Lipedém vs. obezita: Jak poznat rozdíl a jaká je nejlepší léčba?

Cesta ke správné diagnóze nevysvětlitelných otoků, bolesti a přibývání na váze může být často matoucí. Můžete se setkat s termíny jako „lipedém“ a „obezita“, co je však od sebe odlišuje? V tomto článku se podíváme na hlavní rozdíly a podobnostmi mezi lipedémem a obezitou, abychom vám pomohli lépe porozumět těmto dvěma zdravotním stavům a nasměrovali vás k přesné diagnóze a léčbě.
Co je to lipedém?
Jedná se o chronický zdravotní stav, který se vyznačuje neúměrným hromaděním tukových buněk. Obvykle se hromadí na dolních končetinách, jako jsou nohy a stehna. Často se objevuje bolest, otoky a problémy s pohyblivostí, což výrazně ovlivňuje kvalitu života. Navzdory zdánlivé fyzické podobnosti není lipedém pouze problémem s hmotností. Jedná se spíše o komplexní poruchu, která často vyžaduje mnohostranný diagnostický přístup.

Neinvazivní léčba lipedému
Hlavním cílem konzervativní léčby lipedému je zmírnit jeho příznaky. Zda je možné zvolit neinvazivní postup, záleží na stupni onemocnění. U lipedému rozeznáváme celkem čtyři stupně.
Mezi nejúčinnější nechirurgické metody patří:
- Fyzikální terapie: Jedná se o sérii speciálně sestavených cviků, které pomáhají stimulovat krevní oběh, a tím zmírňují příznaky lipedému. Cílem této terapie je zlepšit funkci svalů a snížit bolest.
- Lymfatická masáž: Jejím cílem je odstranit zadržování nahromaděných tekutin v těle. Tato procedura také zlepšuje krevní oběh a stimuluje lymfatický systém.
- Kompresivní terapie: Spočívá v nošení kompresivních oděvů (specifických punčoch) ke snížení bolesti a otoků způsobených lipedémem. Používání kompresních obvazů navíc může zabránit dalšímu poškození pojivové tkáně v důsledku nadměrného hromadění tekutiny v postižených částech těla.
- Laserová terapie: Laserová terapie při léčbě lipedému využívá laser o nízkém výkonu ke stimulaci tkání a podpoře krevního oběhu. Laser také pomáhá snižovat otoky a bolest.
- Dieta: Dodržování zdravé stravy s cílem kontrolovat hmotnost a zabránit nadměrnému hromadění tekutin v postižených oblastech je zásadní pro udržení lipedému pod kontrolou.
- Cvičení: Bylo prokázáno, že pravidelné cvičení s nízkou zátěží u pacientů s lipedémem může pomoci odstranit zadržování tekutin a také zmírnit příznaky hormonálních výkyvů, které rovněž mají vliv na lipedém.
Chirurgické řešení lipedému
Konzervativní léčba lipedému funguje velmi dobře, v některých případech je však třeba přistoupit k chirurgickému zákroku, a to především u pokročilejších stupňů. Nejčastěji se přistupuje k liposukci. Jejím cílem je odstranit přebytečný tuk, aby se zlepšil vzhled a zmírnily příznaky.
Bezprostředně po zákroku je třeba nosit kompresivní oděvy ke snížení otoku a zlepšení celkového vzhledu ošetřených oblastí. Je třeba dodržovat také další lékařská doporučení pro správnou rekonvalescenci a dosažení nejlepších výsledků. Po dobu několika týdnů je třeba se vyhýbat intenzivnímu cvičení, aby se zmenšil otok. Výsledky chirurgické léčby lipedému jsou velmi dobré a obecně se doporučuje provádět je na několika místech těla, aby se dosáhlo trvalejších výsledků. Je také třeba vzít v úvahu, že ačkoli je liposukce považována za účinnou a bezpečnou léčbu, která zlepšuje příznaky tohoto chronického onemocnění, někdy nemusí problém zcela vyléčit, protože tukové buňky se mohou opět zvětšit.
👉 Přečtěte si také: Jak o sebe pečovat po liposukci
Co je to obezita?
Obezita je zdravotní stav, kdy se nadbytečný tělesný tuk nahromadí do té míry, že může způsobit zdravotní problémy. Na rozdíl od lipedému je obezita obvykle generalizovaná a postihuje více částí těla, nejen končetiny. Obezita se posuzuje podle indexu tělesné hmotnosti (BMI) a obvodu pasu. Tyto ukazatele však k diagnostice lipedému nestačí, což zdůrazňuje potřebu specializovaných diagnostických metod.
Léčba obezity
Nejlepším způsobem léčby obezity je zdravá strava se sníženým obsahem kalorií a pravidelné cvičení.
- Za tímto účelem byste měli jíst vyváženou stravu s omezeným množstvím kalorií, kterou vám doporučí váš praktický lékař nebo odborník na hubnutí (např. dietolog).
- Dále věnovat se aktivitám, jako je rychlá chůze, běh, plavání nebo tenis.
- Jezte pomalu a vyhýbejte se situacím, kdy víte, že byste mohli být v pokušení přejídat se.
- Může vám také pomoci psychologická podpora vyškoleného zdravotnického pracovníka, který vám pomůže změnit způsob, jakým přemýšlíte o jídle a stravování.
- V některých případech může být doporučena operace na snížení hmotnosti.
👉 Přečtěte si také: Co se může stát, když po liposukci nenosíte kompresní prádlo?
Podobnosti a rozdíly mezi lipedémem a obezitou
Na první pohled může vypadat, že obezita a lipedém jsou si velmi podobné kvůli přítomnosti zvýšeného množství tělesného tuku. Oba stavy mohou také vést ke zdravotním problémům, pokud nejsou správně řešeny. Mezi nejčastější problémy patří kardiovaskulární potíže a snížená pohyblivost. Navíc není neobvyklé, že jsou u jedinců diagnostikovány oba stavy současně, což vede ke složitějšímu zdravotnímu scénáři, který vyžaduje komplexní léčbu.
Skutečný rozdíl spočívá v jejich příznacích, možnostech léčby a také v jejich metodách diagnostiky. Například u lipedému se vyskytují bolestivá tuková ložiska a také se snadno tvoří modřiny. Naproti tomu u obezity nejsou tyto stavy časté. Lipedém postihuje zvláštně specifické části těla, a to především nohy a ruce. Ostatní části těla obvykle zůstávají nepostiženy. Oproti tomu obezita je obvykle rozsáhlá a postihuje více oblastí těla.

Důležitost přesné diagnózy
Jedním z hlavních problémů při rozlišování lipedému od obezity je nedostatečné povědomí a pochopení lipedému, a to i v rámci lékařské komunity. Častá je chybná diagnóza, což vede k neúčinným léčebným postupům, jako je dieta a cvičení, které nemusí příznaky lipedému zmírnit. Pro přesnou diagnózu a léčbu jsou zásadní vyšetření od specializovaného odborníka, který má zkušenosti s diagnostikou lipedému.
Vzhledem ke složitosti odlišení lipedému od obezity je klíčové získat přesnou diagnózu, aby mohla být započata účinná léčba. U obezity se často doporučuje změna životního stylu, aby pacient snížil svou tělesnou hmotnost, u lipedému však tento postup nemusí být zcela účinný. Lipedém může vyžadovat specializovanou léčbu, jako je lymfatická masáž nebo chirurgický zákrok. Jestliže máte podezření, že byste se mohli potýkat s lipedémem nebo obezitou, obraťte se na odborníka, který vám navrhne správnou léčbu. Přesná diagnóza je prvním krokem k vhodné léčbě a zlepšení kvality života pacienta.
Zdroje:
Lymph Protective Vaser Liposuction- Lipoedema Istanbul. (2025). Lipedema vs Obesity: Understanding the Differences and Similarities. [online] Available at: https://www.yenerdemirtas.com/... [Accessed 8 Apr. 2025]
Lipedema Project. (2024). Treating Lipedema. [online] Available at: https://lipedemaproject.org/tr... [Accessed 8 Apr. 2025].
Whelan, C. (2022). A Guide to Lipedema Treatment: Established and New Management Strategies. [online] Healthline. Available at: https://www.healthline.com/hea... [Accessed 8 Apr. 2025].