Co umí facelift a jak docílit dokonalého výsledku?
Cítíte se na pětadvacet, ale zrcadlo a reakce okolí odhalují váš skutečný věk? I když o sebe pečujete a vedete zdravý a aktivní život, postrádá váš obličej „šťávu“?
Se specialistkou na toto téma, paní doktorkou MUDr. Věrou Šatánkovou, jsme rozebírali, jak má být takový facelift správně proveden a jak zajistit, aby jeho výsledek byl dlouhodobý a skutečně optimální.
Paní doktorko, první otázka, která mě napadá, je, v jakém věku pacienti facelift nejčastěji podstupují.
MUDr. Věra Šatánková: Správný moment načasování plastické operace obličeje je velmi důležitý pro celkový a dlouhotrvající efekt zákroku. Je dáno mnoha individuálními faktory, kdy se právě konkrétní pacient dostane do bodu, kdy již nepomohou méně invazivní techniky, jako jsou aplikace různých látek, přístrojové procedury apod. Mezi tyto faktory patří celková genetická výbava pacienta a zejména kvalita jeho kůže, stresová zátěž nebo například životní styl.
Pokud by k faceliftu došlo příliš brzy, může se stát, že kůže bude stále velmi elastická a dojde k roztažení jizev.
Jestliže se facelift provede ve správnou chvíli a správnou technikou, jeho efekt přetrvá, dá se říci, napořád. Samozřejmě dochází k postupnému povolování vlivem stárnutí kůže, ale těch získaných deset nebo i více let, vám už nikdo nevezme. Facelift lze opakovat, ale odstup mezi operacemi by měl být minimálně osm až deset let.
Ptáte-li se na věk, pak obecně kolem čtyřicátého roku života muži i ženy začnou pozorovat stárnutí v obličeji: povolení kůže ve spodní části obličeje, ochabnutí kontur brady a dolní čelisti, tvoří se „syslíky“, dvojitá brada, vrásky a záhyby na krku, prohloubí se nosoretní rýhy, koutky úst padají dolů. Většina pacientů se nechá operovat mezi 45. a 55. rokem života.
Říkáte, že rozhoduje také správná technika. Jaká to je?
MUDr. Věra Šatánková: Aby byl výsledek faceliftu tzv. „doživotní“, je třeba kromě kůže vypnout i spodní hluboké svalové fascie. Jejich správným zkrácením a upevněním docílíme přirozeného výrazu v obličeji a dodáme mu mladistvý vzhled. Pokud bychom tuto fázi vynechali, mohl by obličej vypadat „přetažený“, přepnutá kůže by se nepřirozeně leskla, ústa by byla nevhodně roztažená. Možná znáte podobné obrázky z amerických filmů nebo médií. Občas tam vidíme ženy s nepřirozeným výrazem jako přes kopírák. U nás v Evropě jsou trendy trochu jiné, pacienti nechtějí vypadat operovaně, jejich cílem je obnovit svůj původní mladistvý vzhled.
Obr. 1: pacientka před operací facelift a necklift Obr. 2: pacientka po operaci full face lift a necklift
Co to vlastně znamená, jaký obličej vnímáme jako „mladý“? A jak jej můžeme opět získat zpět?
MUDr. Věra Šatánková: Mladý obličej je kyprý, šťavnatý, plný, vitální. Často, když s pacientem konzultuji, jak by výsledek jeho faceliftu měl vypadat, nechám si ukázat jeho fotografie z mládí kolem 25. až 30. roku života. Při zákroku se pak snažím vrátit věk zpět – vyplnit propadlé partie v horní části obličeje, vyzvednout spodní partie, odstranit přebytečnou kůži a tuk. Někdy současně s faceliftem provádím i operace horních nebo i dolních víček. Velmi často pak neck-lift, tedy vypnutí kůže na krku. Pokud by totiž krk zůstal neošetřený, působil by oproti omlazenému obličeji v nápadném neestetickém kontrastu.
Obr. 3: pacientka před operací facelift a necklift Obr. 4: po provedeném full face liftu a neckliftu, 2 měs. po operaci
Mluvíte o přirozenosti, je to pro Vás zřejmě velmi důležitý aspekt.
MUDr. Věra Šatánková: Je to tak. Týká se to i redukce asymetrií. V oblasti obličeje, stejně jako jinde na těle, pozorujeme často větší či menší nesouměrnosti. Je to naše osobitost, žádný obličej není symetrický. Asymetrie můžeme, pokud jsou příliš nápadné, při operaci částečně korigovat. Nikoliv však zcela, to bychom vytvořili jiný obličej, se kterým by se pacient nemusel zcela identifikovat, a tomu se chceme vyhnout.
Další oblastí, kde je nutné dbát na přirozenost, je čelo. Při faceliftu můžeme někdy provést i brow-lift, tedy zvednutí obočí, čímž dojde k vyjasnění pohledu. I zde však platí pravidlo přiměřenosti – přehnaný brow-lift, kdy jsou vidět nadočnicové oblouky, by způsobil nepatřičně udivený až vytřeštěný výraz.
Podle toho, co říkáte, může být operace obličeje velmi komplexní záležitost.
MUDr. Věra Šatánková: Ano. Facelift, brow-lift, neck-lift, front-lift nejsou jediné dílčí výkony této operace, je to i operace víček, o které jsem hovořila, nebo např. liposukce podbradku. Lze však i po operaci výsledek optimalizovat pomocí méně invazivních metod. Avšak tomuto velmi jemnému doladění, pokud je vůbec třeba, nemůžeme přistoupit dříve než za 4 měsíce po operaci.
Obr. 5: Pacientka před operací horních a dolních víček
Obr. 6: Pacientka po operaci horních a dolních víček
Jaké minimálně invazivní metody svým pacientům doporučujete?
MUDr. Věra Šatánková: Pooperační plán bývá velmi individuální. Pro omezení tvorby nových vrásek v oblasti čela a očí aplikujeme zpravidla botulinumtoxin. Chybějící objem např. v nosoretních rýhách nebo v oblasti lícních kostí umíme doplnit preparáty kyseliny hyaluronové nebo vlastním tukem.
Je také důležité, aby pleť vypadala vitálně – pro zvýšení kvality kůže v obličeji a na krku doporučujeme plazmaterapii (PRP), což je vlastní krevní plazma obohacená o krevní destičky. Její omlazovací efekt tkví v tom, že stimuluje tvorbu kolagenových buněk, které jsou zodpovědné za regeneraci pleti. Pleť je pak zdravá a rozzářená.
Pokud si to pacientka přeje, můžeme vylepšit i oblast rtů.
Paní doktorko, jaké další výhody, kromě Vaší erudice, výborných výsledků a komplexní pooperační péče získá pacient, který se rozhodne pro operaci obličeje na ABClinic Art & Beauty?
MUDr. Věra Šatánková: Snažíme se držet krok s nejnovějšími trendy a výzkumy v oblasti plastické chirurgie. Přinášíme ze světa nejnovější techniky. Avšak neměli bychom zapomínat i na drobnosti, které nám pomohou dosáhnout lepších výsledků a většího komfortu pro pacienty. Jedním z velmi užitečných pomocníků se nám obzvláště při faceliftech stalo fibrinové lepidlo. Fibrin je látka tělu vlastní, je obsažena v krvi a účastní se procesu hojení. Fibrinové lepidlo obsahuje fibrin ve vysoké koncentraci. Díky němu mají naši pacienti po faceliftu podstatně méně modřin, otoků a podlitin, tkáně lépe regenerují a dochází k rychlejšímu zhojení. Větší komfort je také způsobený menší bolestivostí. Pro pacienta to pak prakticky znamená dřívější návrat do společenského života.
Pak tedy není o čem přemýšlet a pacient se může u Vás objednat na konzultaci.
Paní doktorko, děkuji za Váš čas.
MUDr. Věra Šatánková pracuje jako plastický chirurg na klinice ABClinic Art & Beauty. Specializuje se zejména na operace obličeje (facelift, necklift) a operace nosu (rhinoplastika). Do spektra výkonů, které často operuje, patří i operace prsou, a to zejména zvětšení prsou, modelace, zmenšení prsou, kombinované metody jako např. modelace prsou s implantátem nebo využití vlastního tuku.