Chcete se zbavit nevzhledné jizvy? Žádný problém, jde to se skalpelem i bez něj!
Přestože z nás jizvy a různé další nedokonalosti dělají jedinečné a vypovídají o našem životě, v některých případech nám nevzhledné pozůstatky po operacích nebo úrazech mohou způsobovat komplexy. V některých případech mohou dokonce omezovat pohyb nebo způsobovat bolesti či jiné nepohodlí kvůli svému nevhodnému umístění. Dnešní medicína již naštěstí zná řadu více i méně invazivních postupů, jak vzhled jizev zjemnit, co nejvíce je minimalizovat nebo dokonce částečně odstranit.
Co je to jizva?
Jizvy jsou viditelné stopy, které zůstávají i po zhojení rány. Jsou nevyhnutelným důsledkem zranění nebo operace a jejich vývoj může být nepředvídatelný. Špatné hojení může přispět ke vzniku výrazných, nevzhledných nebo znetvořujících jizev. Dokonce i dobře zhojené zranění může mít za následek jizvu, která výrazně ovlivní váš vzhled. Jizvy mohou být nápadné svou velikostí, tvarem nebo umístěním; mohou být také vyvýšené nebo prohloubené a mohou se lišit barvou nebo strukturou od okolní zdravé tkáně.
Mezi různé typy jizev patří:
Zbarvení nebo povrchové nerovnosti a další jemnější jizvy lze kosmeticky vylepšit chirurgickým zákrokem nebo jinými postupy doporučenými plastickým chirurgem. Tyto typy jizev nezhoršují funkci ani nezpůsobují fyzické nepohodlí a patří mezi ně jizvy po akné i jizvy po drobných poraněních nebo předchozích chirurgických řezech.
- Hypertrofické jizvy jsou silné shluky jizevnaté tkáně, které se tvoří přímo v místě rány. Často jsou vystouplé, červené a/nebo velmi nepříjemné a mohou se časem zvětšovat. Mohou být hyperpigmentované (tmavší barvy) nebo hypopigmentované (světlejší barvy).
- Keloidy jsou větší než hypertrofické jizvy. Mohou být bolestivé nebo svědivé a jsou schopné se také kroutit. Přesahují okraje původní rány nebo řezu. Keloidy se mohou vyskytnout kdekoliv na těle, ale častěji tam, kde je pod nimi málo tukové tkáně, například na obličeji, krku, uších, hrudníku nebo ramenou.
- Kontraktury jsou jizvy, které omezují pohyb v důsledku stahování kůže a podkožní tkáně během procesu hojení. Mohou se objevit při velké ztrátě tkáně, například po popáleninách. Kontraktury mohou vzniknout také tam, kde rána přechází přes kloub a omezuje pohyb prstů, loktů, kolen nebo krku.
Jak může k odstranění jizev pomoci plastická chirurgie a estetická medicína?
Korekce jizvy je zákrok, který se provádí za účelem změny vzhledu jizvy. Korekce může zlepšit kosmetický vzhled jizvy, obnovit funkci části těla, kterou jizva omezovala, nebo zlepšit svědění jizvy. Je však velmi důležité si uvědomit, že jizvy nelze zcela odstranit a i po několika ošetřeních zůstanou některé známky předchozího zranění nebo operace.
Minimálně invazivní postupy
Váš lékař vám může navrhnout začít s jedním z několika dostupných minimálně invazivních zákroků, abyste zjistili, zda se tím zlepší vzhled vaší jizvy. Mezi různé minimálně invazivní možnosti patří např:
Tlaková terapie
Tlaková terapie zahrnuje typ tlakového zařízení, které se nosí na místě keloidní jizvy. Ty lze nosit ve dne i v noci po dobu 4 až 6 měsíců.
Kortikosteroidní injekce
Kortikosteroidní injekce do jizvy jsou běžnou léčbou první volby u některých typů jizev, včetně hypertrofických a keloidních jizev.
Laserová léčba
Laserová léčba jizev snižuje vzhled jizev. Využívá cílenou světelnou terapii, která buď odstraní vnější vrstvu povrchu kůže, nebo stimuluje tvorbu nových kožních buněk, které překryjí poškozené kožní buňky. Laser lze použít k obnovení povrchu určitých typů jizev a k vyhlazení, zploštění a snížení jejich vzhledu. Může být zapotřebí více sezení.
Další resurfacingová ošetření
K řešení jizev po akné se někdy používají postupy, jako je chemický peeling , mikrodermabraze a dermabraze. Při nich se odstraní a vyhladí vrchní vrstva kůže. Resurfacing obvykle nejlépe funguje u jizev, které nevyčnívají, ale jsou ploché.
Mikrojehličkování
Mikrojehličkování se nejčastěji používá na jizvy po akné, ale i na jiné druhy jizev. Zahrnuje přejíždění přístroje s malými jehličkami po kůži. Jehličky se zabodávají do kůže a stimulují tvorbu kolagenu, aby kůže vypadala hladší. Jeden z typů tohoto zákroku, radiační mikrojehličkování, zahrnuje také vysílání radiofrekvenčních vln prostřednictvím jehel, které proces mikrojehličkování zesilují.
Kryoterapie
Kryoterapie nebo kryochirurgie je jednou z možností léčby některých typů jizev. Spočívá v aplikaci tamponu nebo postřiku jizvy tekutým dusíkem, který ji "zmrazí". Tato léčba však nemusí být vhodná pro tmavší typy pleti.
Lipofilling
Lipofilling využívá zpracovaný tuk z těla pacienta ke zvýraznění propadlých jizev. Tento zákrok je také známý jako přenos tuku nebo autologní transplantace tuku. Tukové buňky se odebírají liposukcí z dárcovské oblasti - obvykle z okolí pupku nebo ze stehen či hýždí - pomocí malé jehly připojené k injekční stříkačce. Tukové buňky se očistí a zpracují a poté se vstříknou do oblasti jizvy pomocí tupé jehly a injekční stříkačky. Vzhledem k tomu, že existuje poměrně vysoká míra zpětného vstřebávání tukových buněk do těla, lékař pravděpodobně ošetřovanou oblast přeplní.
Chirurgická korekce jizev
Pokud jizva nereaguje na nechirurgickou léčbu nebo pokud lékař usoudí, že je třeba přistoupit přímo k invazivnější korekci jizvy, lze provést chirurgický zákrok. Existuje několik typů těchto operací a záleží především na stavu jizvy a okolní kůže, který typ chirurg zvolí.
Vyříznutí jizvy. Chirurg chirurgicky odstraní vzniklou jizvu a pečlivě sešije zbývající okraje.
Z- nebo W-plastiku. Při těchto typech operací chirurg přemístí původní jizvu podél přirozených linií kůže tak, aby byla méně nápadná nebo aby způsobovala menší tlak a kůže byla uvolněnější. Názvy těchto plastik vycházejí ze způsobu, jakým řezy vypadají, takže buď jsou řezy vedeny ve tvaru písmene W, nebo Z.
Kožní štěp nebo kožní lalok. Kožní štěpy nebo kožní laloky se provádějí po odstranění zjizvené tkáně. Kožní štěpy zahrnují náhradu nebo připevnění kůže na část těla, kde kůže chybí. Kožní štěpy se provádějí tak, že se odebere kus zdravé kůže z jiné části těla (tzv. dárcovská oblast) a přiloží se na potřebné místo. Kožní laloky jsou podobné kožním štěpům, při nichž se odebírá kousek kůže z jiné oblasti, ale při kožních lalocích má odebraná kůže vlastní krevní zásobení. Použitá část kůže zahrnuje pod ní ležící cévy, tuk a svaly. Kožní laloky mohou být použity v případě, že chybějící část kůže není dobře prokrvená z důvodu jejího umístění nebo z důvodu poškození cév.
Mohlo by vás zajímat Mladší díky jehličkám
Jizvy mohou mít různou velikost, tvar a tloušťku. Některé jsou sotva viditelné, jiné nelze přehlédnout. Dostupné možnosti ošetření závisí na místě a typu jizvy a také na vašem rozpočtu. V některých případech pro vás může být vhodným řešením chirurgický zákrok, ale nejprve se poraďte se svým lékařem o všech možnostech.
Zdroje:
Dastagir, K., Obed, D., Bucher, F., Hofmann, T., Koyro, K. I., & Vogt, P. M. (2021). Non-Invasive and Surgical Modalities for Scar Management: A Clinical Algorithm. Journal of personalized medicine, 11(12), 1259. Dostupné na: https://doi.org/10.3390/jpm111... [Datum 26. 4. 2023]
Larson, J. (11. dubna 2022). All About Scar Revision Surgery. Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea...[Datum 26. 4. 2023]