Současné možnosti plastické chirurgie v oblasti tvarování těla (body contouringu)
Ačkoli by se leckomu možná mohlo zdát, že o současných možnostech estetické plastické chirurgie bylo už všechno mnohokrát řečeno a napsáno a že novinek v této oblasti není mnoho, jsem přesvědčen, že pravý opak je pravdou.
Plastická chirurgie je v posledních desetiletích velkým zájmem pacientů intenzivně stimulována k dosahování lepších a lepších výsledků s co možná nejmenšími vedlejšími následky a s minimem komplikací. To je jistě vedle značné konkurence v tomto oboru příčinou rychle se rodících nových operací a postupů, z nichž některé zaujímají pevné místo v naší každodenní praxi.
Tak je tomu i v oblasti, která se nazývá „body contouring“ tedy tvarování nebo formování lidského těla, kterému se chce věnovat tento článek.
Příčiny nežádoucích změn tvarů lidské postavy
Existuje celá řada příčin, které vedou k nespokojenosti lidí s tvarem své postavy a k poptávce po menší či větší korekci. Jsou to jednak vlivy genetické, které předurčují tělesné proporce, dále projevy stárnutí, vliv gravitace a v neposlední řadě i vlivy civilizační, tedy nadměrný příjem potravy a nedostatek pohybu. U žen jsou dalšími významnými faktory těhotenství, porod a kojení.
Tyto faktory vedou často k neestetickému ukládání tuku na různých částech těla, celulitidě, ochablosti stěny břišní s rozestupem svalů a ztrátou elasticity kůže, striím a také k různým deformacím hýžďové krajiny, tedy pozadí. Problematice tvarování pozadí, která se v současnosti dostává výrazně do popředí zájmu estetické plastické chirurgie, se chci věnovat především.
Gluteoplastika (augmentace-zvětšování, lifting–pozvednutí a modelace zadečku)
Tvarování zadečku bývalo kdysi naprosto okrajovou součástí estetické plastické chirurgie. Ne, že by jeho tvary všem vyhovovaly, spíše proto, že nebylo mnoho co nabídnout. To se ale v současné době rychle mění. Existuje několik metod, které se společně nazývají gluteoplastika a které si rychle získávají oblibu u pacientů i chirurgů.
Začalo to liposukcí
Liposukce, čili odsávání tuku tenkými a dlouhými kanylami napojenými na zdroj podtlaku, je jednou z nejčastěji prováděných operací na celém světě a málokdo si uvědomuje, že ještě na počátku 70. let nebyla tato metoda vůbec známa.
V roce 1972 prezentoval jako první svoje zkušenosti s kyretáží podkožního tuku dolních končetin německý chirurg Schrudde, jehož metodu převzali a zásadně rozvinuli Kesselring v Lausanne (Švýcarsko), Teimourian ve Washingtonu (USA) a Illouz v Paříži (Francie). Illouz zavedl napouštění ošetřované části těla hypotonickým roztokem, který usnadňoval odsávání. Na počátku 80. let bylo registrováno na celém světě pouze 6 chirurgů, zabývající se liposukcí. Tento počet se rychle zvyšoval až k dnešním statisícům. Z dalších významných průkopníku je třeba jmenovat Američana Kleina, který zavedl tzv. tumescentní a supertumescentní metodu liposukce výrazným zvětšením množství vstřikovaného roztoku.
Liposukce našla své uplatnění zejména při tvarování paží, břicha, pasu, boků, zad a celých dolních končetin. Používá se metoda tumescentní i supertumescentní, mimo manuálního odsávání je používán též ultrazvuk a mikrovibrace. Všechny tyto postupy ve zkušených rukách vedou k dobrým výsledkům, pouze je třeba si uvědomit, že liposukce je metoda určená ke tvarování těla a ne k léčbě obezity.
Zmenšování pozadí liposukcí
Při tvarování zadečku má liposukce velký význam. Jde o jeho mírné zmenšení a korekci tvarových odchylek, dále o redukci tukových polštářů na bocích a nad kyčelními klouby, které jeho tvar ovlivňují. Samotná hýžďová krajina je ale pro liposukci velmi obtížná, protože často dochází k poklesu a neestetickému zploštění. Proto bez další korekce musí být liposukce velmi opatrná a je vhodná spíše pro mladší osoby s dobrou elasticitou kůže, případně pro lidi se značnou tloušťkou tukové vrstvy.
Lifting
Lifting pokleslé gluteální krajiny je možný tzv. dermolipektomií v její horní části nebo v dolní části zad, kdy se celá kůže i s podkožním tukem vytahuje nahoru, podobně jako kalhoty. Bývá často prováděn po předchozí radikální liposukci. Jde většinou o poměrně závažný operační výkon s dlouhými jizvami, které je ale možno skrýt oblečením. Ve většině případů je tato operace indikována u značného nadbytku tuku a poklesu kůže. Přidá-li se ještě excise a uvolnění kůže na vnitřní straně stehen, je možno výrazně upravit i jejich tvar.
Augmentace (zvětšování zadečku)
Operace je indikována nejčastěji u mladých lidí – mužů i žen, kteří mají v důsledku menšího vývinu gluteálních svalů pozadí ploché a nedokáží cvičením svalstvo posílit. Zejména pro ženy to mnohdy přestavuje značné trauma, protože tato partie je vnímána od pradávna jako symbol ženskosti.
Operace spočívá v zavedení speciálního gluteálního implantátu na obě strany pod hýžďové svaly z přístupu mezi půlkami, kdy jizvu není brzy po operaci prakticky vidět. Zvětšení zvl. horní části gluteální krajiny je velmi přirozené a po určitém čase přestane být implantát zcela vnímán. Druhou skupinou, zajímající se často o augmentační gluteoplastiku, jsou ženy kolem 50 let, které si udržely štíhlou postavu a bez výraznějších tukových polštářů zadeček poklesá. Dochází nahoře k oploštění a v dolní části k převisu. U těchto klientek (jedná se většinou o ženy) bývá asi v polovině případů nutno přidat ještě modelaci, která je popsána v dalším odstavci.
Modelace zadečku
Modelaci zadečku je možno provádět novým způsobem, který jsem si velmi oblíbil, tzv. dermotuberální kotvící technikou. Protože je tato technika velmi málo známa, uvádím její stručný popis. V rýze mezi zadečkem, který je povislý a stehnem, je nejprve odstraněna horní část kůže v rozsahu asi 12x 9 cm. Potom je nutno proniknout až ke svalové fascii a vyhmatat sedací hrbol. K tomuto sedacímu hrbolu jsou potom pevnými stehy přišity oba okraje uvolněné kůže, které jsou přišity i k sobě navzájem. Výsledná jizva je rovněž velmi nenápadná a leží přesně v rýze mezi zadečkem a zadní stranou stehna.Zadeček je tím zkrácen a získává přirozený, zakulacený tvar.
Injekční lipolýza
Poslední novinkou, kterou bych chtěl ve svém článku zmínit, je tzv. injekční lipolýza, v německé literatuře nazývaná fett-weg-spritze. Jedná se o velmi málo agresivní metodu body contouringu, při níž je tenkou injekční jehlou vstřikována do podkožního tuku látka nazývaná fosfatidylcholin. Tato látka se užívala ke snižování hladiny tuku v krvi. Při aplikaci přímo do tuku způsobí jeho rozpouštění a následné vstřebávání. Jde o metodu nebolestivou, která nepotřebuje znecitlivění, operační sál atd. Je vhodná pro korekci menších tukových nadbytků a její popularita právě pro její bezbolestnost a bezpečnost v současné době strmě stoupá.
Závěrem bych chtěl vyslovit přesvědčení, že to, co bylo ještě donedávna pro ženy nesplnitelným snem a pro chirurgy tabu, tedy téměř libovolná modelace zadečku podobně jako je tomu už řadu let v případě prsou, se v současné době pomalu, ale jistě stává realitou.