Bezpečné prsní implantáty

Bezpečné prsní implantáty
Podle MUDr. Zuzana Černá Ph.D.
Vytvořeno: 15. 12. 2014 · Aktualizováno: 15. 11. 2021

Tvar a velikost poprsí hrají v životě ženy důležitou roli. Rozhodne-li se žena pro zvětšení prsou pomocí prsních implantátů, věnuje značnou pozornost jejich výběru. Kromě zvolení správné velikosti je také důležité mít jistotu, že implantáty jsou bezpečné.

Mezi atributy ženství patří například ženské křivky či pěkné vlasy. Většina žen o sebe pečuje, stará se o pleť i pokožku těla, na vlasy používá různé prostředky, aby byly co nejkrásnější. Některé ženy mají vlasy krátké, jiné se pyšní dlouhou hřívou. Každému se líbí něco jiného. Podobné je to s poprsím. O svá prsa pečujeme, aby byla krásná, ale jejich velikost nemůžeme ovlivnit tak snadno, jako délku vlasů. Nebo ano? Některé ženy jsou s velikostí svých prsů spokojené, mnohé však touží o poprsí větším, plnějším, ženštějším. Současná estetická medicína umožňuje ovlivnit velikost a tvar prsů pomocí prsních implantátů. V souvislosti s augmentací – zvětšováním poprsí pomocí prsních implantátů – se však mohou objevovat obavy o bezpečnost použitých materiálů. Je to zcela přirozené, že se ženy zajímají o to, co se stane součástí jejich těla na mnoho let.

Prsní implantáty jsou zdravotnický prostředek, který mohou používat jen lékaři. Ženy, se zájmem o augmentaci prsou (zvětšení pomocí prsních implantátů), se pro doporučení vhodné velikosti a typu implantátů musí obrátit na odborníky, atestované v oboru plastické chirurgie. Lékař v rámci individuální osobní konzultace s pacientkou projde nejen její přání a očekávaní od výsledku operace, ale i její aktuální zdravotní stav a také možná rizika a komplikace spojené s touto estetickou operací.

Riziko poškození u kvalitních implantátů nehrozí

Bezpečnost implantátů zaručuje jejich důkladné testování. Základem je zátěžový test pevnosti v tahu, neboli test elogenace (deformity). Při tomto testu se implantát natahuje až na 450 procent své původní délky, tedy 4,5 násobek. Aby implantát testem prošel, nesmí v průběhu testu dojít k jeho poškození. Zkouší se ovšem nejenom tah, ale i tlak. Aby byl implantát bezpečný, musí vydržet statický tlak 600 kilogramů. Provádí se také například únavový test, kdy se zkoumají dynamické síly působící na implantát v těle ženy při běhu. Co to znamená v běžném životě, že implantát vydrží extrémní tah a tlak? Představme si situaci, kdy dojde k autonehodě. V takové chvíli je vyvinut velmi silný nápor na hrudník, který je způsoben bezpečnostním pásem, či airbagem. Vydrží implantát i takovou zátěž? Ano! Bezpečný implantát je testován i na takovouto situaci a to tím způsobem, že je na něj v laboratoři z výšky puštěno závaží o váze 4,5 kilogramu. Tuto zátěž musí implantát vydržet zcela neporušen, a to nejenom, že nepraskne, ale také drží tvar. To znamená, že po mechanickém stlačení se vrací do původního tvaru.

prsní implantáty
Prsní implantáty procházejí důkladným testováním

Co je uvnitř implantátu?

K zvětšení prsů se nejčastěji používají prsní implantáty vyrobené ze speciálního medicinálního silikonu, který je na rozdíl od technického silikonu pro lidské tělo zcela bezpečný. Jedná se o nejmodernější materiál, který má gelovou konzistenci. Nehrozí tak, že by v případě poškození výplň implantátu mohla vytéct, protože vytváří jednolitou hmotu. Ani při rozstřižení či rozříznutí implantátu nehrozí únik výplně. Hmota je zároveň natolik přizpůsobivá, že umožňuje dosáhnout přirozeného tvaru prsou. Implantát je měkký a zároveň pevný. Kromě toho nebyla zjištěna žádná alergie na tento materiál.

1. kolínské sanatorium s.r.o.
Kolín, Středočeský kraj
Ostrava, Moravskoslezský kraj
Praha, Praha (kraj)
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Jak mé tělo implantát přijme?

Při vývoji materiálu k výrobě prsních implantátů je jedním z důležitých kritérií biokompatibilita, neboli zda tělo implantát dobře snáší a neobjevují se nějaké nežádoucí reakce na materiál. S tím souvisejí i testy vylučující toxicitu použitého materiálu pro organismus. Z implantátu se do těla nesmí uvolňovat žádné nežádoucí látky. Rovněž se posuzuje, zda není použitý materiál karcinogenní. Dlouhodobé studie prokázaly, že ženám s prsními implantáty nehrozí zvýšené riziko onemocnění rakovinou prsu nebo autoimunitním onemocněním než ženám bez implantátů. Co tato kritéria, tedy biokompatibilita, toxicita, karcinogenní riziko znamenají? Že implantát, který testem prošel, je pro lidské tělo zcela bezpečný a riziko vzniku nežádoucích reakcí je minimální.

silikonové implantáty
I se silikonovými implantáty je možné kojit

Zvětšení prsů a kojení

Není třeba se obávat, že po augmentaci je ohroženo kojení, protože implantáty se vkládají pod prsní žlázu, nebo pod prsní sval. Riziko poškození žlázy a ohrožení možnosti kojení je tak minimální. Je však třeba myslet na to, že po kojení se tvar prsů může změnit.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.