Co ještě nevíte o tumescentní liposukci

Co ještě nevíte o tumescentní liposukci
Podle MUDr. Jaroslava Kačírková
Specializuje se na chirurgii hlavy a krku a na obor ORL. Bohaté zkušenosti má také v oblasti tumescentní liposukce. Provádí injekční výplně, zvětšení rtů, odstranění vrásek nebo nadměrného pocení.
Vytvořeno: 10. 6. 2010 · Aktualizováno: 1. 9. 2021

Mezi řadou liposukcí, které nabízejí pracoviště plastické chirurgie v České republice, se jedna z metod odsátí tukových polštářků významně odlišuje. Jaké jsou její přednosti i úskalí? Ptali jsme MUDr. Jaroslavy Kačírkové.

Paní doktorko, v čem spočívá jedinečnost tumescentní liposukce?

Správně se tato metoda nazývá ambulantní liposukce v tumescentní anestezii a právě z tohoto názvu odvodíme její jedinečnost. Provádí se ambulantně, odpadá tedy riziko celkové anestesie, při které může i u mladých jedinců dojít k závažným komplikacím. Tumescentní anestezie znamená, že do podkožní tukové tkáně, která je určena k odsátí, je napuštěna tekutina obsahující místní anestetikum, které oblast dokonale znecitliví a současně tekutina rozvolní tukové buňky, které jsou pak snadno odsávány. Nedochází  tak k velkému zhmoždění tkáně jako u liposukce v celkové anestesii, kde se tuková tkáň napouští minimálně. Šetrnost spočívá také v průsvitu použitých kanyl, který se pohybuje mezi  3 - 4 mm. Klient je po celou dobu výkonu v bdělém stavu a zákrok je zcela bezbolestný. Navíc si operatér může výsledek liposukce ověřit již v průběhu zákroku, kdy se klient může postavit nebo zaujmout konkrétní polohu. Množství odsátého tuku je přesně změřeno. Návrat do normálního pracovního i životního tempa je do dvou dnů.

Nehrozí při podání většího množství anestetika alergická reakce?

S alergickou reakcí je nutno počítat vždy, ať podáváme jakýkoliv lék. Tedy i u anestetik je tato reakce možná. Proto je třeba, aby lékař provedl velmi pečlivou konzultaci a zjistil všechny typy alergie, které se u klienta vyskytly. V případě alergie na místní anestetika je takovýto klient vyloučen. Na našem pracovišti provádíme před samotným výkonem kožní test na anestetika. Domnívám se, že tak výrazně předcházíme riziku této negativní reakce.

Doktorka s pacientkou
MUDr. Jaroslava Kačírková s pacientkou
1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Havířov, Moravskoslezský kraj
FORMOSITAS - Klinika estetické medicíny, s.r.o.
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)

Co pro klienta obnáší příprava na zákrok a jak ho klienti snášejí?

Před výkonem provádíme vždy krevní testy a u starších klientů EKG. Důraz klademe na pečlivou konzultaci a vyšetření. Provádí je vždy lékař a sám indikuje typ a rozsah výkonu podle nálezu a přání klienta. Bezprostředně před výkonem podáváme lehkou premedikaci v podobě tabletky, takže odpadá i pochopitelný strach a obavy z bolesti. Většina klientů je velmi mile překvapena tím, že liposukce vůbec nebolí. K mírné bolestivosti dochází až zhruba za 6 hodin po výkonu a je klienty popisována jako stav „namožení“ po cvičení. Pooperační období snáší většina klientů velmi dobře a již za dva dny mohou vykonávat běžnou činnost. Po dobu dvou týdnů je třeba nosit kompresivní prádlo, které šijeme na míru.

Zmínila jste na začátku, že se jedná o metodu ambulantní, opravdu není nutná hospitalizace?

Tumescentní liposukce skutečně hospitalizaci nevyžaduje a klient po zákroku odchází domů. Některá pracoviště pobyt v nemocnici nabízejí, i když k tomu není zdravotní důvod a dochází pouze k navýšení ceny výkonu. Klient přichází ke kontrole tak, jak si jej zve operatér. Na našem pracovišti provádíme první kontrolu do týdne, další po 3 měsících. Při všech kontrolách pořizujeme pečlivou fotodokumentaci.

Narážíme tak na otázku výběru pracoviště. Podle čeho volit?

Všechna pracoviště mají obvykle na svých webových stránkách profesní životopisy svého personálu, pokud tomu tak není, již tehdy pracoviště nepůsobí důvěryhodně. U lékařů doporučuji sledovat postgraduální vzdělání, tedy specializaci, atestace, kurzy, přednáškovou činnost. Lékaři specializující se na určité metody, jsou známi především z webových stránek a diskuzí klientů. Například odborníků na tumescentní liposukci je v celé republice minimum, takže výběr specialisty není složitý. Pokud se klient rozhodne pro tento zákrok, doporučuji zvolit lékaře s chirurgickou erudicí a maximem dosaženého vzdělání, řídit se počtem ošetřených klientů a délkou praxe v oboru. Velmi dobrým doporučením jsou také informace od klientů, kteří si často vzájemně sdělují své zkušenosti s estetickými výkony například na různých portálech. Důležité je také prostředí pracoviště, které je možné shlédnout na webu a vybrat si podle svých pocitů.

Co může být kontraindikací pro tumescentní liposukci?

Mezi absolutní kontraindikace patří některá akutní i chronická onemocnění, jakými jsou například akutní horečnaté nemoci, chronické onemocnění vnitřních orgánů, kůže, onkologická onemocnění, poruchy srážlivosti krve. Nesmíme přehlédnout také alergie na místní anestetika a samozřejmě těhotenství, kojení a obezita. Některá onemocnění jsou relativní kontraindikací, tedy záleží na posouzení lékaře, zda i přes tato onemocnění se rozhodne tumescentní liposukci provést. Jedná se zejména o akutní nebo chronická onemocnění žilního systému, kýly nebo nadměrně povolená kůže, v závislosti na ošetřovanou oblast.

Je třeba po zákroku užívat nějaké léky?

Vzhledem k minimální bolestivosti doporučujeme běžně dostupná analgetika typu paracetamolu. Všechny klienty však vybavujeme pooperačním balíčkem, který obsahuje 1 tbl. velmi silného analgetika, 1 balení tablet s účinkem proti otoku a modřinám. Také doporučujeme místně operovanou oblast potírat krémy nebo gely s účinkem proti bolesti a modřinám.

lékařka
MUDr. Jaroslava Kačírková

Má tumescentní liposukce nějaké modifikace?

Název tumescentní vyjadřuje podstatu této metody. Krajina určená k liposukci je zvětšena pomocí roztoku s místním anestetikem. Modifikována může být například přidáním vibračního motorku, který kanylu rozkmitává a ulehčuje operatérovi práci. Moje zkušenost s touto metodou není dobrá, dochází k většímu zhmoždění tkáně, většímu krvácení a pooperačnímu výskytu velkých hematomů. Tuto modifikaci proto neprovádím. Dále může být klasická odsávací kanyla nahrazena koncovkou, která vysílá laserový paprsek nebo ultrazvukové vlny. Ty rozruší tukové buňky, které jsou pak snáze odsávány. Obě metody mají svá úskalí v podobě popálení kůže a patří do rukou zkušeného odborníka. Navíc oba typy přístrojů mají vysoké pořizovací náklady a zvyšují tedy cenu výkonu, proto se příliš nevyužívají.

Řada lidí má sklon zaměňovat tumescentní liposukci za neinvazivní liposukci, můžete vyjasnit rozdíly?

Tumescentní liposukce je v současné době nejbezpečnější a nejšetrnější metoda odstranění podkožního tuku kanylami přes narušenou kůži, tedy invazivně. Klienta však nezatěžuje celkovou anestezií, není bolestivá a množství odsátého tuku je přesně změřeno. Doba nošení kompresivního prádla je pouze 14 dní a návrat do normálního života do dvou dnů. Neinvazivní liposukce je v současnosti velmi módní právě pro svou neinvazivnost. Tyto metody využívají různých typů vln (ultrazvukových, radiofrekvenčních), které mají za úkol rozrušit stěnu tukové buňky, a její obsah má být transportován do lymfatických vlásečnic, které jej odplaví do jater a ledvin k vyloučení z těla. Je však třeba si uvědomit, že počáteční lymfatické kapiláry vznikají jako volně spojené endotelové buňky se štěrbinami pouhé 2 µm. Představa odplavení většího množství tuku v jednom sezení je poměrně obtížná. Tyto přístroje mají též omezenou hloubku průniku do tukové tkáně, obvykle se jedná asi o 2 cm.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.