Zvětšení prsou řeší problém malých prsou, asymetrie a nedostatečného objemu dekoltu. Augmentace je v celkové anestezii a trvá 1 až 2 hodiny. Prsa se zvětšují silikonovými implantáty vložením pod žlázu nebo pod sval. Výběr implantátů závisí na vašich požadavcích a konzultaci s lékařem.
Zvětšení prsou, známé také jako augmentační mammaplastika, se provádí za účelem zvětšení objemu a tvaru prsou. Spočívá v chirurgickém vložení implantátu nebo ve zvětšení vlastním tukem. Zvětšení prsou požadují ženy, které svá prsa vnímají jako příliš malá nebo povislá. Plastiku prsou berou jako způsob získání krásného pevného dekoltu a sebevědomí.
Informace o zákroku jsou důležité nejen pro přehled, co vás čeká, ale také pro spávný výběr plastického chirurga na zvětšení prsou. Pokud již svého plastického chirurga máte, čeká vás konzultace a výběr prsního implantátu.
Výhody:
Nevýhody:
Zvětšení prsou je v současné době nejčastěji prováděnou estetickou operací. Augmentaci prsou lze provádět těmito způsoby:
Důvody, proč podstoupit plastiku prsou, jsou různé:
Věkový limit pro plastickou operaci prsou přesně nelze určit. Závisí na ukončení vývoje prsních žláz, což nebývá před šestnáctým rokem života.
Pokud jste zdravá, těšíte se na nová prsa a máte realistická očekávání (pro představu o reálném výsledku si prohlédněte fotky před a po zvětšení prsou), jste vhodnou kandidátkou pro zvětšení prsou.
Plastika prsou vlastním tukem je doprovázené liposukcí, kdy se z partie odebere tuk, pročistí a obohatí o kmenové buňky. Následně se aplikuje do prsu.
Výhody:
Nevýhody:
Při kombinovaném zvětšení prsou se po vložení prsních implantátů výsledný tvar dokončí a doladí aplikací tuku. Prsa působí přirozenějším dojmem. Tukem lze zabránit viditelnosti okrajů implantátu u příliš štíhlých žen.
Velmi žádaná metoda zvětšení prsou, kterou se v následující části článku budeme věnovat podrobněji.
Výhody:
Nevýhody:
Zvětšení prsu implantáty se doporučuje ženám, které nebudou již kojit, případně neplánují těhotenství nebo drastické diety s velkým úbytkem váhy. Ale nevylučuje to provést operaci zvětšení prsou po osmnáctém roku, tedy před těhotenstvím. Musíte však počítat s tím, že kojením a těhotenstvím se velikost a kvalita prsní žlázy změní a pravděpodobně bude nutná reoperace. Po porodu, i pokud nekojíte, je vhodnější podstoupit zvětšení prsou až s odstupem jednoho roku.
Prsní implantáty nemají vliv na plod a nejsou pro něj ničím nebezpečné. Přítomnost implantátů nevylučuje schopnost kojení. Světové studie neprokázaly zvýšený obsah silikonu v mateřském mléce.
Jak vybrat plastického chirurga pro zvětšení prsou?
Každé plastice prsou předchází konzultace s operujícím lékařem. Kolik lékařů navštívíte, je na vás. Co vše s vámi bude plastický chirurg při osobním setkání řešit?
Na základě vašeho zdraví, cílů a plánů do budoucnosti společně vyberete vhodný prsní implantát a další detaily operace. Pomocí podprsenky nebo 3D zobrazovací metody si vyzkoušíte vybraný implantát.
Abyste se ujistila, že znáte všechny informace před operací, podívejte se na tyto otázky. Znáte na ně odpovědi? Pokud ne, určitě se lékaře nebojte zeptat:
Tvar se vybírá podle tvaru hrudníku, výšky pacientky a požadovaného výsledku (přirozenější, plnější, atd.)
Základní dělení prsních implantátů podle tvaru je:
Specialisté z kliniky MEDICOM Clinic toto riziko dokážou eliminovat například volbou implantátů s mikropolyuretanovým povrchem, který vrůstá do tkáně a zabraňuje tak nechtěným rotacím nebo posunům implantátů.
Velikost implantátu se vybírá pomocí silikonových náhražek, které si žena vyzkouší ve speciální podprsence. Dále se vybírá podle před a po fotek nebo pomocí počítačové animace.
Velikosti prsních implantátů se uvádí v mililitrech. Při výběru velikosti prsního implantátu plastický chirurg zohledňuje:
Podle statistik je 85 % pacientek spokojených s výběrem velikosti prsních implantátů. 10 % by chtělo větší implantát, 5 % pak menší. Nejčastěji používaným objemem implantátu pro Evropu je 300-350 ml.
Při volbě velikosti lze pro představu použít plastikový obal (sáček apod.) naplněný tekutinou, sypkou či vařenou rýží a vložit do podprsenky.
Výrobci prsních implantátů nabízejí zpravidla tyto tři profily:
Základní dělení prsních implantátů podle povrchu je:
Nejčastější metoda řezu je pod prsní rýhou. Volba operace prsou záleží na přání a dispozici pacientky a zvyku pracoviště.
Obě metody zvětšení prsou (pod sval či pod prsní žlázu) mají své výhody a nevýhody. Volba záleží na kvalitě a velikosti žlázy, kvalitě kůže a podkoží, síle a kvalitě svalu, zda pacientka má nebo nemá děti.
Kryt implantátu musí být dostatečný. Pokud není kryt dostatečný, implantát je viditelný a nepůsobí to esteticky. Od výše uvedeného je konzultace před plastikou prsou, aby pacientka sladila své představy s reálnými možnostmi, propozicemi těla a názorem operatéra.
Protože se jedná o operaci v celkové anestezii, budete potřebovat předoperační vyšetření - laboratorní vyšetření a EKG všeobecným lékařem nebo internistou. Mělo by také obsahovat podrobnou anamnézu tj. onemocnění v rodině, choroby, které jste prodělala nebo se s nimi léčíte, alergie atd. Na některých pracovištích je možno absolvovat toto vyšetření ráno v den operace, případně se domluvíte na jiném termínu před operací.
Před plastickou operací prsou je dále nutné sono nebo mammografické vyšetření, aby se vyloučilo onemocnění prsou. Provádějí ho odborná onkologická, gynekologická pracoviště nebo tato vyšetření nabízí přímo kliniky plastické chirurgie. Předoperační vyšetření prsou je důležité pro správnou indikaci a hlavně u rizikových skupin pacientek, kde se v rodině vyskytuje onemocnění prsou.
Konkrétní rady pro váš individuální případ vám poskytne operatér, nicméně obvykle se jedná o následující pokyny:
Zvětšení poprsí bývá ve většině případů prováděno v celkové anestezii. Plastická operace prsou trvá 1-2 hodiny a po operaci je vhodná hospitalizace 1-2 dny.
Většinou se podávají preventivně před a po operaci antibiotika, protože se jedná o umístění cizího tělesa do organismu. Délka, doba a způsob podání antibiotik závisí na zvyklostech kliniky.
Při operaci je nutné dodržet maximálně sterilní prostředí a zabránit jakékoliv kontaminaci prsního implantátu.
Vložení se provádí 3-4 cm dlouhým řezem. Každý řez se vede pečlivě, takže výsledná jizva tak bude co nejméně nápadná. Tupou preparací tkaniva je vytvořena kapsa, do které operatér vloží prsní implantát.
Implantát je buď vložen přímo do kapsy za prsní tkáň, nebo pod svaly hrudní stěny. Velikost implantátu musí být vybrána pečlivě. Implantáty musí být plně překryty prsní tkání. Jinak mohou být viditelné jejich hranice a implantáty vypadají nepřirozeně.
Při operaci prsou je důležité pečlivé stavění krvácení pro vyloučení pozdějších komplikací - nežádoucí kapsuly, což je jizva či obal implantátu. Po operaci mohou být několik dnů používány drény, což záleží na zvyku pracoviště a operatéra.
Na uzavření rány jsou používány různé stehy (většinou intradermální, případně jednotlivé).
Krytí rány po plastice prsou záleží na zvyku pracoviště. Pooperačně jsou prsa ve dne v noci fixována speciální podprsenkou, jejíž nošení se doporučuje 4-8 týdnů po operaci.
Jak probíhá rekonvalescence a hojení po augmentaci prsou? Jednotlivé metody uložení implantátu, a s tím spojená místa řezu mohou délku hojení ovlivnit. Všeobecně však lze říci, že následující dny po augmentaci vás čeká přibližně toto:
1. den: na operačním sále dostanete kompresní podprsenku, jsou vám podané léky proti bolesti a antibiotika, kvůli prevenci trombózy je velmi důležité projít se pár minut už po několika hodinách od operace
2. den: mohou být odstraněny drény, odcházíte domů
1.-4. den: bolest (převážně v noci), nateklá prsa, podávání léků na bolest, spaní na zádech, bolest je výraznější u operací, kdy je implantát vložen pod sval
5.-10. den: první sprchování po plastice prsou, dodržování klidového režimu, vyjmutí vnějších stehů, možnost návratu do práce (podle typu zaměstnání), nesmíte zvedat a tahat nic těžkého a zvedat ruce
11.-21. den: ústup otoků, bolest po augmentaci prsou zvládnete s běžnými léky na bolest, návrat do zaměstnání (dle náročnosti povolání), drobné píchání v oblasti bradavek, v žádném případě žádná sportovní aktivita (max. procházky), možnost návratu k sexu (podle osobního pocitu)
22.-42. den: začněte s tlakovou masáží jizev, vhodné pomalu zkoušet aerobní aktivity
43. den-9. měsíc: jizvy blednou a hojí se, prsa s implantáty měknou a získávají svůj konečný tvar
Elastická podprsenka je nedílnou součástí hojení. Dobu jejího nošení určí operatér.
Obvykle je to 4-8 týdnů a dále pak při sportovních aktivitách.
Někdy chirurg může doporučit i zdravotní pás, aby se implantát nepohnul směrem ke krku a dobře k němu přirostla okolní tkáň.
Používá se častěji při přístupu z podpaží, aby tlačil na vytvořený kanál.
Dále ho lze indikovat také při vložení implantátu pod sval, aby ho tlačil směrem dolů a všeobecně v situacích, kdy podprsenka není dostačující. Nutnost jeho použití stanoví opět operatér.
Doporučení pooperačních masáží prsou jsou různá, podle pracoviště a typu použitých prsních implantátů. Někteří lékaři je vůbec nedoporučují.
Naopak péče o jizvy je velmi důležitá a má vliv na samotný výsledek plastiky prsou. Dlouhodobé tlakové masáže jizev jsou vhodné, stejně tak promazávání vhodným krémem.
První týden po operaci prsou je doporučen klidový režim. Na několik prvních dní si zajistěte výpomoc v domácnosti a k dětem.
Pokračovat v běžných denních aktivitách a vykonávat lehčí domácí práce můžete za 10-14 dnů. Vše záleží také na pociťované bolesti. Do 6 týdnů se vyvarujte zvedání paží nad úroveň prsou.
Těžší práce, zvedání břemen, cvičení, posilování a jiné sportovní aktivity nejlépe postupně až po dvou měsících od operace a v elastické podprsence. Intimní styk provádějte během prvního měsíce po operaci velmi opatrně.
Po plastické operaci prsou byste měla být schopna se vrátit do zaměstnání za 10-14 dnů, v závislosti na obtížnosti požadované práce.
Navštívit solárium a opalovat se je možné 14 dnů po operaci, je však lepší s těmito aktivitami příliš nespěchat. Jizvy musí být kryty náplastí nebo ošetřeny krémem s vysokým ochranným faktorem a to po dobu minimálně půl roku po zákroku.
Po 3 měsících bývá výsledek augmentace považován za trvalý.
Jestliže je kůže prsou po operaci vysušená, můžete aplikovat zvlhčující krém několikrát denně. Buďte opatrná, nenapínejte pokožku při určitých pohybech a vyvarujte se kontaktu s šitou oblastí.
Svého chirurga musíte navštívit, kdykoliv vaše prsa změní tvar, konzistenci (prs bude tvrdý) nebo se objeví jakýkoliv projev zánětu. Lékaře je doporučeno navštívit také po jakémkoliv úderu do prsou (autonehoda, pád z výšky atd.).
Systém kontrol závisí na pracovišti. Některá pracoviště kontroly neprovádějí. Běžné kontroly jsou:
Vždy se striktně řiďte pokyny svého lékaře.
Nezapomínejte ani na samovyšetření prsu. Je to nedílnou součástí prevence. V případě, že pohmatem najdete nějakou změnu, vyhledejte lékaře, který doporučí další vyšetření. Implantát zastiňuje přibližně 20 % tkáně prsní žlázy při mammografii. Proto se při vyšetření používá sonografie (ultrazvuk) nebo magnetická rezonance. Prevence po zvětšení prsou je velmi důležitá.
Pacientky, u nichž byla provedena augmentace prsou se zavedením implantátu, nesmí podstoupit diatermii (léčebné prohřívání orgánu průchodem vysokofrekvenčního elektrického proudu). Mohlo by dojít k extrémnímu zahřívání implantátu, vnitřním popáleninám a eventuálnímu prasknutí implantátu.
U každého chirurgického výkonu se mohou vyskytnout pooperační komplikace, s kterými je nutno počítat, i když se objevují v nízkém procentu případů. Také celková anestezie přináší určitá rizika, která vám vysvětlí váš anesteziolog ještě před plánovaným výkonem.
Vložení silikonového implantátu je chirurgický zákrok. A i když je riziko jejich vzniku minimální, komplikace po augmentaci se objevit mohou.
Kapsularní kontraktura
Kolem prsního implantátu se vždy vytváří vazivový obal - kapsa. Jedná se o přirozenou reakci těla na cizí věc v těle. Tenká kapsula je zcela normálním jevem. V 3-5 % případů může dojít až ke stažení - kontraktuře kapsy kolem implantátu, což je doprovázeno bolestivostí, tuhostí až zatvrdnutím prsu. Tento jev může vzniknou u jednoho nebo obou prsů a je třeba jej řešit.
Existují způsoby, jak lze tvorbě kapsuly předejít nebo alespoň minimalizovat její vznik:
Často musí být takto stahující kapsula uvolněna chirurgicky. Jsou popsány případy kontrakce kapsy kolem implantátu i opakovaně a vzácné případy, kdy se tuhost prsu může opakovat, až je jedinou možností odstranění implantátu.
Serom
Jedná se o tvorbu tekutiny v okolí implantátu bezprostředně po operaci i později, což se projevuje bolestivostí a zvětšením prsu. Nejčastěji je příčinou časná fyzická zátěž po operačním výkonu nebo nadměrná sportovní aktivita či úraz.
Vyhřeznutí (vypuzení) implantátu
Kůže je v oblasti operační rány a také velikostí implantátu ve stálém napětí a může dojít k jejímu postupnému ztenčení až prasknutí, a tím k vyhřeznutí implantátu. Tato komplikace je častější u pacientek, které mají kůži nějakým způsobem poškozenou nebo zjizvenou například po ozařování pro nádorové onemocnění.
Krevní sraženina kolem implantátu - hematom
Nejčastější příčinou hromadění krve v okolí implantátu je nedodržení klidu po operaci nebo porucha srážlivosti krve.
Protržení (ruptura) a prosakování implantátu
Přibližná životnost starších implantátů udaná výrobcem bývala 10-15 let. Dnes jsou na trhu implantáty až s doživotní zárukou. Implantát se pozvolna opotřebovává, prs může měnit tvar a pobolívat a v tomto případě je nutná výměna. Protržení může souviset i s úrazem, nehodou nebo extrémní sportovní aktivitou. Vnějším obalem implantátu plněného gelem mohou prosakovat mikroskopické částečky silikonu. Byly zjištěny v okolí implantátu i jinde v těle. Nebyla prokázána jejich škodlivost.
Svraštění implantátu
Svraštění obalu implantátu, jenž se projevuje jako vlnky hmatné pod kůží. Může být bolestivé a velké záhyby mohou dráždit a poškodit okolní tkáň. Dochází k tomu u hubených pacientek s tenkou kůží, velmi malou prsní žlázou a u podžlázového umístění implantátu.
Citlivost bradavek
Změna citlivosti bradavky, a to jak ve smyslu zvýšené, tak ve smyslu snížené citlivosti, je ženami po operaci často popisována. Ve většině případů se během několika měsíců až jednoho roku upraví. Někdy může být změna i trvalá.
Asymetrie prsou
I prso zvětšené pomocí implantátu může časem poklesnout nebo se stát povislým. Může se jednat o důsledek nedodržení pooperačních pokynů, ale i jinou příčinu. Pohybem prsního svalu těsně po operaci může implantát změnit svoji polohu. Větší riziko posunu hrozí u kapkovitých implantátů.
Kalcifikace
V okolí implantátu se mohou vyskytovat drobné částečky vápníku, které mohou být zaměňovány s počátečními stadii rakoviny prsu.
Drobné trombotizované cévky
Po operaci prsou se mohou objevit drobné cévy ucpané trombem probíhající v podpaží nebo pod kůží stěny břišní. Tyto v průběhu několika měsíců samy vymizí.
ALCL
V lednu 2016 poskytla americká FDA aktuální informace, kdy uvádí souvislost prstních implantátů s vývojem ALCL - vzácný lymfom. Toto onemocnění je dáno do souvislosti s infekcí. ALCL se projevuje jako pozdní serom, který vznikne 3 a více let po augmentaci (nejčastěji 8-9 let od operace). Diagnóza spočívá ve vyšetření odebraného vzorku. Léčí se odstraněním prsních implantátů a celé kapsuly s lymfomem. Při včasném objevení vede operace k úplnému vyléčení.
FDA i další lékařské asociace doporučují, aby ženy, včetně těch s implantáty, znaly svá prsa, kontrolovaly je, poznaly, když je něco jinak a chodily na pravidelné kontroly.
Bottoming out
Tento stav se řadí mezi pooperční komplikace. Jedná se o problém, kdy implantát není v prsu upevněný a způsobuje nadměrný tlak na podprsní rýhu. Implantát se posune dolů, bradavky se tak vytlačí směrem vzhurů a podprsní rýha se tlakem uvolní a je velmi viditelná. Bottoming out vzniká několim měsíců od operace. Více o komplikaci bottoming out >>
Ceny implantátů se pohybují od zhruba 18 do 50 tisíc korun podle druhu a výrobce implantátu. Od 18 do 28 tisíc korun u kulatých implantátů a od 40 do 50 tisíc korun u anatomických implantátů. Cena závisí na výběru velikosti, typu, povrchu, profilu implantátů. Určitě nevybírejte plastického chirurga pouze podle ceny zvětšení prsou.
Plastika prsou jde o čistě estetický zákrok. Operace není hrazená pojišťovnou. Vložení implantátů hradí pojišťovna pouze v případě rekonstrukce prsou po prodělané rakovině prsou. Některé kliniky nabízí možnost financování operace na splátky.
Prsa se mění a sedají přibližně 9-12 měsíců od operace. Zvětšení prsou je trvalé.
Prsa s implantáty se ale i tak mohou měnit vlivem těhotenství, hormonálních změn, kojením, úbytkem / nárůstem váhy, gravitací, věkem.
Pokud byste po letech byly nespokojené, je možné provést modelaci prsou.
Po 10-15 letech se kvalita některých implantátů mění. Proto počítejte s možnou výměnou.
Dobře s lékařem vyberte prsní implantát a zvažte, zda tuto operaci potřebujete nebo chcete podstoupit. Cílem plastiky prsou je spokojená pacientka s optimálním estetickým výsledkem.
Alternativou pro zvětšení prsou implantáty může být zvětšení prsou vlastním tukem. Současně je možné se zvětšením prsou provést zákrok modelace prsou, asymetrii bradavek a vyřešit problém vpáčených bradavek.