Jak odstranit malé i velké jizvy?
Jizvy vznikají při hlubším poranění kůže do její vrstvy s názvem škára. Příčiny vzniku jizev jsou nejrůznější například: běžná či plastická operace, popáleniny, císařský řez při porodu, opary, akné, neštovice a jiné. Existuje více způsobů, jak můžeme ovlivnit jejich hojení a zlepšit jejich vzhled.
Jizvy - jak je správně hojit a odstranit?
Jizvy se obecně dělí na atrofické, které jsou vpadlé, hypertrofické, které jsou nad úrovní kůže a keloidní, což jsou ztvrdlé hrboly fialové barvy. Na odstranění jizvy můžete začít pracovat prakticky hned po zacelení rány. Je však nutné postupovat opatrně a metodu provádět pravidelně. Nejvhodnější je, když s hojením jizvy začnete maximálně do jednoho roku od jejího vzniku.
-
Hojivá mast či gel
Mazání jizvy mastí či gelem je metoda hojení, se kterou můžete začít v okamžiku, kdy je jizva zacelená. Vybírat můžete z mnoho mastí či gelů z bylin a rostliny či těch, které vznikly v laboratořích zdravotnických firem. Tato metoda odstranění jizvy vyžaduje dlouhodobý a pravidelný přístup. Není však finančně náročná.
-
Hojivá náplast NewGel+
Na jizvu uzavřenou bez stehů a strupů, můžete aplikovat hojivé náplasti na jizvy. Díky jejich působení se jizvy stávají hladšími. Náplast uzavírá jizvu před expozicí vzduchu, dodává poraněné pokožce hydrataci, zvyšuje teplotu pokožky a vyvíjí na ni lehký tlak. Kombinace těchto faktorů napomáhá k hojení jizvy. Výrazných výsledků v odstranění jizvy je dosaženo po 3 měsících aplikace. První účinky náplasti však můžete pozorovat již během 3 až 7 týdnů.
-
Tlaková masáž
Tato metoda hojení jizvy bude vyžadovat pravidelnost. Je nutné ji opakovat tak často, jak jen to jde. Začněte ve chvíli, kdy je jizva zacelená a kompletně zahojená. Po dobu několika sekund tlačte prstem na jednotlivá místa jizvy. Nepřejíždějte, pouze bodově stlačujte. Díky stiskům se prokrvuje narušená oblast a tím se obnovuje pružnost pokožky.
-
Mikrokrystalky nebo diamantové koncovky odstraňují mikro vrstvičky odumřelých buněk vrchní vrstvy pokožky. Tím podporuje zvýšenou buněčnou obnovu, oživuje a regeneruje povrch pokožky. Po dermabrazi je vhodné aplikovat hojivou mast.
-
Dermabraze
Tato metoda mechanicky odstraňuje horní vrstvu kůže za pomoci vysokorychlostní elektrické frézky. Tato metoda způsobuje změkčení nepravidelností na povrchu kůže a obvykle se používá ke zlepšení vzhledu pleti na tváři.
-
Ošetření depigmentačním laserem
Toto ošetření má za výsledek úpravu barevného vzhledu jizvy.
-
Korekce biostimulačním laserem
Desinfikuje ránu a zároveň přispívá k jejímu hojení. Doporučuje se v případě, když je jizva zbarvená červeně.
-
Vyříznutí jizvy
Tento způsob odstranění jizvy přichází v úvahu jako poslední možná varianta. O vyříznutí jizvy můžete začít přemýšlet ve chvíli, pokud jste vyzkoušela všechny možné varianty odstranění a stále jste velmi nespokojení. Zákrok by měl doporučit lékař. Pamatujte si však, že operace způsobí další jizvu, která se musí opět zahojit.
V případě větších jizev se o vhodné metodě léčby poraďte se svým lékařem. Kosmetické poradenství využijte při drobných jizvách po akné či oparu.
4 pravidla v péči o zjizvenou pokožku
V procesu odstranění jizvy je péče velmi důležitá. Začněte s ní hned na začátku. Pokud budete jizvu udržovat jemnou a hydratovanou, bude větší pravděpodobnost, že zůstane , pružná, hladká, odolná a o mnoho méně viditelná.
-
Kůži nevystavujte velmi vysokým teplotám, a to alespoň po dobu šesti měsíců, někdy je vhodné se vysokým teplotám vyhýbat až po dobu jednoho roku. Špatný vliv na hojení jizvy má chlad, pobyt v sauně a na slunci. Chraňte svou kůži před UV zářením opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem.
-
Nenoste těsné šaty nebo oděvy, které způsobují tření o zjizvenou kůži.
-
Buďte opatrní, abyste si opět neporanili zjizvenou tkáň. Čerstvé jizvy se mohou snadno otevřít při sportu a cvičení.
-
Jizvy po akné, oparu nebo neštovicích, ale i v oblasti tváře, na krku nebo ve výstřihu, které jsou relativně hladké, můžete dočasně zakrýt speciálním make-upem.