Liposukční techniky - historie, terminologie, současnost
Liposukce je dnes nejčastější způsob modelace těla. Principem je odstranění nežádoucích tukových buněk podkoží v určité lokalitě.V posledních letech se výrazně rozšiřuje spektrum používaných liposukčních metod.
Historie a terminologie
Body contouring
Obecný termín, pod který spadají všechny moderní invazivní i neinvazivní metody sloužící k tvarování těla. Jednou z nejužívanějších invazivních technik je liposukce.
Liposukce
Slovo je složené z řeckého lipos - tuk a suctio - odsát. Označujeme jím trvalé odstranění nežádoucího podkožního tuku v určitých lokalitách.
Tumescentní (tumescence)
Slovo vychází z latinského tumescere - nadouvat, nabobtnat (angl. tumid - oteklý napuchlý). Vyjadřuje vzhled podkožní tkáně ošetřované oblasti, která je napuštěna větším množstvím speciálního roztoku s příměsí anestetika a adrenalinu.
První pokus o liposukci
Bývá připisován Francouzi Dujarrierovi v r. 1921. Použita byla gynekologická podtlaková kyreta, odsávanou oblastí byla kolena a lýtka a pokus skončil pro poškození velkých cév amputací jedné končetiny.
První úspěšná liposukce
Proběhla v roce 1974. Ital Fischer pomocí malého rotačního skalpelu uloženého v kanyle rozrušil a odsál tukovou tkáň v podkoží.
První použití kanyly s tupým koncem
Předvedl v roce 1978 Francouz Illouz. Zároveň jako první pracoval technikou podkožní tunelizace tukové tkáně z více přístupů s křížením drah. Tento systém je s různými vylepšeními a obměnami používán dodnes avšak aplikován na moderní liposukční techniky.
Klasická liposukce
Metoda používaná pro modelaci těla před vznikem tumescentní liposukce. Měla variantu „suchou“ a „mokrou“. První z nich byla prováděna v celkové anestesii bez napuštění podkožní tukové vrstvy roztokem s nutností hospitalizace pacienta. Poměrně silnou kanylou za vysokého podtlaku byla odsávána tuková tkáň. Metoda zatížená komplikacemi (krevní ztráty, nešetrnost, embolie tukové i krevní, nerovnosti a asymetrie) již není užívána. Druhá (wet/mokrá) varianta této techniky napouští tukovou tkáň roztokem s lokálním anestetikem a adrenalinem, čímž snižuje možnost krvácení a dělá snazší odsávání. Ostatní rizika však zůstávají stejná, a tak je dnes používána jen omezeně pro extrémně silné jedince nebo jako součást jiných výkonů v celkové anestesii (např. abdominoplastika).
Moderní liposukční techniky
Tumescentní liposukce
Od roku 1984 a 1985 Peter Fodor a následně Američan Klein propracovávají „super wet“ techniku. Ta je charakteristická velkými objemy podstřikovaného roztoku, výrazným ředěním anestetika v tomto roztoku a přidáváním epinefrinu (adrenalinu) a minerálů upravujících vnitřní prostředí ošetřované oblasti. Při takto prováděných výkonech lze tukovou tkáň odsávat tenkými kanylami (od l mm do 3 mm v průměru) rovnoměrně a prakticky bezkrevně. Doporučené hodnoty jednotlivých ingrediencí roztoku jsou Kleinem definitivně stanoveny v roce 1990 a návod je s menšími obměnami používán dodnes. Metoda zatím s největším počtem ošetřených jedinců je dnes v literatuře označována jako „klasická tumescentní“ nebo „konvenční tumescentní“. Ve spektru moderních modelačních liposukčních technik dnes představuje „zlatý standard“.
Ultrazvuková liposukce
Poprvé byla provedena pravděpodobně v roce 1993. Výkonným nástrojem je zde opět podkožně zavedená kanyla. Ta vysílá ultrazvukové vlny do tukové tkáně, buňky se vzniklou energií rozpadají a zároveň jsou odsávány. Zpočátku byla technika zatížena vysokým procentem tepelného poškození kůže a svalových blan a značnými otoky. Do roku 2000 prošla řadou technických vylepšení, ale ani dnes nejsou názory na bezpečnost jejího používání jednotné.
Vibrační liposukce
První snahy o konstrukci kanyl, které zároveň kmitají o vysoké frekvenci, rozbíjejí a uvolňují tukové buňky a zároveň tuk odsávají, nacházíme od roku 1994. Zdrojem vibrací jsou gracilní pneumatické nebo elektromotorické systémy. Výrazné technické dokonalosti dosahují v roce 2002 (Flynn) a dnes je liposukce za pomoci těchto kanyl poměrně vysoce hodnocenou a uznávanou metodou. K jejím přednostem patří šetrnost, zkrácení operačního času a snížení únavy operatéra.
Laserová liposukce
Použití laseru pro rozpuštění tuku bylo popsáno v roce 1992 (Apfelberg). První větší studie byly popsány v letech 1999 - 2004 a týkaly se laserlipolýzy podbradků. V současnosti je Nd YAG laser používán prakticky na všechny partie s přebytky podkožního tuku. Principem je rozpuštění tukových buněk a odsátí vzniklého lyzátu jemnou klasickou nebo vibrační kanylou. V případě velmi malých oblastí lze tyto partie ponechat bez odsávání a předpokládat odstranění rozpuštěného tuku přirozeným metabolismem. Jemnost techniky a možnost laserové stimulace podkožního kolagenu a tím i dosažení dokonalého vypnutí kůže řadí tuto metodu mezi nejperspektivnější.
Vodní liposukce
Podstatou metody je dvojcestná kanyla, kde vnitřním pláštěm tryská pod vysokým tlakem proud vody společně s malými dávkami lokálního anestetika. Tento vodní paprsek je přesně definovaný pro tukovou tkáň kterou neřeže, ale tukové buňky rozrušuje a vyplavuje z buněčných membrán. Takto uvolněný tuk je zároveň vnějším pláštěm kanyly odsáván. Počátky „water jet“ techniky v ostatních chirurgických oborech sahají do roku 1995 (vodní skalpel), užití pro liposukční výkony začíná rokem 2004 a první větší počty takto provedených liposukcí jsou popsány v roce 2006 (Hernuss-Vídeň). Dlouhodobější zkušenosti a hodnocení na velkých souborech pacientů zatím chybí a přestože je tato liposukční technika známa již přes 4 roky, není plastickými a estetickými chirurgy příliš rozšířeně užívána.
V současnosti jsou modelace těla pomocí liposukčních technik jedním z nejčastěji prováděných výkonů v oblasti estetické chirurgie. K oblíbenosti těchto zákroků přispívá jejich zdravotní bezrizikovost a možnost ambulantního provedení pouze v lokální anestesii (tumenscenci). Na jejich rostoucí počet má vliv i stále přísnější pohled na estetický vzhled jednotlivce. S přihlédnutím k životnímu stylu současné populace lze i v budoucnu očekávat stále více žen a mužů, kteří některý z modelačních výkonů podstoupí. S jejich realizací by se měli obracet na pracoviště, která se na tyto zákroky specializují, mají dlouholeté zkušenosti, vlastní pro ně kompletní vybavení a jsou schopna erudovaně ošetřit všechny klientem požadované oblasti.