Jak se vaše prsa budou měnit s věkem? S implantátem i bez
Tvar ženských prsou závisí na řadě faktorů, jedním z nich je věk. Co se děje s prsy a implantáty ve 20, 30, 40 a 50? Kdy je nejvhodnější podstoupit plastickou operaci zvětšení poprsí? A jak věk ovlivňuje rekonvalescenci a konečný vzhled prsou?
Z důvodu hormonálních, ale i jiných změn v průběhu života ženy se tvar a velikost prsou mění. Nejvíc ale tvar a velikost prsou ovlivňuje těhotenství a porody. Samostatnou skupinou jsou pak obéznější ženy, které radikálně zhubnou. Ztrátou tukové tkáně prsou dojde k jejich výraznému povolení a prověšení. U těchto žen bývá korekce tvaru prsou nejobtížnější.
Prsa ve 20 letech
Prsa v tomto věku jsou pružná, pevná a vlastně v té nejlepší formě. Podprsenka ve většině případů není potřeba a zůstává velmi často v šatníku. V tomto věku lze růst prsou považovat za téměř ukončen. Ve 20 vyhledávají ženy plastického chirurga převážně kvůli nedostatečné velikosti, případně řeší výraznou asymetrii.
V podstatě vždy, ale v tomto věku obzvláště, je nutné při plastice prsou myslet na to, že žena bude mít děti a bude je chtít kojit. Je proto vhodné, pokud je to možné, volit operační přístupy a výkony, které co nejméně zraňují prsní žlázu.
Prsa ve 30 letech
Těhotenství, kojení, váhové a hormonální výkyvy. Faktory, které ovlivňují tvar doposud pevného a pružného poprsí. Objem prsou se mění prakticky i během dne. Pokožka ztrácí pružnost a každá změna se na jejich vzhledu projeví.
V tomto věku je už často nutné nosit kvalitní podprsenku na sport a věnovat pokožce na prsou vhodnou péči. Nedílnou součástí by měly být i vhodné cviky na posílení prsních svalů. Ženy po třicítce navštěvují plastické chirurgy s přáním modelace prsou a zvětšení. Operací se současně řeší problém nedostatečného objemu, eventuální asymetrie a poklesu poprsí.
Rozsah a typ výkonu se řídí zejména stupněm poklesu a velikostí prsou. Čím větší pokles prsou je přítomný, tím náročnější je modelace a tím více jizev na prsu zůstává. Pokud je modelace prsou kombinovaná se zvětšením, pak někdy doplnění objemu prsou může pomoci volit techniku po které zůstává méně jizev.
Prsa ve 40 letech
V tomto věku dochází často k dalšímu výraznému poklesu poprsí a někdy k atrofii, tedy zmenšení prsou. Důvodem je, kromě přirozeného stárnutí tkání, i rychlé ubývání ženského hormonu estrogenu. Pokožka ztrácí pružnost a pevnost. Plastická operace právě v tomto věku bývá pro ženy obrovskou životní změnou. S návratem pevného dekoltu se vrací i sebevědomí. Velmi často bývá modelace prsou doplněna o zvětšení prsou a korekci velikosti a tvaru prsních dvorců, které se kojením velmi často zvětšují.
Modelace v tomto věku je náročnější z důvodu stárnutí tkání, které jsou už křehčí, kůže bývá tenčí, vazivová síť v prsu bývá jemnější a slabší a proto je nutné provádět operaci s přihlédnutím k těmto faktorům.
Prsa v 50 letech
Často se setkáváme s názory, že ve vyšším věku, tedy dejme-tomu po 45-50 roce života již nemá smysl provádět úpravu prsou. S tímto tvrzením nelze vůbec souhlasit. Prsa jsou nedílnou součástí těla ženy v každém věku. Dá se říct, že vlastně neexistuje věková hranice, po které nelze plastiku prsou provádět, pokud je celkový zdravotní stav příznivý. I po padesátce i později lze provést velmi úspěšnou plastiku prsou od modelace, přes zmenšení až po zvětšení s výborným výsledkem. Zejména pokud jsou prsa velká a hodně pokleslá má modelace s redukcí i velký zdravotní benefit. To že tyto operace i ve vyšším věku jsou důležité potvrzují slova žen, které výkon absolvovaly: „Proč já jsem si to nenechala udělat už dávno, tak dlouho mě to trápilo“. Ve vyšším věku, jako u všech operací, je nutné znova zohlednit stav tkání prsou a také celkový zdravotní stav ženy a tomu přizpůsobit techniku i náročnost výkonu.
V jakém věku je vhodné plastiku prsou podstoupit?
Technicky je možné operaci provést v podstatě v jakémkoliv věku. Je samozřejmě ideální, pokud je ukončen růst prsou a vývoj prsní žlázy, co bývá spojeno s nástupem pravidelné menstruace. V tomto věku je už většinou velikost prsou stabilní a i tvar se mění přirozeně stárnutím, těhotenstvím a kojením ale ne již růstem organizmu. Nicméně prsní žláza zcela vyzrává až kojením.
Také je vhodné, ale spíše z hlediska právního než medicínského, aby žena dosáhla plnoletosti. Nicméně při výrazné asymetrii, nebo jiné stigmatizaci prsou, kdy je nepříznivě ovlivněn psychický vývoj mladé ženy, se nebráníme provádět korekce i v mladším věku.
Každá klientka k výkonu postupně dospívá, zraje, některá ví určitě, že prsa chce zvětšit ve dvaceti, některá ve čtyřiceti. To je asi pro výkon nejdůležitější – klientka musí být přesvědčena, že výkon skutečně chce a v tomto ohledu je to nezávislé na věku.
Nicméně všeobecně platí, že prsa a celkově tkáně jsou u mladých žen pevnější pooperační průběh bývá v mladém věku příznivější a hojení rychlejší. Většinou je i rozsah výkonu menší a proto bývá výkon technicky méně náročný a vyžaduje méně jizev.
Nevýhodou u mladých klientek je zase to, že bývají aktivnější a obtížněji dodržují pooperační klidový režim. Důležité je ale zejména to, že těhotenství a kojení následně ovlivní velikost a tvar prsou a pak jsou často nutné další korekční operace, zejména modelace prsou. Při použití prsních implantátů je pak důležité to, že všechny umělé náhrady v těle včetně prsních implantátů se časem opotřebovávají, a je tudíž pravděpodobné, že v průběhu života je bude nutno vyměnit.
Věk má vliv na konečný výsledek
Prsa se dají operovat v jakémkoliv věku, pokud to dovolí celkový zdravotní stav. Stav tkáně je důležitý pro průběh operace, hojení a tím pádem pro pooperační výsledek. Pokud jsou tkáně prsou velmi chabé, a prsa jsou velmi pokleslá, pak je poměrně velká pravděpodobnost, že se prsa znova časem prověsí, poklesnou. To se ale týká i mladých žen, které nebyly těhotné a nekojily a přesto mají velký pokles prsou. Je to způsobeno tím, že prsa nemají „kostru“. Jejich tvar a pevnost je daná stavem a pevností jednak kůže ale hlavně vazivové sítě v prsní žláze. Pokud je kůže tenká, chabá a vazivový aparát je křehký a jemný pak se to projeví i po operaci. Operačním výkonem totiž nezměníme vlastnosti tkání ani jejich věk, pouze upravíme tvar prsou.
Dalším významným faktorem je to, kolikrát prsa již byla operována. Setkáváme se s ženami, které měly několik výkonů – modelace, zvětšení, nová modelace, výměna implantátů apod. V tomto případě z důvodu velkého množství jizev a omezení prokrvení tkání hrozí podstatně vyšší riziko pooperačních komplikací.
Jak budou vypadat implantáty za několik let?
I nyní jsou na světě ženy, které mají implantáty 40 let i více. A to jsou ženy, které mají implantáty první generace, tedy kvalitativně určitě horší, než implantáty současné.
Každý implantát stárne, i umělé náhrady kloubů mají životnost cca 10 let. A čím déle je jakýkoliv implantát v těle, tím vyšší je pravděpodobnost jeho poškození. To přirozeně platí i pro implantáty prsní. Historicky se traduje, že se po 10-15 letech musí prsní implantáty měnit. Není to zcela pravda, nejnovější studie ukazují, že riziko prasknutí prsních implantátů je přibližně 10 procent pro 10 letech. Životnost implantátů je samozřejmě závislá na mnohých faktorech. Důležitá je kvalita vlastního implantátu, tedy výrobní proces a použité materiály. Ovlivňují ji ale i faktory osobní, tedy reakce tkání klientky, životní styl ve smyslu celkové životosprávy, charakteru práce, sportování apod. Je přirozené, že čím víc je implantát různými pohyby zatěžovaný při sportu a práci, tím větší je riziko jeho poškození, stejně jako je to například u kloubních náhrad.
Klientky se často ptají na škodlivost silikonu pro lidský organismus. Silikon patří mezi nejvíce tolerované, tzv. inertní, materiály na světě a alergické nebo jiné netolerující reakce na silikon jsou extrémně vzácné a většinou ne zcela jasně prokázané. Silikon nás obklopuje téměř všude v běžném životě. Používá se v potravinářském průmyslu, v obalové technice, je součástí kosmetických přípravků - některé deodoranty obsahují až 70 procent silikonu, využívá se ve zdravotnictví apod. Prsní implantát je vyroben celý ze silikonu a pokud není prasklý a nejsou ani jiné potíže s ním spojené, pak může zůstat v těle celý život.
Další častou otázkou je, zda se implantát délkou setrvání v lidském těle mění, zda je měkčí, apod. Tato otázka je velmi komplexní a těžká pro jednoznačnou odpověď. Jsou popsané případy, kdy po vyjmutí implantátu z těla byl gel uvnitř implantátu barevně změněný do žluta, jinak byl implantát zcela v pořádku. To může naznačovat, že stejně jak z implantátu mohou prosakovat drobné částice silikonu do okolí (je to známý jev a výrobce musí splnit normu, která prosakování definuje) také tak zřejmě do implantátu mohou proniknout jisté složky tělních tekutin. Nicméně je to jev zcela raritní, většina implantátů se kromě běžného opotřebování věkem nemění ani objemem ani konzistencí.
Prsní implantát je přirozeně měkký a poddajný, aby co nejvíce napodoboval prsní tkáň a proto se svým tvarem přizpůsobí prostoru, ve kterém je umístěn. Jeho tvar proto může být velmi variabilní v závislosti na tvaru hrudníku ženy, zejména tvaru hrudní stěny, která je pevná, tvrdá a na kterou implantát na spodině naléhá. Jinak se tvar implantátu časem nemění. Výjimkou je tzv. kapsulární kontraktura, tedy poměrně vzácná situace, kdy se jemné jizevnaté pouzdro kolem implantátu změní na tvrdší jizevnatou tkáň, která může být tuhá, bolestivá a může něpřirozeně měnit tvar prsu.
V každém případě je vhodné chodit na pravidelné kontroly jednou za rok.
Ovlivní věk hojení a rekonvalescenci?
Věk klientů částečně ovlivňuje průběh hojení i celkovou rekonvalescenci. Je to přirozené, protože věkem se mění jednak rychlost hojení, jednak vlastnosti tkání, hlavně pevnost a pružnost. O mnoho víc ale ovlivňuje hojení celkový zdravotní stav klientů tedy závažné nemoci jako jsou cukrovka, oslabená imunita, poruchy funkce jater a ledvin apod. Dalšími faktory, které významně ovlivňují pooperační průběh jsou škodlivé návyky zejména kouření, nadměrné užívání alkoholu a drog. Může se tedy stát, že mladá žena bude potřebovat pro hojení a celkovou rekonvalescenci mnohem více času než žena zralejší, u které je díky dobré životosprávě celkový zdravotní stav a kvalita tkání ve výborné kondici a bude tedy u ní rekonvalescence probíhat rychleji.
Jak je tedy zřejmé, že je mnoho faktorů, které ovlivňují průběh operace a pooperační průběh a tím konečný výsledek a je důležité o nich mluvit při první konzultaci. Jen díky podrobnému vyšetření a detailním a pravdivým informacím může plastický chirurg zodpovědně určit typ výkonu (zvětšení nebo modelace a zvětšení apod.), jaký implantát je nejvhodnější (tvar, projekce, tuhost, velikost) zda použít implantáty oboustranně stejné nebo jiné tvarem či velikostí. Také pak lze dobře odhadnout s jak dokonalým výsledkem lze reálně počítat. Je totiž velký rozdíl provádět zvětšení prsou bez modelace u mladé naprosto zdravé ženy bez škodlivých zlozvyků s hezkým symetrickým hrudníkem a s menšími pevnými prsy ve srovnání se starší klientkou, která má cukrovku, je silnou kuřačkou, má prsa hodně pokleslá a prázdná, kůži poškozenou intenzivním sluněním a má těžkou skoliózu a výrazně asymetrickou až deformovanou přední hrudní stěnu.