Dá se spočítat, jak stvořit krásný obličej
Posun čelistí, jejich vyrovnání, profiloplastika, ortognátní operace. Všechny tyto názvy jsou platné pro operační zákrok, který více než jakýkoliv jiný v plastické chirurgii změní proporce obličeje. Přibližuje je tak k ideálu krásy.
Jde o novinku anebo o této operaci v Česku jen příliš nevíme?
První operaci provedl již v roce 1848 v USA doktor Hulliham. Tehdy šlo ale jen o úpravu skusu, tedy funkční záležitost. Estetiku v tu dobu nikdo neřešil. Velký rozvoj těchto operací nastává po válce a indikací zůstávalo stále zlepšení skusu. První požadavky na zlepšení estetiky obličeje se objevují až na přelomu 60. a 70. let minulého století. V 90. letech se úplně změnil důvod operací, zvláště v USA.
A hlavním motivem je estetika obličeje, do které se pak skus jen napasuje. Další zemí, kde tyto operace zažívají velký boom jako kosmetické, je Jižní Korea. Souvisí to s požadavkem tamních žen mít více anglosaský typ obličeje. V současné době se nejvíce operací z kosmetických důvodů dělá právě tam.
Kvůli estetické proměně obličeje se o této operaci mluví jako o absolutním hitu plastické chirurgie?
To úplně přesně nevím, ale patrně to souvisí s tím, že je to jediná známá metoda, která dokáže efektivně a dlouhodobě změnit obličejový typ. Ty máme tři.
Retrognátní, kdy je horní i dolní čelist při pohledu z profilu spíše vzadu od průměru. Tento typ je nejméně „hezký“, myslím ve smyslu nynějšího vnímání krásy. Rychle se na něm objevují příznaky stárnutí a klasické estetické operace, jako je facelift či liposukce podbradku, u něj nemají žádný, nebo jen minimální efekt.
Normognátní, který bychom mohli nejlépe charakterizovat jako klasický antický profil. U něj měníme rozměr vertikální, kdy zvětšujeme dolní třetinu obličeje, což je sice matematický oxymóron, ale obličej v estetické chirurgii dělíme na třetiny, se kterými dále pracujeme.
Anterognátní typ je v současné době vnímám jako pravý kánon krásy. Nenajdete modelku, která by neměla tento typ obličeje. Horní i dolní čelist je v obličeji postavena více dopředu.
Kdo vás tedy vyhledává?
Ve své podstatě mne navštěvují tři typy pacientů. První mají těžké obličejové vrozené vady nebo vady následkem úrazů obličeje. Zde je zlepšení funkce a estetiky prvořadým lékařským posláním.
Druhou skupinou jsou lidé, kteří mají vadu skusu, jenž není řešitelná jinak než operačně. Estetické hledisko nevylučují, ale primární je u nich porucha funkce. Musíme si uvědomit, že obličej není jen vstupní branou do trávicího, ale i dýchacího traktu. Například lidem, kteří v noci chrápou nebo se dusí a mají takzvanou spánkovou apnoi, která jim zkracuje život v průměru o patnáct let, nabízí ortognátní operace jedinou účinnou chirurgickou možnost léčby. Žádné zákroky na měkkých tkáních v krku a ústech nemohou takto účinně pomoci.
A třetí skupinou jsou lidé bez nebo jen s minimální vadou skusu, kteří mají estetický problém.
Proč se u nás, na rozdíl od Ameriky a Koreje, pacienti s estetickými pohnutkami téměř nevyskytují?
Nejspíš proto, že nejen pacienti, ale často i lékaři o této možnosti nevědí. To je asi naše chyba a informovanost musíme z lepšit. V Česku se odhadem provede 7-10 takových operací týdně, ale ve velké většině jen pro funkční poruchy.
Kdo tyto operace u nás provádí?
Protože ortognátní operace pracuje vždy se skusem, spadají tyto operace pod specializaci, která má pro laika věru krkolomný název: orální a maxilofaciální chirurgie. Česky asi ústní, čelistní a obličejová chirurgie. V každém krajském městě existují v nemocnicích oddělení této specializace. Nikde jinde než v Perfect Clinic, ale tyto operace čistě z estetických důvodů neprovádějí.
Jak významný je efekt operace?
Efekt operace je patrně nejvíce dramatickou změnou, jakou může člověk prodělat. Ve tváři dokážeme změnit vlastně od očí dolů vše. Můžeme pracovat s rozměry obličeje horizontálními (předsunutí, nebo naopak zasunutí brady, horní čelisti aj.), vertikálními (prodloužit, nebo naopak zkrátit obličeje), ale i šířkovými (rozšíření, nebo zúžení obličeje) nebo můžeme vyrovnat symetrii obličeje. Nesmíme zapomínat na to, že to, co je hezké, musí být především symetrické.
Přesto, že operujeme kosti, projeví se změna i na měkkých tkáních obličeje, které se snažíme napnout. Ortognátní operace má efekt obráceného faceliftu. A protože se nenapíná pouze kůže jako u klasického faceliftu, ale také svaly, je výsledek daleko markantnější a trvalejší.
Kromě skusu se mění i postavení zubů při úsměvu. Dokonalý úsměv lze také přesně naplánovat a spočítat. Musí při něm být vidět celé horní zuby a také trochu dásně nad nimi, ale ne moc. Plánování výsledného úsměvu je důležitou částí přípravy na operaci.
Změna je trvalá, ale pokud výsledný efekt není dostatečný, dá se operace opakovat.
Je pravda, že tahle operace vyžaduje několik etap a spolupráci s dalším specialistou?
Záleží na tom, zda plánujeme změnit jen skus nebo také úsměv. Pokud úsměv, musí být operace realizována v těsné spolupráci s ortodontistou. Zde existují dvě cesty. První klasická, kdy ortodontista vyrovná zuby v čelisti nehledíc na skus. Tento postup před operací výrazně zhorší skus a estetiku, trvá déle, ale je přesnější. Pak se provede operace a poté ještě nějaký čas ortodontista zuby dorovnává do maximálního skusu. Druhá cesta je rychlejší, estetický efekt se dostaví ihned, ale nedá se udělat u každé vady skusu a je méně přesná. Někdy se také nazývá „Surgery First" a spočívá v provedení operace primárně. Teprve pak se zuby dorovnávají do maximálního skusu.
Pokud ale pacient nemá vadu skusu a zuby koušou v dobrém postavení, lze provést operaci z estetických důvodů bez odkladu.
Mluvil jste o typech obličejů a jejich matematických poměrech. Když tvoříte nový poměr obličeje, máte „to spočítáno", nebo zapojujete fantazii a vlastní estetické vidění?
Estetické požadavky doslova "doluji" z každého pacienta před operací. Vnímání krásy je velmi individuální a to, co se líbí mně, nemusí lahodit pacientovi. Až po opakovaných, důkladných pohovorech nabídnu člověku velmi přesnou počítačovou modelaci estetického výsledku z profilu (co je hezké z profilu, je hezké i zepředu) a pokud si přeje, dodám i 3D modelaci. Zde ale po pravdě ještě nemáme úplná vědecká data o tom, jak je 3D modelace přesná. Jinak máte pravdu, že existují přesné parametry toho, co je hezké.
Ano, zprofanovaně se dá říci, že krása se dá matematicky vyjádřit. Někdy je ale posunutí obličeje do těchto ideálních veličin pro pacienta tak velká změna, že si vybere něco méně dramatického. Obecně mám svůj velmi přesně definovaný názor na krásný obličej, ale profesionálně se snažím pacienty vůbec neovlivňovat. Jen jim ukazuji a vysvětluji příklady a říkám, co lze z jejich estetických požadavků provést a co nikoliv.
Ono to bude znít paradoxně, ale důkladné vyšetření, zjištění požadavků pacienta a naplánování estetického výsledku operace je ta nejtěžší a nejvíce odpovědná práce. Vlastní operace je samozřejmě také důležitá, ale pokud máte „naoperováno", je to rutinní záležitost.
Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Přesto, souvisí s operací nějaký diskomfort pro člověka?
Samotná operace trvá asi tři a půl hodiny. Po operaci musí být čelist na šest týdnů znehybněná, k čemuž se používají malé gumičky, které se zachytí za speciální háčky na rovnátkách. Pacient si je mění sám. Z toho také pramení nutnost požívat první tři týdny tekutou a druhé tři týdny kašovitou stravu. To vše pacient zvládá většinou velmi dobře. Problém pro některé pacienty bývají velké otoky. Obličej po jakékoliv operaci, tím, že je velmi prokrvený, hodně oteče. Do tří týdnů asi 80 % otoku opadne a klient se může teoreticky vrátit do práce. Tedy pokud se neživí nějakým výkladem nebo mluvou. S gumičkami v ústech se řeční jen velmi ztěžka.
Lidé mají strach z bolesti po operaci. Neříkám, že není žádná, ale není velká. Jak to? Je to jednoduché. Posunují se kosti, ve kterých běží nervy, které se při operaci natáhnou, na což reagují opačně, a pacienti si tak spíše stěžují na pocit necitlivosti obličeje po operaci než na velké bolesti. Každopádně, dokud nemáme jako lékaři vše pod kontrolou, necháváme si pacienta v Perfect Clinic a teprve pak ho pouštíme domů.
Cena operace záleží na tom, zda se operuje jedna čelist, nebo obě, jaké operace se přidávají (např. plastika nosu, zvětšení, nebo zmenšení lícních kostí, úprava brady, rozšíření, nebo zúžení čelistí aj.). Kalkulace se pohybuje v řádech tisíců eur. Například v Anglii stojí tento zákrok 25 000 liber, v USA 80-120 000 dolarů.
Profiloplastika - plastická operace, kterou prodělala i Angelina Jolie