Vraťte své tělo po porodu opět do formy
Ženy po porodu často trápí nejen nedostatek spánku, ale také nejsou spokojeny se svojí postavou. Trápí je především nadbytečná kila povislá kůže, zejména v oblasti břicha, které bylo je těhotenství nejvíce zatěžované – díky svému růstu. Pokud se chystáte začínat na své postavě po porodu něco měnit, tak je důležité začít vždy postupně, zdravě a bezpečně.
Během šestinedělí se fyzicky nenamáhejte
Pokud se rozhodnete začít cvičit břišní partie, mějte na paměti, že byste měly začít opatrně a s nějakým časovým odstupem, protože se děloha po porodu stahuje až osm týdnů. Těsně po narození potomka je důležité dodržovat klid a dát svému tělu čas na zahojení. Minimálně dbát na šestinedělí. Po něm je dobré začít sportovat zlehka. Dobré jsou cviky na posílení pánevního dna. Ideální je jóga, plavání, nebo pilates.
Ženy po císařském řezu by měly s cvičením na břišní svaly začít až po osmi týdnech. Po běžném porodu můžete začít s nenáročnými cvičeními téměř ihned, kdy se břicho stahuje na pár vteřin a poté se vydechuje, což přispívá k protažení svalů. Po šestinedělí je vhodné začít opatrněji sportovat, ideálně jógu, plavání nebo pilates, které jsou pro posílení pánevního dna velmi efektivní.
Kdy již cvičení nepomáhá?
Těhotenství, porod a kojení s sebou nesou samozřejmě tělesné změny. Novopečené maminky nejčastěji trápí uvolněná pokožka na břiše a rozestup břišních svalů, který může za to, že je bříško vyklenuté. Ať děláte, co děláte, žádné cvičení nezabírá. A máte pravdu, ani nemůže – kůže nejde „vycvičit“, není to sval, a rozestoupené svaly zase k sobě cvičením nespojíte.
Jak na břicho?
„Především uvolněná kůže na břiše a rozestup břišních svalů nelze „vycvičit“. To se děje hlavně u žen po více porodech či u starších rodiček. Vytažená, nahromaděná kůže bohužel nemá svalová vlákna a tak žádný fyzický dril nepomůže. Pokud se stavem těla nesrovnáte, je jedinou možností svěřit se do rukou plastických chirurgů, kteří mohou opět obnovit ploché a rovné břicho, a to za pomoci abdominoplastiky (plastická operace břicha). Vhodná doba je minimálně půl roku po ukončení kojení. A samozřejmě je dobré rozmyslet si, zda není v plánu další děťátko v dohlednu. Při tomto zákroku lékař dokáže upravit i rozestup břišních svalů, odstraní přebytky kůže a současně si s pomocí liposukce poradí i s nadbytkem tukové tkáně. Nesmírnou výhodou operace je skutečně dlouhodobý výsledek,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic - centrum estetické medicíny
Nová prsa
Ženy mnohdy po porodu (po kojení) řeší i pokles prsou. V tomto případě je ideální podstoupit modelaci prsou. Jedná se o zákrok, při kterém se prs pozvedne a upraví do esteticky žádaného tvaru. Ženy, které tuto operaci podstoupily, uvádějí, že bolestivost takového zákroku je velmi malá a efekt vynikající. U atrofovaných prsou je možné jejich objem doplnit vložením silikonových implantátů a augmentací. A pokud vás obtěžuje naopak velké poprsí, lze prsa zmenšit a domodelovat. Na prsou zůstává po pouhé augmentaci, čili zvětšení prsou jen velmi tenká jizvička v podprsní rýze, po modelaci pak stejně nenápadná jizva nejčastěji ve tvaru kotvy v podprsní rýze a spodní části prsu.
Na strie pomůže laser
„Památkou po těhotenství mohou být i viditelné strie, které vznikají díky intenzivnímu napínaní pokožky během těhotenství. Samotné odstranění strií je relativně problematické. Existují však metody, které mohou vzhled významně zlepšit. Jednou z nejlepších je radiofrekvence nebo mikrojehličková radiofrekvence. Zarudlé a lividní strie mohou zesvětlit i pomoci cévního nebo pulzního barvivového laseru. Na starší strie pomůže C02 frakční laser. “ dodává MUDr. Jan Kučera z z Perfect Clinic Dermatology.
Mohlo by vás zajímat: Rakovina prsu a těhotenství: Věděli jste, že...