Jak se efektivně zbavit pigmentových skvrn?
Především v období po létě trápí mnoho lidí nehezké pigmentové skvrny, které se nejčastěji vyskytují v dekoltu, na obličeji nebo na hřbetu rukou. Všude tam, kde jsou lidé vystavení přímému slunečnímu záření, které hyperpigmentaci může spouštět. Jak s tímto nechtěným zbarvením kůže bojovat? To se dozvíte v článku od Perfect Clinic.
Příčiny vzniku pigmentových skvrn
"Pigmentové skvrny vznikají tak, že dojde k nahromadění pigmentu kůže melaninu do různých vrstev kůže. To nastane v případě, že citlivá pokožka není během na jaře a v létě dostatečně chráněná krémy a kosmetikou s ochranným UV faktorem. Jestliže víte, že jste k tvorbě pigmentových skvrn náchylní, je důležitá ochrana alespoň SPF 50. Paradoxně pigmentové skvrny trápí často lidi s tmavším tónem pleti, kteří používají nižší SPF ochranu," říká MUDr. Lucia Mansfeldová. |
Vliv na pigmentové skvrny můhou kromě sluníčka nebo hormonálních změn mít i éterické silice obsažené v parfémech. Ty po aplikaci zanechávají pigmentaci na stranách krku. Nežádoucí pigmentace mohou vznikat také jako reakce na různé léky.
Pigmentové skvrny nemusí trápit pouze starší generace, běžně se totiž vyskytují i u mladých.
Druhy pigmentových skvrn
Dle příčin vzniku pigmentové skvrny dělíme na několik typů.
- melasma v důsledku hormonálních změn
- skvrny způsobené UV zářením
- pigmentové skvrny vzniklé po zánětu
- stařecké skvrny způsobené vyšším věkem
- skvrny vzniklé po aplikaci kosmetických přípravků
- skvrny v důsledku vážných onemocnění
- pigmentové skvrny jako reakce na užívání léků
Ve většině případů má na vznik pigmentových skvrn nejvýraznější vliv sluneční záření. Proto se také nechtěné zabarvení kůže nejčastěji vyskytuje v obličeji, dekoltu, na rukou a nohách, ale může být na krku a zádech. Pokud jsou příčinou hormonální změny (melasma), objevují se i na břiše.
"Bělicí" kosmetika na pigmentové skvrny
Jestliže skvrny nejsou příliš výrazné, což znamená, že nejsou uloženy hlouběji v kůži, stačí, když budete používat dermokosmetiku s bělicím účinkem. Ta má za následek narušení tvorby pigmentu.
Mimo pleťové krémy jsou vhodné i depigmentační produkty, například odličovací voda či séra. Dostupná jsou také speciální pera, s jejichž pomocí lze přesně zacílit na oblasti, které je třeba šetrně zesvětlit.
Výborné jsou i produkty obsahující ovocné kyseliny neboli AHA kyseliny. S domácím bělením je však třeba mít trpělivost, výsledky obvykle viditelné až za pár týdnů.
Nebojte se chemického peelingu
"Pokud jsou skvrny výraznější, je dobré řešit je s odborníkem, který po dermatologickém vyšetření může nerizikové pigmentace, například solární lentiga, melasma, či pozánětlivé hyperpigmentace, efektivně odstranit pomocí chemického peelingu s obsahem kyseliny glykolové. Chemický peeling sjednotí barvu pokožky i texturu pleti. Redukuje i drobné vrásky. Ideální dobou na chemický peeling je právě po skončení léta,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Pro aplikaci chemického peelingu vždy zvolte specialistu, který má dostatečné zkušenosti, v opačném případě totiž vzniká riziko komplikací - popálenin, otoků, jizev nebo olupování. Nalezení šikovného profesionála je u chemického peelingu záruka uspokojivého výsledku. |
Laserové odstranění pigmentových skvrn
Dobrou a účinnou metodou je i laser, který šetrně sjednotí tón pleti. Ideální je především pak vysoce účinný laser GentleLase. Jedná se o alexandritový laser, který se mimo jiné používá i k laserové epilaci. Odstranění pigmentových skvrn laserem je ambulantní ošetření, které obvykle netrvá déle než půl hodiny. Paprsek cílí na pigment ve vrchní a střední vrstvě kůže, rozmělní ho a tělo ho poté vyloučí ven za pomoci bílých krvinek. Vyloučení pigmentu probíhá i přes tvorbu drobných stroupků, které se do 7-10 dnů zhojí. Kromě pigmentových a stařeckých skvrn dokáže laser odstranit i tetování.
Celý zákrok je nebolestivý, ač v jeho průběhu pocítíte lehké štípání, je možné ošetřovanou oblast znecitlivit speciálním anestetickým krémem.
Důležité je si také pamatovat, že po odstranění pigmentových skvrn se musí dodržovat důsledná fotoprotekce vysokým faktorem, i když již není letní počasí. Vyhýbejte se návštěvě sauny a bazénu, kde hrozí riziko infekce ranky. Hojení stroupků lze podpořit aplikací krémů s obsahem panthenolu. Alespoň po dobu jednoho týdne po ošetření nepoužívejte make-up. Jeho následné odličování by totiž mohlo způsobit mechanické stržení stroupku.