Jsou novinky v estetické chirurgii vždy bezpečné? 5 věcí, na které si před plastikou prsou dát pozor
Pevná a přitažlivá prsa jsou vysněným ideálem mnoha žen. Agentura STEM/MARK realizovala průzkum, který ukazuje, jak moc je sexy poprsí pro ženy důležité, a jak ovlivňuje jejich psychiku.
Pokud i vy sníte o větším poprsí a nechcete přitom riskovat zdraví, buďte opatrné a dbejte při výběru kliniky i implantátu na to podstatné. Kterých pět věcí nepodcenit?
Zajímejte se o zkušenosti žen, které plastiku prsou podstoupily
Relevantní informace. Základní věc, kterou byste si měly před plastikou prsou vyhledat. Ověřte si, jak si plastický chirurg či klinika estetické chirurgie stojí v očích pacientů, kteří zákrok již absolvovali. Určitě není měřítkem nízká cena, nebo pěkná reklamní kampaň. Důležitým ukazatelem kvality jsou osobní zkušenosti žen, které plastiku prsou podstoupily.
Hledejte potřebné informace na internetu a procházejte veřejné diskuze. Pokud máte možnost vidět výsledek na vlastní oči, určitě toho využijte. Pokud takovou možnost nemáte, vybírejte certifikovaného plastického chirurga s dlouholetou praxí. Větší množství provedených operací – v řádech stovek či tisíců - svědčí o kvalitách vybraného odborníka.
Ptejte se na certifikáty k prsním implantátům
Kromě renomé a certifikace lékaře se zajímejte i o certifikaci prsních implantátů. Jejich výběrem můžete významně ovlivnit svůj zdravotní stav na mnoho let po operaci. Celá řada studií prokázala, že nejkvalitnější implantáty mají výrazně nižší riziko pooperačních komplikací.
Výběrem kvalitní prověřené značky implantátů a zkušeného lékaře můžete do určité míry předejít nejen zklamání z estetického výsledku, ale především zdravotním obtížím. Můžete tak předejít například kapsulární kontraktuře, kdy se kolem implantátu vytvoří příliš tuhé vazivové pouzdro, které se smršťuje a deformuje prs, komplikacím s hojením rány, vrásněním implantátu nebo zhroucením gelu u velmi měkkých implantátů.
Jak bezpečný implantát poznat?
Významným indikátorem kvality implantátů jsou certifikáty. Za nejpřísnější kontrolní orgán je považovaný americký Ústav pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Evropské orgány pro certifikaci kvality, jejichž CE certifikát mimo jiné měly i vadné implantáty PIP, jsou při hodnocení kvality a bezpečnosti mírnější. Americký FDA vyžaduje před udělením certifikátu dlouhodobé klinické studie, rozsáhlá testování, chemické analýzy a mnohastupňové kontroly používaných materiálů. V současné době se podařilo splnit všechna kritéria pro udělení certifikátu FDA pouze dvěma výrobcům implantátů, kteří jsou zastoupeni i na českém trhu, jedná se o Mentor a Allergan.
Pozor na módní výstřelky
Zatímco v 90. letech byla plastická operace prsou raritou, dnes se jen v České republice ročně provede tisíce těchto estetických zákroků. Tento prostor pak láká nové a nové výrobce. Ti se snaží na své horké novinky, ať materiály nebo postupy, nalákat neznalé klienty pomocí reklamy. Pokud nejste lékař, nemusíte si uvědomit, že medicínské novinky je třeba před zavedením do praxe prověřit rozsáhlými klinickými studiemi. Takový proces může trvat někdy i desítky let. Pozor - „revoluční“ novinky, které tuto důležitou fázi vynechají, mohou představovat značné zdravotní riziko. Zkušení plastičtí chirurgové se však nenechají těmito marketingovými tahy ošálit a dávají přednost prověřeným materiálům a postupům.
„Výběr prsních implantátů není dobré podceňovat. Každý rok se na trh dostávají různé novinky neznámých výrobců, které zatím nejsou v praxi dostatečně odzkoušeny a je de facto velkou neznámou, jak se tyto implantáty budou v lidském těle chovat po delším čase. Pacientky občas mohou zahlédnout inzeráty nebo letáky na nové ergonomické implantáty s čipem nebo tzv. odlehčené prsní implantáty. Na první pohled se to může zdát jako dobrý důvod k jejich volbě, nicméně tyto implantáty nemají certifikaci FDA a nelze zodpovědně garantovat jejich chování a kvalitu v dlouhodobém horizontu. Na naší klinice preferujeme dlouhodobě testované, kvalitní implantáty s klinickými studiemi od prověřených výrobců,“ vysvětluje zástupce vedoucího lékaře kliniky Esthé MUDr. Libor Kment.
Chcete, aby krásný výsledek plastiky prsou vydržel mnoho let?
Jaké faktory ovlivňují výsledek plastické operace prsou v horizontu několika let? Některé jsou dané fyziologicky: ztráta pružnosti pokožky, povolení svalstva, těhotenství či kolísání váhy, věk, reakce na silikonový implantát. Na výsledku se však podílejí i další faktory, které je možné ovlivnit: správně provedený zákrok, dodržování doporučeného režimu v období rekonvalescence, či volba prsního implantátu.
Pokud se vám líbí přirozený vzhled mladých pevných prsou a zvažujete anatomický implantát, zajímejte se o správnou kohezivitu (soudružnost) gelu. Kvalita gelu a jeho pevnost zásadně ovlivňuje vlastnosti anatomického implantátu a tím i estetický efekt. Některé kapkovité či ergonomické implantáty jsou plněny stejně měkkým gelem jako kulaté implantáty, takový gel však není pro anatomické implantáty ideální. Právě příliš měkký gel může ohrozit dlouhodobý estetický efekt.
„Pokud žena požaduje přirozený tvar poprsí, rozhodně preferuji anatomické implantáty s pevnější kohezivitou tzv. ‚form-stable implants'. Na základě praktických zkušeností se na dlouhodobou stálost a plnost tvaru prsu mohu spolehnout pouze u tohoto typu implantátů," doplňuje Doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D. z pražské kliniky Esthé.
Plastika prsou si žádá dostatek času pro rozhodování
I když je v současné době zvětšení prsou poměrně frekventovaným estetickým zákrokem, mějte na paměti, že se stále jedná o významný zásah do organismu. Plastika prsou vás na několik let ovlivní nejen fyzicky, ale odrazí se také v psychice. Pokud operace i výsledek dopadne podle očekávání pacientky, je vše v pořádku. Ale ne vždy jde vše hladce, některé ženy mohou mít následné zdravotní komplikace či nemusí být spokojené se vzhledem nových prsou.
„Aby se klientka vyhnula druhé možnosti, doporučuji učinit veškerá rozhodnutí s operací spojená po zralé úvaze. Vidina dokonalého poprsí by neměla klientku zaslepit. Augmentace prsou je operační výkon, ke kterému je nutné přistupovat racionálně a zodpovědně. Impulsivní rozhodování bez potřebných informací není na místě.“ uzavírá MUDr. Karel Urban, plastický chirurg z kliniky Esthé.
Bizarní nebo pokrokové možnosti augmentace?
Prsní implantáty s čipem
Jednou z diskutovaných novinek jsou implantáty s čipem, ten obsahuje patnáctimístné číslo, které lékaři prozradí základní údaje o implantátu. Jedná se však o stejné údaje, které jsou již zanesené v dokumentaci pacienta. Čipování lidí je přitom samo o sobě kontroverzní etické téma. Nejde jen o otázku soukromí, ale nabízí se i otázka bezpečnosti. Co se stane s čipem, když implantát praskne? Nepředstavuje čip v tomto případě spíše zdravotní riziko, než přínos v podobě načtení kódu? Pravděpodobnost ztráty zdravotní dokumentace z několika míst současně (z kliniky, i na straně pacienta) je velmi nízká.
Vstřikování gelu do prsu
Vstřikování různých gelů do prsu je relativní novinkou. Velkou výhodou je, že se metoda provádí v lokální anestezii a není nutný chirurgický zákrok. Odborníci na plastickou chirurgii však bezpečnost a účinnost těchto gelů často zpochybňují. Důvodem jsou možné vážné zdravotní komplikace a nepředvídatelné reakce organismu. V Americe jejich použití není schváleno FDA, protože chybí potřebné klinické studie analyzující chování gelů v těle.
Prsní implantáty se vzduchovými bublinami
Jde o první pokusy, jak odlehčit implantáty gelem s mikrokuličkami vzduchu. Jedná se o dobrou myšlenku, nižší hmotnost implantátů totiž může být u velkých objemů nad 500 ml užitečná. Úskalím je neexistence průkazných klinických studií i dlouhodobých zkušeností s tímto typem implantátu. Dnes proto nikdo nemůže vědět, zda mikrokuličky vzduchu časem nebudou negativně ovlivňovat stálost estetického výsledku, tj. vzhled poprsí, či jak se budou v těle chovat, pokud dojde k jejich úniku z implantátu.