Ztuhlý palec je onemocnění postihující základní kloub palce u nohy. Dochází tak k omezení jeho pohybu. Odborně se tento problém označuje jako hallux rigidus. Objevuje se bolest při chůzi a také menší pohyblivost palce. Hlavní příčinou je artróza.
Artrózou se rozumí předčasné opotřebení kloubu. Na rostoucí opotřebení reaguje tělo bolestí a postupným tuhnutím kloubu. Na chodidle artróza nejčastěji postihuje metatarsofalangový kloub, který připojuje palec k nártu.
Při diagnostice ztuhlého palce lékař prozkoumá chodidlo a manipuluje se špičkou, aby určil rozsah pohybu. Rentgen pomáhá určit stupeň přítomné artritidy a také vyhodnotit existenci kostních ostruh nebo jiných abnormalit, které se mohly vytvořit.
Mezi časné příznaky patří bolest a ztuhlost palce na noze při chůzi, stání, ohýbání atd., zesílená bolest a ztuhlost chladem nebo vlhkostí, obtížné provádění určitých činností jako je běh či ohýbání, otok a zánět kolem kloubu. Pokud se onemocnění zhoršuje, mohou se objevit další příznaky jako bolest i během odpočinku, mohou nastat obtíže při nošení obuvi, protože na kostech vznikají ostruhy, trvalá bolest kyčle, kolena nebo dolní části zad v důsledku změn ve způsobu chůze a v závažných případech kulhání.
Čím dříve zajdete k lékaři, tím snazší bude léčba.
Ztuhlý palec může být způsoben vrozenou dispozicí či chronickým přetěžováním, například při těžké práci či obezitě. Zpočátku mohou pomoci konzervativní metody jako je klidový režim, injekce kortizonu nebo kyseliny hyaluronové a prostředky na tišení bolesti. Pro trvalé vyřešení problému je ovšem často nutný operativní zákrok. Čím dříve lze tuto poruchu diagnostikovat, tím snazší bude její léčba. Nejlepší doba k návštěvě lékaře proto je, když si všimnete prvních příznaků. Pokud budete čekat a kostní výběžek se vyvine, bude vaše porucha obtížnější léčit.
Portál Estheticon nabízí mnoho chirurgů, kteří provádí operaci ztuhlého palce. S Vámi vybraným lékařem je vždy nutné zákrok konzultovat, zda jste vhodným kandidátem k provedení zákroku. Lékaře vybírejte zkušeného v oboru. Estheticon Vám umožňuje nahlédnout na fotografie před a po provedení zákroků předchozích klientů.
Před operací je nutná konzultace s lékařem. Lékař má tak možnost posoudit, zda je pro Vás operace vhodná. Lékař Vás důkladně seznámí s veškerými postupy a pravidly před zákrokem i po zákroku. Důkladně proberete i možná rizika a komplikace zákroku. Vyberte si lékaře, kterému budete důvěřovat, Vaše psychická stránka je totiž velmi důležitá jak u celého procesu, tak při hojení. Vždy dodržujte především pokyny Vašeho lékaře.
V mnoha případech může včasná léčba zabránit nebo odložit potřebu budoucí operace. Léčba středně závažných případů ztuhlého palce může zahrnovat úpravu obuvi. Noste boty se širokou špičkou, rovněž lze doporučit obuv s tuhými nebo klenutými podešvemi na špičce. Ortopedické pomůcky taktéž mohou zlepšit funkci nohou. K dočasné úlevě lze použít ultrazvukovou terapii nebo jiné fyzikální terapie. Před samotným chirurgickým zákrokem vždy dbejte pokynů Vašeho lékaře.
Možné jsou následující operativní postupy jako je „kloubní toileta“, kdy se z kloubu odstraní tkáň, která překáží, omezuje pohyb a tím způsobuje bolesti. Tento zákrok vede k úspěchu pouze v počátečních stádiích.
Další možností je artroplastika, tedy odstranění části kloubu, kdy ve vzniklém prostoru tělo vytvoří jizevnatou tkáň, která minimalizuje tření kostí. Dalším možným postupem je artrodéza, operací navozený kloubní srůst vede ke znehybnění kloubu. Nebo je možné použít umělý kloub. Na trhu jsou k dispozici různé druhy kloubních implantátů.
Před každou operací je nutná konzultace s odborníkem, lékař tak může posoudit, který zákrok je pro Vás nejvhodnější. Zpočátku mohou pomoci konzervativní metody, pro trvalé vyřešení problému je ovšem často nakonec nutný operativní zákrok.
Mezi hlavní výhody zákroku patří snížení bolestivých pohybů v kloubu palce a uvolnění napětí kloubu. Výhodou těchto postupů je, že nechávají kloub do budoucna funkční. Další výhodou je stránka estetická. Jakmile se zbavíte bolestí a nepříjemností spojených se ztuhlým palcem, pozitivně se to projeví na Vaší psychice. Pokud budete dodržovat veškeré pokyny Vašeho lékaře, zákrok by Vám měl pomoci dosáhnout Vašich cílů a zajistit tak o něco pohodlnější život bez bolesti.
Zotavení závisí na postupu zákroku. U cheilektomie a interpoziční artroplastiky před návratem k běžné obuvi nosíte speciální obuv asi dva týdny. Otok může trvat několik měsíců. U osteotomie otok klesá do šesti až osmi týdnů. Úplné uzdravení může trvat až tři měsíce. Několik měsíců po zákroku můžete mít otoky a ztuhlost. S největší pravděpodobností se můžete vrátit do práce asi čtyři až osm týdnů po operaci. Přesné načasování závisí na Vaší práci, úrovni aktivity a reakci na operaci.
Úplné uzdravení může trvat až tři měsíce. Po dobu tří až šesti týdnů nosíte sádru nebo speciální botu. Po dobu dvou až šesti týdnů budete potřebovat berle. Několik měsíců po zákroku můžete mít otoky a ztuhlost. Pooperační zotavení je důležité, je tedy vhodné ponechat si minimálně dva týdny volna a minimálně šest týdnů bez jakékoli formy fyzické práce, která vyžaduje dlouhou dobu stání nebo chůze. První čtyři až šest týdnů je nutné nosit speciální pooperační obuv dnem i nocí.
Výsledky operace ztuhlého palce bývají velmi pozitivní. Vždy samozřejmě záleží na složitosti výkonu a zdravotním stavu pacienta. Některé zákroky mohou být komplikovanější, proto je vždy důležité domluvit se s lékařem na veškerých postupech, aby se dosáhlo co nejlepšího výsledku. Aby se dosáhlo co nejlepších výsledků, je důležité dodržovat veškeré pokyny chirurga, který zákrok prováděl.
I když jsou po jakékoli operaci možné komplikace, po operaci ztuhlého palce se vyskytují komplikace jen zřídka. Po operaci ztuhlého palce se mohou objevit některé specifické komplikace, například prst může být po operaci stále ztuhlý. Pravděpodobné jsou další artritické změny. Komplikace mohou zahrnovat také infekci, tuhost kloubů, progresi artritidy, deformaci a trvalé otoky.
Orthopedic & Muscular System: Current Research, Functional Outcome Analysis of Hallux Rigidus Patients Undergoing Cheilectomy vs. Cheilectomy and Proximal Phalanx Osteotomy: A Patient’s Perspective [online]. Dostupné na: https://www.longdom.org/open-access/functional-outcome-analysis-of-hallux-rigidus-patients-undergoing-cheilectomy-vs-cheilectomy-and-proximal-phalanx-osteotomy-a-patients-perspective2161-0533-3-1000180.pdf [Datum: 24. ledna 2021].