Kdy přistoupit k operaci očních víček
Trápí vás pokleslá oční víčka? Operace očních víček je již zcela běžnou praxí a podstupují ji ženy i muži. Zbavte se povislé kůže a navraťte své tváři zpět mladistvý vzhled. Zákrok je možné doplnit také microblandingem, tedy úpravou obočí.
Jaké jsou hlavní příčiny vzniku povislých víček
Na poklesu víček se podílí mnoho zevních a vnitřních faktorů. Mezi ty zevní patří špatná životospráva, kouření, velké váhové úbytky, mezi vnitřní pak genetická predispozice, hormonální poruchy a v neposlední řadě věk. Příčinou nateklých víček a „pytlíků“ pod očima jsou tzv. tukové prolapsy – tj. tukové váčky které se tlačí ven z očnice přes tenkou membránu právě do prostoru víček. U horních víček je někdy pokles zdánlivý, to v případech, kdy je pokleslé obočí.
Kdy přistoupit k operaci očních víček
Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. Pro někoho není ten správný čas nikdy, někdo spěchá až příliš. Obecně lze říci, že horní víčka si zaslouží korekci tehdy, když okraj kožního záhybu se dotýká nebo dokonce přesahuje horní řasy. Dolní víčka si zaslouží pozornost tehdy, když se pod očima tvoří tzv. girlandy z ochablého svalu, jsou patrné již zmiňované tukové váčky a/nebo lze bez problému v prstech vytvořit kožní řasu bez toho, aby se víčko odchlíplo.
V čem spočívá zákrok
Operace horních víček spočívá v odstranění přebytečné kůže, někdy též svalu a odstranění tukových prolapsů, jsou-li výrazné. Provádí se zpravidla jen v místním znecitlivění. Operace dolních víček spočívá hlavně v odstranění prolapsů a zpevnění kruhového očního svalu. Kůže se odstraňuje jen ve velmi limitovaném množství vzhledem k možným pooperačním komplikacím při příliš radikálním výkonu. (viz níže). Kožní řezy jsou vedeny tak, aby bylo co možná nejméně nápadné – tzn. na horním víčku v místě jeho ohybu směrem dovnitř, na dolním těsně pod řasami. Na boku jsou pak zpravidla vyváděny do mimických vrásek. Stehy jsou odstraněny zpravidla za 5-7 dní dle zvyklosti operatéra.
Co před a co po operaci očních víček
Výkon nevyžaduje žádnou speciální předoperační přípravu. Klient by neměl být akutně nemocný (chřipka, angina, zánět spojivek apod.,) a měl by za sebou mít konzultaci s operatérem. Ten se zeptá na vše pro něj podstatné – alergie, nemoci, léky, krvácivé projevy apod. a doporučí optimální postup. Po operaci je nutný klidový režim a režimová opatření – zejména chlazení operovaných míst (pooperační péče má velký vliv na konečný výsledek operace očních víček).
Výkon lze provádět ambulantně i za jednodenní hospitalizace. Pooperačně je třeba očekávat krevní podlitiny v okolí víček, otoky, někdy i podrážděné spojivky. Ty by měly opadnout do 10-14 dní, i když finální výsledek operace lze očekávat až přibližně za půl roku.
Jaké má výkon komplikace
Jako každý chirurgický výkon i tento s sebou nese určitá rizika. Jsou to rizika obecná a specifická, vyplývající z operované lokality. Mezi obecná patří např. krvácení, zánět, nevzhledné jizvy, mezi specifická zejména možnost vzniku tzv. ektropia dolního víčka. Jedná se nevzhledné „odchlípnutí“ příliš zkráceného nebo silně se jizvícího víčka od oční koule. Při krvácení do prostoru očnice za víčky může dokonce dojít až k ohrožení celého oka. Taková komplikace je však naštěstí naprosto raritní.
Vyberte si zkušeného odborníka
Výkon by měl provádět určitě plastický chirurg nebo oftalmolog s velkou chirurgickou zkušeností. Jen odborník s úplným vzděláním v oboru (specializovaná atestace) je schopen objektivně zhodnotit vhodnost operace, všechna rizika, včas erudovaně zasáhnout v případě tvořících se komplikací. Nestyďte se zeptat svého chirurga na jeho specializaci, kvalifikaci a zkušenosti s operativou v obličeji. Výběr operatéra jen podle ceny by mohl být velkou chybou.
Získejte dokonalé obočí díky metodě microblanding
Aby byl výsledek co nejlepší, můžete jej doplnit také o microblanding. Jedná se o metodu úpravy obočí, která se v posledních letech stává stále oblíbenější. Díky microblandingu dosáhnete dokonalého a přirozeně vypadajícího obočí. Více se dočtete v našem článku o operaci očních víček v kombinaci s microblandingem.