Lifting zevní části obočí
Lifting čela a obočí – dříve tak častou operaci – v současné době již prakticky vůbec neprovádíme. Proč? Protože za atraktivní je považované zdvižení zevní části obočí.
Důležitý je tvar obočí
Podívejte se na jakoukoliv současnou top modelku. Obočí je ve vnitřní polovině velmi nízko, v úrovni okraje očnice, zatímco v zevní části naopak vysoko a oblast pod obočím je plná. Nízká poloha obočí je obecně považována za rys únavy, vysoká poloha dává obličeji výraz údivu a překvapení. Mnohem důležitější je ale uspořádání tvaru obočí – pokud je zevní část obočí uložena níže než vnitřní, dostává obličej smutný a melancholický výraz a naopak – pokud je zevní část výše než vnitřní, je obličej považován za vysloveně atraktivní.
Není žádoucí zdvižení celého oblouku obočí
Zdvižení celého oblouku obočí tak, jak je výsledkem obvyklého otevřeného nebo endoskopického liftingu, tedy není žádoucí, protože dělá nepřirozený a udivený výraz. Jizvy u otevřené techniky jsou dlouhé, od ucha k uchu a nachází se v závislosti na výšce čela na vrcholu hlavy nebo v hranici vlasové. Ani šetrnější endoskopická operace s několika kratšími jizvami nevede k požadovanému výsledku, tato operace obvykle jen zdůrazní nevhodnou konfiguraci obočí.
Lifting zevní části obočí
Lifting zevní části obočí je možné provést v celkové nebo lokální anestezii a i v místním znecitlivění je velmi dobře snášen. Trvá asi hodinu a zanechává na každé straně pět centimetrů dlouhou jizvu v hranici vlasové, kterou lze zpočátku dobře skrýt vlasy a později je velmi nenápadná. Bezprostředně po operaci se na dva dny přikládá elastická čelenka. Návrat do práce je možný většinou za týden, i když někdy je ještě zapotřebí trochu make-up. Po třech týdnech je možné vrátit se k obvyklým aktivitám bez omezení.
Pro muže jsou vhodnější jiné zákroky
U mužů tato operace bohužel většinou není vhodná, protože musíme počítat s možným ústupem hranice vlasové na čele. Mužům nabízíme jiné možnosti, například nevelké zdvižení při rozšířené korekci horních víček, závěs obočí stehem protaženým mezi obočím a čelem, u starších mužů při výrazném poklesu takzvaný přímý lifting obočí s jizvou nad horním okrajem obočí.