chemický peeling je velmi účinnou metodou právě u léčby akné, jelikož má schopnost výrazně zmírnit jeho projevy. Dochází totiž nejen k odstranění odumírajících buněk, ale AHA kyseliny mají zároveň antibakteriální účinek, stahují rozšířené póry nebo regulují nadměrnou tvorbu mazu. Úspěšně můžeme chemický peeling použít také na sjednocení barevného tónu pleti nebo k zesvětlení pigmentací," upřesňuje dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology.
Další metody boje proti akné
Kromě chemického peelingu můžete využít dalších možností ošetření jizev v oblasti estetické dermatologie. Patří mezi ně dermabraze, která vyhlazuje jizvy a jiné nerovnosti pokožky. Nepravidelný povrch kůže je v tomto případě změkčen pomocí vysokorychlostní elektrické frézky. Zákrok je bezbolestný, provádí se v rámci místní anestezie a zabere několik minut až jednu hodinu.
Intenzivní pulzní světlo je ošetření, které je schopné účinně zahubit bakterie způsobující akné (Propionibacterium acnes). Dále dochází k aktivaci regenerace kožních buněk a snížení produkce kožního mazu. Ve výsledku je pleť vyhlazená a jizvy po akné jsou zjemněné. IPL světlo totiž stimuluje tvorbu kolagenu, což urychluje vyzrávání jizvy a její zmenšení. Ošetření je bezbolestné a klient při něm pociťuje jen příjemné teplo. Doporučuje se toto ošetření podstoupit 2-6krát jednou za dva až čtyři týdny.