Červená patří vlčím mákům, ne vašemu obličeji
Někdy stačí málo. Pochvala, úsměv, setkání, neškodná legrace, vypjatá situace, ale i horký čaj a najednou cítíte, jak krev stoupá do hlavy a barva vašeho obličeje se blíží barvě rajčete. Co s tím?
Co stojí za vznikem rozšířených žilek
Rozšířené žilky (venektázie) v obličeji vznikají v důsledku snížené kvality elastických vláken v žilní stěně. Žilky ztrácejí svou pružnost a zůstávají rozšířené, a tedy viditelné. „Tento estetický problém má nejčastěji genetický původ, zvláště ve spojení s nadměrným sluněním,“ vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerová, estetická dermatoložka a spolumajitelka BcD Clinic. „Rozšířené žilky mohou však souviset také například s růžovkou, onemocněním jater či hormonální dysbalancí v důsledku užívání antikoncepce,“ dodává dr. Bergerová. Vy o svých žilkách jistě víte nejlépe sami, ale nejčastěji jsou žilky patrné v okolí nosu a na tvářích. Nejefektivnějším řešením tohoto problému je v současné době ošetření cévním laserem.
Laser dá červené ve Vašem obličeji červenou
Na ošetření drobných červených žilek jsou vysoce účinné tzv. barvivové (dye) lasery, které patří do nejsilnější kategorie laserů. Jejich paprsek řídí počítač, který zaměřenou žilku zasáhne naprosto přesně cílenou dávkou energie. Po tomto zásahu žilka zmizí díky tomu, že je paprsek laseru pohlcen červeným krevním barvivem, hemoglobinem. Tento moderní typ laseru je vybaven tzv. dynamickým chlazením povrchu pokožky, proto nedochází k jejímu poškození.
Jak to funguje?
Laserový světelný paprsek prochází pokožkou, aniž by ji poškodil, následně je pohlcen červeným barvivem uvnitř cévy, dojde k jeho přeměně na teplo, které způsobí koagulaci – zatavení cévy. Postupně pak dochází k vstřebání a vymizení žilky. Zákrok není nijak bolestivý, spíše je vnímán jako „štípnutí". Ve většině případů není nutno používat znecitlivění. Na vyžádání, nebo u větších rozsahů, je samozřejmě možné aplikovat znecitlivující mast EMLA, a to minimálně hodinu před výkonem. Zmírnit citlivost lze i chlazením ložiska před laserovým impulzem.
Nehrozí mi opravdu nic?
„Po zákroku se většinou může pacient vrátit ke svým aktivitám, drobné začervenání, ojedinělé modřinky, které vznikají většinou při cíleném použití vyšší energie na větší průměr žilek, je možno překrýt make-upem, jelikož není narušen povrch pokožky,“ vysvětluje dr. Bergerová. To, že jste byli na zákroku, většinou nikdo nepozná už pár hodin po ošetření, nejpozději do týdne vymizí i drobné následky intenzivnějšího ošetření. Při použití vyšší energie laseru může do druhého dojít k otoku oblasti tváří, který ustupuje zvolna několik dní. Pomůže ledování, které proces hojení urychlí. A pak už jen pohled do zrcadla a barevně sjednocená pokožka, kterou jen tak něco z rovnováhy nevyvede.
Pozor na slunce!
Ať už budete po ošetření laserem nebo ne, vždy je naprosto nezbytné chránit pokožku před sluncem. Laserem ošetřená místa je nutné dlouhodobě mazat krémem s SPF 50, aby nedošlo ke vzniku pigmentace léčené plochy a návratu červených žilek. Jakékoli podezřelé kožní projevy, jako pihy, znaménka a podobně si nechejte včas vyšetřit dermatologem!
O klinice
Soukromá klinika BcD Clinic nabízí širokou škálu zákroků v oblasti plastické chirurgie, estetické a cévní chirurgie. Zaměřuje se na laserové ošetření kůže (odstranění rozšířených žilek, léčba akné, odstranění vrásek, pigmentových skvrn, omlazení pleti), dermatologii a odstraňování varixů. Klinika používá ty nejnovější a nejvýkonnější lasery. Na tomto pracovišti se o vás postará profesionální tým odborníků s bohatou praxí. Kliniku najdete v Praze.