Jak dosáhnout s výplněmi kyselinou hyaluronovou nejlepšího výsledku?
Výplně na bázi kyseliny hyaluronové patří k nejpopulárnějším ošetřením v estetické medicíně. Kromě dodání objemu dokážou upravit kontury tváře žádoucím způsobem: například zdůraznit lícní kosti, vymodelovat bradu nebo vyhladit vrásky.
V rámci estetické dermatologie a injekčních výplní se často hovoří o tom, že „chybí objem“. Co si pod tím přesně představit?
Abychom dokázali pochopit jak efektivně bojovat proti stárnutí obličeje, musíme si na začátek připomenout anatomii. Obličej má několik vrstev, a to skelet - kostěný podklad obličeje, svaly, tukové a vazivové polštářky a teprve na povrchu je kůže. Proces stárnutí probíhá ve všech čtyřech těchto vrstvách obličeje. Málokdo si uvědomuje, nebo vůbec ví o to, že s rostoucím věkem se poměrně významně mění kosti – resorbují se. To znamená, že se na některých místech vstřebávají, mění se jejich tvar a ztrácejí svoji funkci opory měkkých tkání. Tím se nám vytrácí první část objemu. K ještě výraznějším ztrátám objemu dochází ve vrstvě tukových polštářků – ty se s věkem jednak zmenšují, jednak vlivem gravitace padají směrem dolů, kde jejich pokles může zastavit až nějaká pevná struktura. Jedná se například o vaz mezi kostí a kůží, který jejich pokles zabrzdí. Tímto způsobem se vytvářejí některé vrásky, například nosoretní a ztrácíme objem na lícních kostech. Jiné vrásky vznikají v důsledku opakovaného stahování mimických svalů, třeba ty na čele, nebo kolem očí. Ale zpátky k objemu, ten totiž ztrácí i nejpovrchnější vrstva – kůže, resp. epidermis, a to zejména v důsledku dehydratace.
Jaké partie je možné ošetřit injekčními výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové? Kde všude lze dodat objem? Pomůže aplikace celkové kontuře ošetřované partie?
Opět je podstatné poučit se z anatomie, která je pro správnou a funkční aplikaci materiálů na bázi HA velmi důležitá. Mou oblíbenou technikou jsou MD Codes. Techniku navrhl jeden z nejzkušenějších plastických chirurgů v oblasti aplikace těchto materiálů – Mauricio de Maio. Principem je práce se 72 předdefinovanými body, do kterých se aplikuje malé množství materiálu. Vrásky se vyhladí, objem se doplní, obličej se dá vykonturovat dle přání klienta, ale zachovávají se přirozené charakteristiky a respektuje se anatomie obličeje, takže výsledek působí vždy opravdu přirozeně krásně.
Jak přesně lze injekční výplní na bázi kyseliny hyaluronové dodat pleti objem. Co se děje „pod kůží“?
Je známo, že kyselina hyaluronová má schopnost vázat vodu, proto se o ní často hovoří ve spojení s hydratací pleti. Kromě hydratace, ale využíváme i tzv. bolusový efekt. Materiál se aplikuje v malém množství přímo na kost (skelet) a následně funguje jako pilíř pro měkké struktury obličeje, dodává objem a vypíná kůži.
Můžete vysvětlit pojmy zasíťovaná a nezasíťovaná kyselina? Která z nich řeší právě dodání objemu?
Při řešení kontur obličeje a hlubokých vrásek používáme téměř výhradně zasíťované materiály. Zasíťování zjednodušeně znamená to, že jednotlivé řetězce HA jsou propojeny a materiál je tak odolnější vůči vstřebávání. Trvanlivost zasíťovaných materiálu se pohybuje kolem 12 měsíců, ale některé nové produkty, jako je třeba Volux vydrží podle studií i 2 roky. Naopak nezasíťované materiály se resorbují poměrně rychle a používáme je jen pro hydrataci pleti, kdy je aplikujeme do povrchových vrstev kůže.
Co vše v případě ošetření injekčními výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové ovlivňuje finální výsledek?
Jedná se o tři stěžejní věci, a to indikaci, techniku a materiál.
Správná indikace je hlavním předpokladem úspěchu. Během konzultace s pacientkou probíráme, co od zákroku očekává a navrhuji řešení. Ne vždy je technicky možné pouze pomocí výplňových materiálů docílit korekce, kterou pacientka očekává. Pokud je například pokles tkání v obličeji takový, že je nutné chirurgické řešení, je lépe toto upřednostnit. V řadě případů jsme však schopni dosáhnout efektu i mini-invazivně, pokud se aplikace provede ve správné lokalitě a vrstvě.
Tím se dostáváme k technice, které je, dle mého názoru, klíčová. Jde o to, aplikovat materiál účelně tak, aby byl efekt viditelný, ale zároveň co nejpřirozenější. V tom mi pomáhá právě systém MD Codes. Ten se snažím jako národní trenér naučit i ostatní kolegy.
A nakonec volba materiálu, ta hraje neméně důležitou roli. Ideální materiál je takový, který je bezpečný a nezpůsobuje žádné následné komplikace, má dostatečně dlouhodobý účinek, ale zároveň jej lze v případě potřeby rozpustit, integruje se do tkání a působí přirozeně. Na trhu existuje řada materiálů různých značek, já osobně pracuji nejčastěji s materiály firmy Juvéderm, které všem zmíněným požadavkům vyhovují nejvíce.
Jak estetický dermatolog dosáhne co nejlepších výsledků a ošetřované partii dodá potřebný objem?
Jako klíčovou vidím dobrou znalost anatomie a používaných produktů. Bez anatomie nelze nikdy ošetřit pacienta na nejvyšší možné úrovni. Lékař musí vědět, do jaké vrstvy je vhodné daný materiál aplikovat a jak se aplikovaný výplňový materiál díky svým vlastnostem zachová. Jedině tak má totiž lékař přesnou kontrolu nad výsledkem a může jej následně korigovat podle přání klienta.
Lze s lékařem na konzultaci domluvit, jaký „objem“ je pro vás stále ještě přirozený, a co už nechcete?
Nejdříve je důležité si klienta vyslechnout, podívat se na jeho rysy a podle nich definovat potřebné množství pro dosažení popisovaného výsledku. Já pracuji s již zmiňovanou technikou MD Codes, která respektuje přirozenou anatomii. Pokud aplikujeme dostatečně do hloubky, i při použití více množství se nemusíme bát nepřirozeného efektu „nafouknutí“. Vrchní měkké tkáně si totiž zachovají přirozený vzhled. Zároveň pracuji velmi postupně a nechávám klienty v zrcadle průběžně kontrolovat ošetřovanou oblast. Vzhled každého člověka je ale unikátní a stejně tak je i estetické vnímání, takže je zapotřebí zvolit techniku i metodu, která bude klientům příjemná a dovolí postupně přidávat objem až ke kýženému výsledku.
Je možné objem během ošetření upravovat podle efektu ošetření? Nebo je třeba počkat?
Snažím se dosáhnout ideálního výsledku postupně během jednoho ošetření. Finální vzhled výsledku je ale vždy vidět po 3–7 dnech od aplikace. Je tedy možné následně přijít na doladění, pokud klienti cítí, že je zapotřebí výsledek ještě trochu upravit.
Ovlivní výsledný objem počet opakování a interval ošetření? Pokud ano, kolik opakování doporučujete, aby byl efekt co nejlepší a nejtrvalejší?
Jako plastický chirurg mám ráda zákroky jako je facelift nebo korekce očních víček, které zajistí opravdu výborný a dlouhotrvající výsledek na několik let. Velká část pacientů, ale není pro takový zákrok indikována, protože pokles a převisy kůže nejsou tak značné. Rozumím i tomu, že invazivní zákrok nemusí být pro každého. U mini-invazivních ošetření je efekt také viditelný, ale pro zachování výsledku se na ošetření musí docházet častěji v průměru jednou ročně.