Mikrojehličkování - nová generace mezoterapie pro mladší a zdravější pleť
Microneedling (Mikrojehličkování) lékaři již dlouho používají pro jeho výborné výsledky v omlazení pokožky. Je to moderní technika, která napomáhá obnovit zdravý a mladistvý vzhled pokožky ve velmi krátkém čase.
Co je to mikrojehličkování (microneedling)?
Mikrojehličkování vyvolává novotvorbu kolagenu prostřednictvím fibroplastů a zachovává přitom celistvost nejsvrchnějších vrstev pokožky (epidermis). Indukce kolagenu buduje vrstvy podpůrné mezibuněčné matrix, což vede ke zvýšení tonicity a omlazení pleti, k jejímu vyhlazení a projasnění. Mikrojehličkování je účinnou metodou i v léčbě jizev a jizviček po akné, rozacey a také strií. Bylo prokázáno, že mikrojehličkování spouští tvorbu kolagenu a kaskádu hojení bez rizika tvorby hyperpigmentací. Je aktivní na povrchu pokožky bez toho, že by porušila jiné struktury (kapiláry, nervy).
V čem terapie spočívá?
Koncept mikrojehličkování je založen na přirozených vlastnostech schopnosti pokožky a její samoobnovovací schopnosti v případě, že nastane fyzické narušení, jako je pořezání, popálení či jiné abraze.
Mikrojehličkování umožňuje kontrolované vyvolání samoobnovujících mechanismů pokožky tím, že vytváří pomocí jemných jehliček v pokožce mikrotraumata, která při procesu hojení spouštějí novou syntézu kolagenu.
Jehličky pronikají do všech vrstev epidermis a vyvolávají mikrotraumata v hlubších vrstvách dermis. Toto spouští přirozenou hojivou reakci. Výsledkem je redukce hloubky vrásek novým kolagenem, zvýšení pružnosti kůže a zlepšení vzhledu jizev a jiných defektů pleti.
Kromě stimulace produkce kolagenu mikrojehličkování také vytváří kanálky, kterými může být jakákoliv substance aplikovaná na povrch kůže absorbována mnohem rychleji a efektivněji. Proto každá topická aplikace účinných látek ve spojení s mikrojehličkováním rychle prostupuje do oblasti, kam je určena.
Kolik je potřeba ošetření? Kdy je viditelný efekt?
V závislosti na původním stavu pleti a předpokládaných výsledcích terapie, je doporučen protokol se třemi sezeními - s opakováním po cca 4 týdnech. Tento interval umožňuje maximální usazení nového kolagenu a dostatečné vyhodnocení výsledků každého sezení. Nicméně tvorba kolagenu může dál pokračovat až po dobu 12 měsíců.
Technika mikrojehličkování může být kombinována i s aplikací výplňových materiálů (v odstupu cca 10 dní od ošetření pleti mikrojehličkami, dle individuálního stavu hojení pleti).Terapie Microneedling je praktikována celoročně, vzhledem k tomu, že jde o mechanický způsob ošetření - bez tepelné čí chemické aktivity, je vyloučeno riziko.
Pro jaké problémy je microneedling nejefektivnější?
1) Pro stárnoucí pokožku:
Pro obnovu pevnosti a tonicity povadlé pokožky - méně invazivní alternativa k drobným faceliftovým procedurám.
Pro zesílení epidermis a posílení kompaktnosti dermis - vhodná alternativa ablativního resurfasingu u pacientů s tenkou kůží. Téměř bezbolestná a finančně výhodná terapie oproti neablativní laserové terapii (frakční laser).
Pro vyhlazování jemných vrásek - tato metoda je vhodnou alternativou výplňových materiálů, jelikož mikrojehličkování vyvolává přirozenou syntézu kolagenu, elastinu a dalších bílkovin mezibuněčné matrix.
Dramaticky zvyšuje penetraci účinných látek a tudíž léčebný účinek topických výživových sér je mnohonásobně vyšší. Mikrojehličkování maximalizuje aktivní penetraci topických sér pro výživu a aktivaci metabolizmu prostřednictvím tří přírodních cest, a to stratum corneum, vlasových folikulůa mazových žláz.
2) Na akné a jizvy:
Předchozí zásahy plastické chirurgie, zranění nebo jiná kožní onemocnění jako např. akné nebo strie běžně způsobují atrofické jizvení. Tyto viditelné jizvy působí mnohým lidem vážný estetický problém. Mikrojehličování přináší efektivní řešení:
- Zlepšuje texturu pokožky a zmenšuje velikost pórů.
- Velikost póru se snižuje díky zvýšené produkci kolagenu v okolí póru a díky zvýšené produkci elastinu. Tím se póry vracejí ke svojí původní velikosti.
- Snižuje viditelnost jizev po akné.
- Zlepšuje vzhled jizev po planých neštovicích.
- Zlepšuje vzhled starých jizev a jizev po operacích.
3) Na hyperpigmentace:
Redukuje pigmentové skvrny a pomáhá rozptýlit nahromaděné melanocyty v podkoží. Ohraničené okraje pigmentových skvrn mizí, pleť získává rovnoměrný barevný tón.
4) Pro léčbu padání vlasů:
Mikrojehličkování může být kombinováno s použitím speciálních produktů pro dosažení nejlepších výsledků při ztrátě vlasů (např. minoxidil, kmenové buňky). Aplikace speciálních koktejlů pro omezení vypadávání vlasů ve spojení s mikrojehličkováním rychle prostupuje do oblasti, kam je určena (k vlasovým folikulům).
Co čekat po ošetření? Jak o pleť pečovat po mikrojehličkování?
Po mikrojehličkování vypadá pokožka jako po slunění. Tento efekt vymizí v průběhu 24 hodin. Po tuto dobu se na pleť aplikuje pouze hydratačně – regenerační sérum či postterapeutický regenerační krém.
Péče po zhojení kůže: make-up doporučujeme používat až po úplném zhojení pokožky (po 48 hod). Použití make-upu na narušenou pleť totiž může vyvolat riziko vzniku hyperpigmentací, protože se make-up může dostat do vytvořených mikrokanálků a může dojít ke vzniku zánětu pleti.
Ovocné kyseliny AHA a BHA mohou být použity na změkčení a povrchové vyhlazení epidermis, ale až po té co se kůže po ošetření zcela zhojí. Běžný režim péče o pleť může být obnoven po úplném zhojení ošetřované pleti (za cca 5-7 dní).
Autorkou článku je MUDr. Věra Terzijská, vedoucí lékařka kliniky korektivní a estetické dermatologie, kožní chirurgie a kosmetologie Veramedica