Liposukce ženy vs. muži
Liposukce je název pro invazivní metodu odsávání nadbytečného podkožního tuku z těla. Obecně jimi lze vytvarovat postavu. Liposukčními metodami však není možné vyřešit obezitu, jak se lidé často chybně domnívají. Pro koho je liposukce vhodná a jaké jsou její druhy?
Kdy je liposukce vhodná
Tuk odstraňujeme pouze z takových částí těla, jejichž vzhled nelze dále ovlivnit pomocí redukční diety ani fyzického cvičení, tedy tyto postupy nejsou u jinak zdravého pacienta efektivní. Proto se lidem s velkou nadváhou doporučuje před zákrokem výrazně redukovat svou váhu.
Efektivitu liposukce ovlivňuje také pohlaví. Rozložení a způsob ukládání tuku v těle mužů i žen jsou odlišné a z mnoha důvodů mívá lepší výsledky modelace postavy u žen. To ale neznamená, že by mužům byla liposukce zapovězena. Jen se na výsledek nedá stoprocentně spoléhat.
Věk není pro liposukci zásadně limitující faktor, pokud si kůže stále zachovává dostatečnou elasticitu. Ta totiž s přibývajícím věkem přirozeně klesá a řešením může do určité míry být moderní metoda liposukce s názvem SlimLipo. V tomto případě se za pomoci laserového paprsku volná kůže po odsátí výrazně smršťuje a zároveň se zpevňuje její závěsný aparát.
Ideálním, nikoliv však jediným adeptem liposukce, je žena v mladším a středním věku, která se zdravě stravuje a má pravidelný pohyb a kterou trápí nadbytky tuku na některých částech těla a ani pohybem a přiměřenou životosprávou zde nedocílilita dostatečného úbytku tuku.
K takovým oblastem, kde se výrazně hromadí tuk, patří hýždě, zevní a vnitřní strany stehen, vnitřní strana kolen, podbradek a břicho. Nicméně liposukcí se dá vylepšit vzhled téměř jakékoliv partie - tedy i záda, paže, lýtka a kolena. Během jednoho zákroku se buď odsaje tuk z více oblastí najednou, nebo se přistoupí k postupnému modelování těla ambulantně. O zvolené metodě vždy rozhoduje operatér, který je znalý odborné problematiky a zdravotního stavu pacienta.
Jaké jsou druhy liposukce
Liposukce je název pro výkon estetické chirurgie, při kterém se redukuje podkožní tuk odsáváním pomocí kanyly. Tukové buňky jsou vibrační kanylou mechanicky rozbíjeny a poté odsávány ven z těla. U metody SlimLipo dochází k rozrušení tukových buněk laserovým paprskem. Tuk se na závěr odsává standardním způsobem.
Přestože liposukce patří k velmi rozšířeným a oblíbeným metodám modelace těla, zájemci o ni si stále pletou její druhy a nabízené zákroky. Důležitým vodítkem je v tomto případě rozdělení liposukce na invazivní metodu, při níž v těle vzniká ranka pro vstup kanyly, a neinvazivní, což není liposukce v pravém slova smyslu, nýbrž lipolýza. U lipolýzy nedochází k porušení tělesné schránky, ale k postupnému odplavení tuku prostřednictvím vylučovacího ústrojí organismu.
V plastické chirurgii využíváme invazivní metody, které v podstatě pracují na podobném principu: tuková tkáň se rozruší a posléze se odsaje ven z těla. Odlišný je způsob, jakým se buňky rozbíjejí. Může se jednat o mechanické uvolnění v případě klasické a vibrační liposukce, nebo uvolnění pomocí ultrazvukových vln nebo laserových paprsků.
Druhy liposukce dle způsobu rozbíjení tukových buněk
Klasická: Při ní se zavede odsávací kanyla do ošetřované tělesné partie a mechanicky, tedy pohybem ruky, se rozbíjí tukové buňky, které se zároveň kanylou odvádějí z těla ven. Tato forma liposukce se v plastické chirurgii používá již zřídka.
Vibrační: V rámci této metody se tukové buňky šetrně rozbíjejí pomocí vibrační kanyly. Ta kmitá sama, což znamená, že její účinek je rozložen rovnoměrně, čímž se předchází vzniku nerovností viditelných pod kůží. Kanyly jsou obecně tenčí než u klasické metody a proto jsou také vstupní otvory menšího rozměru. Ve srovnání s klasickou liposukcí se také jedná o výrazně šetrnější zákrok, často prováděný pouze v místní anestezii.
Ultrazvuková: Tato metoda liposukce se od klasické liší principem vlastního zákroku. Ošetření se zde provádí za pomoci hlavice, která vysílá ultrazvukové vlny. Díky jejich působení tuková buňka samovolně praskne a tuková výplň se vypustí bez nutnosti jejího mechanického rozrušení. Tento obsah buněk se opět kanylou odsaje ven z těla. Současně s ultrazvukovou vlnou dochází k šíření vlny tepelné. Ta stimuluje kůži, aby se aktivně smršťovala podél nově vytvarované tělesné kontury.
SlimLipo: Jedná se ve skutečnosti o vibrační liposukci, která má ovšem jednu cennou výhodu .- účinek laserového paprsku. Ten rozpustí obsah tukové buňky, dojde ke zkapalnění tuku a jeho následnému odsátí. Laserový paprsek umí volnou kůži po odsátí tuku znovu smrštit do nového objemu, čímž zabrání vzniku nežádoucího efektu - povolené a nerovné kůže u modelované partie.
Co je to tumescentní liposukce?
Při zvažování různých liposukčních metod hrozí ještě jedno nebezpečí. Klienti často žádají tumescentní způsob liposukce, a to aniž by věděli, o co přesně jde. Tumescentní totiž není metoda, ale pouze o technika liposukce. S touto technikou lékař pracuje vždy, když do podkoží napouští speciální roztok, tzv. tumescentní roztok. Jeho působením se tukové buňky rozvolňují. To znamená, že tumescentní může být jak liposukce vibrační, tak klasická a ambulantní, ale i liposukce vedená v plné narkóze.
Liposukce ambulantně nebo v plné narkóze?
Existují dvě možnosti, jak lze provést liposukci: ambulantně v rámci lokální anestezie nebo v celkové anestezii (narkóze) . Pokud se odsávají rozsáhlé plochy, a zákrok je zde tedy delší, upřednostňuje se celková narkóza, případně analgosedace. Při analgosedaci pacient pospává, bolest nevnímá, ale zároveň dýchá sám, není tedy zaintubován. Je to velmi komfortní stav, kdy pacient liposukční zákrok de facto prospí. V porovnání s místní anestezií znamená pro pacienta analgosedace menší psychickou zátěž a snížení diskomfortu při dlouhém odsávání tuku z více partií.
Pokud se jedná o jednotlivé oblasti, je dostačující lokální anestezie. Ta má ale své limity a její dávka nemusí účinkovat dostatečně dlouhou dobu. Ambulantně se obvykle odsávají boky, zevní stehna nebo podbradek. V závislosti na velikosti ošetřované plochy lze kombinovat také zevní stranu stehen s vnitřními, boky s břichem apod.
Kdy je liposukce nevhodná
Kromě již zmiňované obezity má výkon své nepřátele: lokální a celkové. V rámci celkových kontraindikací se jedná o zdravotní stav pacienta. Liposukční výkon není vhodný pro pacienty se závažnou metabolickou chorobou nebo chorobou srdce a cév či jinými interními chorobami. Výkon by zde byl velmi riskantní a život ohrožující. U lokálních kontraindikací se jedná hlavně o vzhled ošetřované oblasti. Nejvýznamnější je zde charakter kůže. V případě, že kůže není v dobré kondici, je neelastická a příliš volná, liposukce bohužel může přinést zhoršení stavu. S přibývajícím věkem v podkoží ubývají kolagenní a elastická vlákna a kůže je více laxní. Tento stav je další redukcí podkožního tuku jen prohlouben. Zajisté však existuje řešení – buď pomocí zmíněné SlimLipo, či liposukcí zároveň s redukcí nadbytku kůže v jednom či ve dvou zákrocích. Například se mlže jednat o abdominoplastiku (operaci břicha) s liposukcí. Při tomto zákroku se redukuje tukový polštář a vzniklý kožní nadbytek se následně chirurgicky odstraní.
Jak trvalé jsou výsledky liposukce
Při liposukci je sice redukováno množství tukových buněk v podkoží, ale vždy se musí nějaké zachovat. Ty mohou, pokud není dodržován pooperační režim, posléze narůstat do objemu. Tuková buňka dospělého člověka se totiž nedělí (nemnoží), ale pokud je dlouhodobě příjem energie větší než výdej, nabývat na objemu dokáže. Muselo by se ovšem jednat o váhový přírůstek v řádech několika kilogramů.
Liposukci lze opakovat i na místě, na kterém byla už jednou provedena. Výsledek však není tak přesvědčivý. Problém je v tom, že podkoží je již redukováno, tkáně jsou zjizvené a tím pádem bude množství odsátých tukových buněk menší. Pokaždé totiž musí určitá souvislá vrstva tuku v oblastech, kde se liposukce provedla, zůstat. V opačném případě vznikají lokální komplikace, které jsou zmíněné výše. Proto je u tzv. velkých liposukcí na břichu, bocích, stehnech a zádech vhodné tento zákrok rozdělit do dvou, čímž se minimalizuje velká zátěž u pacienta.
Zákrok sám a pooperační péče
Před zákrokem se nemusíte nijak speciálně připravovat. Výjimkou je ona větší nadváha, kdy se pacient musí dostat redukcí váhy na optimální hmotnost.
Liposukční zákrok v případě ambulantního provedení probíhá na operačním či zákrokovém sále. Používá-li se liposukce tumescentní, což bývá nejčastější technika, je nejprve do podkoží kanylou napouštěn speciální roztok, který uvolňuje tukové buňky a tuk se následně odsává pryč z těla. Během jednoho zákroku, jehož délka zavisí na rozsahu odsávané oblasti, můžeme odsát najednou až několik litrů tuku.
Při zákrocích v místním znecitlivění hospitalizace není nutná, při výkonech v rámci analgosedace se obvykle doporučuje a po liposukci prováděné v celkové narkóze je vhodné strávit až dva dny na klinice. Kontrola je obvykle po čtrnácti dnech od provedení zákroku a poté po šesti týdnech. V tuto chvíli je možné hodnotit výslední efekt, ten se však ještě po určitou dobu mění. Trvalý efekt nasává po třech měsících.
V rámci rekonvalescence po operaci je třeba nosit speciální elastické stahovací prádlo. V závislosti na rozsahu a operované partii se jedná o dobu dvou až čtyř týdnů. Následně se pak obléká při sportu nebo zvýšené námaze ideálně tři měsíce od zákroku. Jen po liposukci podbradku je na hlavu přiložena elastická maska, která se obvykle po dvou týdnech sundá definitivně.
S fyzickou zátěží je po liposukci třeba začít postupně a sledovat, co se děje v operovaném místě. Již za dva až tři dny po zákroku je doporučena běžná zátěž, což zahrnuje například péči o domácnost, administrativní práci a obdobné aktivity. Jedná se však o individuální záležitost dle rozsahu liposukce, lokality a životního stylu pacienta. To, co pro někoho znamená běžnou zátěž, může pro druhého představovat extrémní sportovní výkon. Neexistuje proto žádná obecný návod, jak se po zákroku správně chovat, protože se řídíme individuálními pocity a limity.