Co je atopický ekzém?

Co je atopický ekzém?
Lucie Osmanská
Vystudovala jsem českou filologii pro editory. Věnuji se psaní článků o plastické chirurgii a estetické medicíně. Zajímám se o nové trendy nejen v těchto oblastech.
Vytvořeno: 19. 4. 2007 · Aktualizováno: 23. 8. 2021
Kontaktujte Verified kliniky, které vám mohou nabídnout ošetření.

Pravděpodobně znáte symptomy: suchá, senzitivní, červená a zanícená kůže, na ní spousta šupinek, silné svědění, vyrážka se znovu a znovu vrací. Jen si nejste jisti, že je to ekzém. Jist si však bude váš kožní lékař a začne mluvit o chronickém svědivém zánětu.

Atopický ekzém se zcela vyléčit nedá. Dokonalým poznáním, poučením a trpělivostí lze však dosáhnout podstatného omezení nových atak. Prevence je zatím jediná cesta k úlevě. Blíží se však budoucnost, která dříve nebo později přinese odhalení kořenů choroby i objasnění důvodů jejích nepravidelných vzplanutí.

Jaké jsou příčiny vzplanutí ekzému?

Jakkoliv se po příčinách atopického ekzému pátrá již celá desetiletí, jen zvolna se objevují vztahy a závislosti, nacházející společné znaky se sennou rýmou, chronickými záněty průdušek a astmatem. Dědičnost poruchy je více než zřetelná. Pokud trpí atopií pouze matka, je 50 % pravděpodobnost, že její děti budou postiženy stejně, pokud je postižen také otec, pak je pravděpodobnost již 75 %.

Podle čeho lze poznat, že skutečně jde o atopický ekzém?

Existuje několik druhů atopického ekzému. Nejčastější je dětský ekzém s postižením loketních a podkolenních jamek. Říká se, že atopický ekzém ani samostatný klinický obraz nemá. Je spojen s nesnesitelným svěděním jako složkou senzitivní, na kterou navazuje automaticky složka motorická v podobě nezadržitelného pohybu ruky, jejíž nehty se silně opřou do svědící kůže a rozškrábnou ji, třeba i několikanásobně. Do takto poškozené kůže se snadno dostane sekundární infekce. Výslednou podobu si tedy pacient „vyrobí“ sám.

atopicky ekzem
Nejčastější je dětský atopický ekzém
Pardubice, Pardubický kraj
FORMOSITAS - Klinika estetické medicíny, s.r.o.
Žádné recenze
Praha, Praha (kraj)

Jak častý je atopický ekzém?

Evropské dermatologické fórum udává, že atopiíí v kožní formě, tedy atopickým ekzémem neboli atopickou dermatitidou, trpí zhruba 19 % veškeré populace na světě. Kůže je hraniční orgán, který má velikost zhruba 2 metrů čtverečních, na ni však navazuje hraniční orgán mnohem rozsáhlejší, jímž je sliznice. Na sliznici se atopie obvykle projevuje také, a to vznikem podobného druhu zánětu, jako bývají chronické záněty průdušek, astma či rýmy. Všemi těmito záněty dohromady trpí polovina obyvatel na světě a počty se zvyšují v závislosti na zhoršujícím se životním prostředí. Jedním z nejzávažnějších činitelů, vyvolávajících atak atopie na kůži i na sliznici je například cigaretový kouř.

Je ekzém nakažlivý?

Ekzém nakažlivý není, je však dědičný. V historii rodin jej najdeme několik generací nazpět – i když je to někdy obtížné, protože v dřívějších časech se na podobné obtíže příliš nedbalo.

Je ekzém léčitelný?

Projevy ekzému je možné zahnat, nikoliv však natrvalo. Vyrážka se obvykle vrací, pokud jsme pod vlivem stresu, máme slabou infekci či velkou únavu.  Pak záleží na tom, aby postižená osoba ihned poznala, že se problém vrací a bez sebemenšího prodlení začala léčit počáteční příznaky zánětu. U zkušených atopiků je to snadnější, protože většina už nějakou tu mastičku nebo krém má doma od minulé ataky. Pokud je to první výsev vyrážky, pak je třeba ihned navštívit kožního lékaře a řídit se přesně jeho radami.

atopicky ekzem
Vyrážka se obvykle vrací při stresu, infekci nebo nadměrné únavě

Jsou léky na ekzém k dostání?

Léků je v současnosti celá řada a pokud se s jejich užíváním začne opravdu brzy, lze vzplanutí vyrážky zlikvidovat během krátké doby. Pokud se začátek zanedbá, může to trvat i několik týdnů, přičemž hrozí rozšíření vyrážky na celé tělo. To je pak třeba řešit hospitalizací.

Jak zabránit takovým vzplanutím?

Podstatou atopického ekzému je nedostatečná funkce kožní bariéry. Ta není dostatečně těsná, a proto dovoluje vstoupit do kůže mnoha druhům alergenů, které vyvolávají zánět. Jak již bylo řečeno, důležitá je prevence vzplanutí, jež dokáže posílit kožní bariéru dodávkou náležitých lipidů, které atopik – a v tom spočívá hlavní vrozená vada – nedovede sám vyrobit v dostatečné kvantitě, ani kvalitě. Protože tato neschopnost trvá celý život, je žádoucí i mezi atakami dodávat do zdánlivě zdravé kůže ony potřebné lipidy a tak prodloužit údobí bez vyrážky i na několik let. Zcela se tomu ovšem zabránit nedá, neboť stačí nevelký stres a vyrážka se hned vrátí.

Je nějaká rada, která by zlepšila vyhlídky?

Rada je jediná: podrobně se poradit s kožním lékařem a průběžně s ním konzultovat při každém vzplanutí vyrážky, pátrat po možných důvodech atak a důsledně o nemocnou i zdánlivě zdravou kůži pečovat. Budoucnost totiž není tak docela černá, jak by se zdálo. Hlavně v poslední době výzkum atopie a atopického ekzému postupuje mílovými kroky, jsou nacházeny nové, opravdu účinné léky a až se v budoucnu dostatečně poučíme o genetickém kódu našeho těla, bude i možné ekzém z rodinného zatížení zcela odstranit. Do té doby musíme vyčkat s náležitou trpělivostí.

Autor: Prof. MUDr. P. Barták,CSc.

Reklama

Informace zveřejňované na portálu Estheticon.cz nemohou v žádném případě nahradit konzultaci pacienta s lékařem. Estheticon.cz není odpovědný za produkty nebo služby nabízené odborníky.