Jak pečovat o jizvy po faceliftingu
Po operaci obličeje a krku - faceliftingu - následuje zhruba měsíční období pooperační péče, kterou rozhodně nesmíte podcenit, protože má zásadní vliv na celkový výsledek operace. Je potřeba vědět, jaký je standardní průběh hojení po faceliftingu.
Hojení jizev po faceliftingu
Hojení jizev po faceliftingu je poměrně rychlé a zpravidla probíhá dobře, protože na obličeji a na krku je kůže tenčí, dobře prokrvená. Počítejte ale s tím, že minimálně tři až čtyři dny po operaci budete mít v obličeji a oblasti očních víček výraznější otok, někdy i podkožní krevní podlitiny. Je to jistě nepříjemné, ale patří to k normálnímu pooperačnímu průběhu. Pooperační otoky a podlitiny většinou ustupují do 7. až 10. dne od provedení operace.
Někdy v prvních dnech po výkonu mají pacienti i zvýšenou teplotu (37-38 °C). Opět, není třeba se znepokojovat, jde o běžnou reakci těla. Klidový režim během této doby je nezbytně nutný, vhodné je přikládání studených obkladů na tváře a víčka.
Je důležité vydržet spát na zádech, aby se otoky nepřelévaly z jedné strany na druhou. Zhruba do týdne otok ustoupí. Mohou se objevit modřiny, ale jedná se o komplikaci individuální, u každého pacienta se objevují v jiném rozsahu. Bolesti po operacích obličeje obvykle nebývají, spíše se jedná o nepříjemné pocity spojené s tlakem bandáže a omezené možnosti polohování hlavy.
Jizva před uchem už po týdnu není příliš viditelná a dá se dobře zalíčit make-upem. Jizva za uchem a ve vlasech se hojí pomaleji, zde ale není tolik viditelná. Pokud pooperační péči nepodceníte a budete jakékoliv komplikace konzultovat s lékařem, nebude po operačních zásazích ani památky.
Jak o sebe pečovat po faceliftingu
Obvaz můžete sundat třetí až čtvrtý den po operaci. Až teprve po sundání obvazu je možné si umýt vlasy. Vlasy je pak nutné si umýt opakovaně, zhruba dva až tři dny po sobě, aby se z vlasů vymyl dezinfekční šampon, který se používá během operace a který vlasy slepuje. Další hojení již obvykle probíhá bez obvazu.
Péče o jizvy po liftingu obličeje
Jizvy po operaci jsou před uchem po celé jeho délce, za boltcem a ve vlasech a stačí je pouze promazávat.Po zhruba deseti až čtrnácti dnech od operace se odstraní stehy (kolem lalůčku a za uchem je třeba nechat stehy odstranit u lékaře, před uchem a ve vlasech se stehy vstřebají sami). Do doby, než jsou jizvy zhojené a stehy odstraněné, je nutné důsledně dodržovat klidový režim s omezením pohybu hlavy a krku.
Opalování po faceliftingu
Jizvy nesmíte minimálně tři až čtyři týdny po operaci vystavovat intenzivnějšímu slunečnímu záření. Zvažte proto dobře termín plastické operace – podzimní, zimní či časně jarní měsíce jsou rozhodně příznivější, protože jste pak méně omezení v pohybu venku.
Pokud se slunci nedokážete vyhnout, nezapomeňte jizvu chránit make-upem či krémem s ochranným faktorem. V létě s faktorem 50+, při méně intenzivním slunci stačí faktor 30+. Rozhodně se aktivně neopalujte! To samé platí i pro solárium.
Sport po faceliftingu
Pokud sportujete, poraďte se se svým lékařem, nakolik zatíží sport vaše jizvy. Jedná se o individuální záležitost, která závisí na rychlosti hojení, ale tři až čtyři týdny po operaci se vyvarujte vyšší fyzické zátěži. Po této době již obvykle nic nebrání plnému návratu k běžným aktivitám, včetně těch sportovních.
Kosmetika po faceliftingu
Make-up a líčení mohou ženy znovu začít používat zhruba týden po odstranění stehů. S barvením vlasů se doporučuje vyčkat min. 4-6 týdnů po operaci, aby se chemické látky a pigmenty nedostaly do ještě čerstvých jizev.
Masáž jizev po faceliftingu
Při jakékoliv péči o čerstvou jizvu je potřeba pamatovat na to, že s jakoukoliv léčbou jizvy lze začít až po úplném zhojení rány. Tlakové masáže jsou velmi účinnou součástí péče o jizvy, kdy aplikací tlaku se předchází vzniku hypetrofie, tedy tomu, aby nadměrnou tvorbou nové kůže došlo k nežádoucímu vyvýšení a zhrubnutí jizev.
Dispozice k tvorbě hypertrofických jizev je velmi individuální, nelze jí předem odhadnout. Proto se pravidelné tlakové masáže jako velmi účinná prevence jejich zvyku vždy vyplatí.
Jak správně provádět tlakové masáže jizev?
Tlakové masáže je především provádět pravidelně. Jizvu promazávejte po směru (odspoda nahoru, od lalůčku k temeni) a v místě, kde cítíte zatuhnutí, přitlačte prstem proti kosti na osm až deset vteřin, tak, abyste cítili tlak, ale nikoli bolest. Po deseti vteřinách povolte, chvíli počkejte, až se jizva a kůže kolem prokrví a opakujete zhruba třikrát až čtyřikrát. Masáže provádějte vždy ráno a večer.
Na masírování můžete použít jakýkoli mastnější neparfemovaný krém, například běžně dostupnou Indulonu, ale i obyčejné vepřové sádlo (pozor, sádlo by mělo být domácí, v každém případě nesolené i jinak neupravené). Především ale k promazávání jizev použijte takový prostředek, na které jste zvyklí a víte, že vám nebude dráždit pokožku.
Hojení po faceliftingu - buďte trpěliví a dodržujte doporučení lékaře
Schopnost hojení je u každého jedince jiná, a proto i rekonvalescence nejen pro faceliftu, ale jakémkoli chirurgickém výkonu, je velmi individuální, závislá od jeho dispozic, ale i celkového přístupu k pooperační péči.
I po bezprostředním zahojení (do 14 dnů po operaci) musíte počítat s tím, že tkáně obličeje i krku potřebují ještě několik týdnů k celkové rekonvalescenci a stabilizaci.
Mírné otoky a prosáknutí kůže se může přechodně objevovat ještě několik týdnů, zejména během teplejších měsíců v roce. Stejně tak nepříjemné pocity tahu, nebo porušení jemné dotykové citlivosti v operací dotčených místech patří k normálním projevům a postupně se v řádu několika týdnů upraví.
Facelifting patří mezi náročnější operace s delší dobou hojení i rekonvalescence. I přes tyto „nevýhody" patří mezi nejčastěji žádané a prováděné estetické operace. Je-li správně načasován a proveden, a pokud pacient dodrží všechna doporučení stran pooperační péče, pak jeho efekt pro omlazení celého obličeje i partie krku je velmi výrazný a dlouhodobý, nesrovnatelný s jakoukoliv neinvazivní metodou.