Jak odstranit gynekomastii
Co je to Gynekomastie
Gynekomastie je viditelné zvětšení mužských prsou, které může postihnout jeden nebo oba prsy, někdy i nerovnoměrně. Gynekomastie se nejčastěji objevuje u mužů nebo chlapců z důvodu hormonální nerovnováhy.
Z anatomického pohledu jsou mužská prsa tvořena dvěma složkami. Přesněji se jedná o tkáň pevnou a hustou a tkáň jemnou a řídkou. V případě pevné tkáně mluvíme o žláze, jemná tkáň je tuk. Poměr žlázy a tuku v mužských prsou je u každého jiný.
Gynekomastie u mužů je rozdělena do dvou druhů. Gynekomastie pravá, která se projevuje zvětšením žlázové části prsou zároveň se zmnožením tkáně tukové. Jsou tedy postiženy obě složky prsou.
Na druhou stranu gynekomastie nepravá neboli pseudogynekomastie se projevuje zvětšením prsu z důvodu zmnoženého tuku bez toho, aby došlo ke zvětšení žlázy. Příčinou objevu v tomto případě většinou bývá rychlý nárůst na váze, obezita nebo usazování tuku s přibývajícím věkem.
Hormony testosteron a estrogen řídí pohlavní charakteristiky u mužů i žen. Testosteron způsobuje mužské rysy, jako je svalová hmota a tělesné ochlupení. Estrogen způsobuje ženské rysy, mezi které patří i růst prsů. I muži v malém množství produkují estrogen. Pokud je hladina estrogenu u nich příliš vysoká nebo není v rovnováze s hladinou testosteronu, bývá to důvodem ke vzniku gynekomastie. Gynekomastie se vyskytuje už u novorozenců. Více než polovina dětí mužského pohlaví se rodí se zvětšenými prsy v důsledku působení estrogenu jejich matky. Tento projev ale zmizí do jednoho měsíce po porodu. Období puberty je nejčastější etapa, kdy se gynekomastie u chlapců objevuje, a to z důvodu hormonálních změn. Nejnovější studie uvádějí, že až 65 % chlapců ve věku 14 - 15 let zaznamenalo změnu ve velikosti prsou doprovázené větší citlivostí nebo jemnou bolestivostí na dotek. Zmíněná bolestivost se objevuje z důvodu zvětšující se prsní žlázy. U chlapců ve věku 18 let je již procento výskytu gynekomastie radikálně menší. Jedná se o 8% přičemž s přibývajícím věkem se procento nálezů zvětšení prsou opět zvětšuje, a to až na 30% u dospělých mužů v pokročilém věku.
Mezi látky, které mohou způsobit vznik gynekomastie patří:
- Časté nebo nadměrné užívání alkoholu.
- Anabolické steroidy používané k budování svalů a zvýšení sportovního výkonu.
- Některé drogy, jako je heroin nebo amfetaminy a marihuana.
Co se týče příznaků, tak většina dospělých mužů s gynekomastií neudává žádné potíže. Přesto i u nich často gynekomastie způsobuje estetické i psychické problémy. K projevům gynekomastie může patřit otok a citlivost prsou, citlivost bradavek na dotek, někdy i bolestivost, zejména u dospívajících chlapců.
Jaké jsou možnosti odstranění gynekomastie
Projevy gynekomastie může potlačit hormonální terapie. Jestliže terapie nezabírá, doporučuje se chirurgický zákrok. Ten spočívá v odstranění mléčné žlázy a liposukci nadbytečného tuku. V některých případech je nutná i redukce kůže.
Chirurgickému zákroku musí předcházet osobní konzultace s operujícím lékařem, kde se provede vyšetření pohledem i pohmatem, pacient musí rovněž uvést případné předchozí endokrinologické vyšetření nebo léčbu. Na základě této konzultace a po domluvě s pacientem se rozhodne o rozsahu plánovaného zákroku. Zákrok v současné době provádíme nejčastěji v lokální anestezii ambulantně. Pacient je tedy hned po zákroku propuštěn domů. Při operaci se obvykle vede řez v dolní části dvorce, postupně preparujeme a odstraňujeme žlázu. Poté z malého vpichu v oblasti podprsní rýhy provádíme doplňkovou liposukci k odstranění přebytečného tuku a dorovnání ploch po odstranění žlázy.
Po operaci je nutné dodržet klidový režim po dobu jednoho až dvou týdnů. Šest týdnů pak je doporučeno nosit elastickou vestu nebo kompresivní pás k potlačení otoků a zlepšení přilnutí kůže. Stejnou dobu je doporučeno nesportovat a omezit fyzickou námahu.
Vzniklé pooperační jizvy jsou většinou nepatrné. Konečný pooperační výsledek se dá hodnotit až po 2 měsících.