Co je dobré vědět o liposukci
Ačkoliv patří liposukce k velmi rozšířené a oblíbené metodě modelace těla, stále si lidé pletou její druhy a nemají jasno v nabídce těchto zákroků. Základním vodítkem by mohlo být rozdělení druhů liposukcí.
Invazivní liposukční metody
Klasická liposukce
Operatér zavede odsávací kanylu do dané tělesné oblasti a mechanicky, pohybem ruky, rozbíjí tukové buňky. Ty jsou zároveň kanylou odváděny ven z těla. Tato forma liposukce je již velmi málo používaná.
Vibrační liposukce
Při této metodě liposukce jsou tukové buňky šetrně rozbíjeny za pomoci vibrační kanyly, která sama kmitá, její účinek je rovnoměrně rozložen a předchází se tak případným nerovnostem.
Tento druh liposukce se od té klasické vibrační liší v principu vlastního zákroku. Ošetření se totiž provádí pomocí hlavice vysílající ultrazvukové vlny. Ty donutí tukovou buňku samovolně prasknout a tukovou výplň vypustit bez mechanického násilí. Takto vylitý obsah buněk je opět kanylou odsáván z těla ven. Souběžně s ultrazvukovou vlnou jde i vlna tepelná. Ta nutí kůži k aktivnějšímu a silnějšímu smrštění podél nově vytvarované kontury (tedy už té s menším objemem tuku). Tato metoda vyžaduje určitou míru zručnosti samotného operatéra. Ultrazvukové vlny totiž nesmějí přímo zasáhnout sval nebo kůži.
„Tady chybují klienti asi nejvíce,” svěřuje MUDr. Kufa svou zkušenost a vysvětluje: „O tumescentní techniku se jedná vždy, když se do podkoží napouští tuk uvolňující roztok, zvaný tumescence. Tumescentní tak může být liposukce vibrační stejně jako klasická a ambulantní stejně jako ta v plné narkóze.”
Ambulantně, nebo s hospitalizací?
I tady existují dva způsoby, které ovšem nezáleží jen na pacientovu přání. Celkové nebo lokální znecitlivění volí operatér podle rozsahu odsávaných oblastí i zdravotního stavu pacienta. „V případě velkých rozsahů plochy, kde zákrok trvá delší dobu, se upřednostňuje celková anestezie. Pro pacienta by totiž dlouhá doba odsávání tuku jen při lokálním umrtvení mohla znamenat větší psychickou zátěž. Navíc lokální anestezie má své limity a její pro organismus únosná dávka by nemusela účinkovat po potřebně dlouhou dobu," objasňuje MUDr. Kufa.
Komu je liposukce určena
Liposukcí se dá vylepšit na těle téměř cokoli: podbradek, paže, břicho, vnitřní i vnější strany stehen, boky, hýždě, záda, kolena, lýtka. „V podstatě na těle není místo, kde by liposukce neměla šanci na úspěch. Ovšem ne pro všechny je zákrok vhodný a ne všem zájemcům vyhovíme”, varuje Roman Kufa: „Nejlepší efekt bude mít u jinak štíhlých osob, kterým se v kritických místech hromadí tuk. Nejčastěji to bývá na břiše a bocích.” Zároveň ale MUDr. Kufa zdůrazňuje, že žádná liposukce neřeší problém nadváhy nebo obezity a neporadí si stoprocentně ani s celulitidou. Na liposukci zapomeňte i v těhotenství, při špatném zdravotním stavu a také pokud vaší kůži chybí potřebná elasticita. Tuk by se odstátím sice zredukoval, ale kůže už by nebyla schopná na tuto změnu dobře reagovat a výsledek by tak nebyl vůbec ideální.
Ať již pacient uvažuje o liposukci kterékoli části těla, vždy by se měl svěřit do rukou zkušeného odborníka s dlouholetou praxí s tímto výkonem, který dokáže správně zhodnotit vhodnost či nevhodnost daného výkonu a stejně tak zvolit nejlepší metodu jeho provedení.
O lékaři
Autorem článku je MUDr. Roman Kufa, operatér a vedoucí lékař Perfect Clinic. Pan doktor nabízí široké spektrum plastických zákroků, zvláště pak operace prsou, břicha nebo obličeje. Zabýval se také chirurgií ruky, mikrochirurgií či rekonstrukcí prsu. Má titul soudního znalce v oboru plastická chirurgie. MUDr. Roman Kufa absolvoval stáže u nás i v zahraničí, je členem řady odborných společností. Založil pracoviště plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici Motol. Klinika Perfect Clinic se specializuje na oblast estetické medicíny. Nabízí příjemné prostředí, špičkové vybavení, zároveň splňuje nejvyšší technologické standardy.