Léčba akné pomocí radiofrekvenčního přístroje AcGen
Často se na nás obrací klienti s problematikou kůže, jako je akné. Problém je sice spojován nejčastěji s mladistvými a teenagery, ale mnohdy trápí ženy i muže ve vyšším věku. Pro účinnou léčbu je vždy nutná konzultace, aby lékař zhodnotil problém a navrhl léčbu. Jedna z nich sestává pomocí přístroje AcGen.
Příčiny akné
Příčiny akné nejsou zcela známy. Byla popsána genetická predispozice a vliv může mít i prostředí, ve kterém člověk žije. To může být mimo jiné strava, nerovnováha ženských a mužských hormonů, dědičnost, stres, špatná životospráva, přítomnost bakterií nebo plísní. Dost často trpí pacienti akné i bez zjevných příčin.
V každém vlasovém váčku i v každém jednotlivém kožním póru jsou umístěny tukové žlázky, které produkují maz, jehož úkolem je zvláčňovat a chránit naši pokožku. Pokud je určité množství mazu zadrženo uvnitř, v kožním váčku se začnou množit bakterie a dochází zde k zánětu. Jelikož se mazové žlázky vyskytují v největším množství na tváři (nejvíce v tzv. T-zóně – čelo, nos, brada), hrudi, zádech, šíji a ramenou – je výskyt tohoto chronického kožního onemocnění nejintenzivnější právě v těchto oblastech.
Rozdíly mezi akné u mladistvých a akné starších osob
Akné, které se objevuje u teenagerů, tedy zejména v období puberty, je většinou spojeno s hormonálními změnami, které v organismu nastávají kolem 12.–18. roku života. Tento typ akné velmi dobře reaguje na klasické ošetření, hlavně pečlivé čištění a denní starostlivost. Aknózními projevy však trpí i významná část dospělé populace, nejčastěji ve věku 25 až 40 let. Akné u dospělých může představovat kombinaci faktorů vedoucích až k poškození kůže.
Akné v dospělém věku vzniká nejčastěji z důvodu hormonální nerovnováhy, resp. převahou mužských hormonů, androgenů nad estrogeny, hormony ženskými. Androgeny jsou, mimo jiné, zodpovědné za řízení látkové výměny v různých vrstvách kůže. Je-li jich přebytek, má to za následek zvýšenou produkci kožního mazu, což v konečném důsledku bývá příčinou ucpávání kožních pórů. Ty v pokožce identifikujeme jako černé tečky (tzv. komedony). Pokud dojde k přemnožení bakterií v takto ucpaném kožním póru, vznikají pak zanícená místa v podobě dobře známých bolestivých vřídků s bílou čepičkou.
U žen bývá častým spouštěčem jednorázového výsevu akné konkrétní fáze menstruačního cyklu nebo zvýšená míra stresu. Pokud jsou projevy akné trvalého charakteru, je vhodné navštívit lékaře pro posouzení situace a doporučení vhodné péče.
Jak lze vzniku akné zabránit?
Především je důležitá pravidelná a správná hygiena pleti – pacient by měl dbát zejména na řádné čištění obličeje a předcházet používání dráždivých kosmetických přípravků. Vznik akné může zapříčinit i nesprávně prováděné domácí hloubkové čištění nebo časté osahávání pokožky špinavýma rukama.
V péči (nejen) o aknózní pleť je velmi důležitá i správná životospráva, jako omezení příjmu cukrů a tučných potravin, potravin připravovaných z polotovarů nebo z ostrých kořenících směsí. Negativní vliv na akné má i kouření nebo nadměrná spotřeba kávy, nebo alkohol. Situaci může zhoršovat i pohyb ve znečištěném prostředí (smog a kouř v ovzduší).
Co může klient udělat, pokud trpí akné a jizvičkami po akné?
Bez odborné konzultace není možné zajistit pleti správnou péči a efektivní postup. Každá pokožka i forma akné potřebuje individuální návrh léčby přizpůsobené organismu a typu pleti. K léčbě se nejčastěji používají speciální krémy s obsahem účinných látek, v těžších případech antibiotika či retinoidy, u žen může pomoci vhodně zvolená hormonální antikoncepce. Dalším problémem jsou často po vyléčení akné i jizvičky, které jsou různého tvaru a vzhledu a jejich léčba je často velmi dlouhodobá. Mezi možné metody odstranění nebo zmírnění jizev patří např. chemický peeling, injekční mezoterapie, ablativní lasery a aplikace dermálních výplní na bázi kyseliny hyaluronové.
Správné ošetření však musí zajistit zkušený specialista na základě specifických potřeb pokožky.
Na klinice ABClinic Art & Beauty používáme k léčbě akné přístroj AcGen
AcGen odstraňuje základní příčinu akné dodáním optimální radiofrekvenční energie přímo do mazových žláz. Má k dispozici dva typy hlavic – jehlovitou nebo mřížkovou. Ty zasáhnou mazovou žlázu, aniž by došlo ke spálení kožního okolí. Při ošetření tak dochází k léčbě akné a zároveň k vypnutí kůže. Ošetření je bezbolestné, jelikož je aplikována lokální anestezie.
Rekonvalescence po léčbě laserem
Po zákroku se u pacienta objeví mírný zánět a zarudnutí kůže. Přibližně po dvou dnech již lze nanést lehký make-up, tudíž je možné bez potíží věnovat se společenskému i pracovnímu životu. Pro úplné zahojení ošetřovaných míst je zapotřebí přibližně týden.
Zpravidla je potřeba tři sezení, aby byla léčba efektivní, nebo dle doporučení lékaře.
Výsledný efekt
Zpravidla je výsledek trvalý, ale může se stát, že u některých osob nastane malá recidiva akné. V těchto případech postačí správná domácí péče o pleť.
ABClinic Art & Beauty nabízí služby v oblasti plastické chirurgie, dermatologie, výživového poradenství, přístrojové terapie, odstranění chrápání, křečových žil (varixů) a také nabízí transplantaci vlasů metodou DHI. Klinika poskytuje své služby pro ženy i muže. Na klinice se o vás postará profesionální tým odborníků, který vám zajistí tu nejlepší možnou péči za pomoci moderní technologie. Vedoucím lékařem je MUDr. Otakar Lucák. ABClinic Art & Beauty najdete v Praze. Můžete se objednat na nezávaznou konzultaci, během které vám zodpoví lékaři veškeré vaše dotazy.