Mezoterapie je lékařská technika, která spočívá v podávání látek, které se liší podle typu a stupně léčené patologie, pomocí několika povrchových intradermálních injekcí.
Injekční roztok může obsahovat širokou škálu minerálů, vitamínů, aminokyselin, nukleových kyselin a koenzymů.
Vypadávání vlasů je dnes jedním z častých problémů. Ačkoli je ztráta vlasů normální, někdy může být řídnutí vlasů mnohem rychlejší, což vyvolává obavy. Mezi metody, které účinně léčí vypadávání vlasů, patří mezoterapie, injekční aplikace vitamínů, aminokyselin, minerálů, nukleových kyselin a koenzimů do střední vrstvy pokožky hlavy, ve které jsou vlasové folikuly. Mezoterapie může pomoci zabránit vypadávání vlasů, zlepšit jejich kvalitu a stimulovat jejich růst. Vždy se informujte o procesu, nákladech a vedlejších účincích u odborníka, který se vlasovou mezaterapií zabývá.
Vlasové folikuly zásobují vlas živinami a na změny v organismu reagují citlivě. Neblahý vliv na vlasy má nedostatek vitamínů a minerálních látek, stres, některá onemocnění a hormonální výkyvy. Vlasy například často nadměrně vypadávají po porodu. Výsledkem může být částečná nebo úplná ztráta vlasů (alopecie), podle příčin a projevů rozlišujeme různé typy alopecie, například:
Každý, kdo zaznamená nadměrné vypadávání vlasů, je vhodným kandidátem k podstoupení vlasové mezoterapie.
Portál Estheticon nabízí mnoho odborníků, kteří vlasovou mezoterapii nabízí. S vámi vybraným lékařem zákrok detailně proberete. Vybírejte lékaře se specializovanými znalostmi a dovednostmi. Lékař vám nakombinuje vhodný roztok dle vašich potřeb a vysvětlí veškeré postupy vlasové mezoterapie a určí nutný počet aplikací pro dosažení cíle. S lékařem proberete také veškerá rizika zákroku.
Během konzultace lékař zjistí vaši anamnézu a příčinu vypadávání vlasů. Kromě toho důkladně vysvětlí postup mezoterapie a zodpoví všechny vaše dotazy. K lékaři je vhodné přijít dobře psychicky naladěn a od vlasové mezoterapie očekávat realistické výsledky.
Před zákrokem je nutné podstoupit diagnostiku vlasů pomocí fototrichoskopie. Digitální fototrichoskopie je diagnostická metoda, která stanoví hustotu vlasů, rychlost jejich růstu a růstové fáze vlasu. Během vyšetření se vlasy v problematické oblasti na ploše 1 cm² zkrátí na 2 milimetry, vystříhaná oblast se naskenuje a po 2 dnech se vyhodnotí poměr aktivních a pasivních vlasů.
Po stanovení diagnózy následuje návrh léčby, která ve většině případů vede k zástavě vypadávání vlasů. Léčba je ale
dlouhodobá a komplexní.
Speciální šampóny proti vypadávání vlasů působí jen povrchově. Vlasová mezoterapie dokáže naopak vlasy posílit od kořínků. Principem mezoterapie je speciální aplikace výživného roztoku do vlasové části hlavy. Ten obsahuje kmenové buňky.
Vlasová mezoterapie se provádí dvěma způsoby. Jedním z nich je chemická mezoterapie, kdy se do mezodermové vrstvy pokožky vstřikují různé přísady. Ty stimulují přirozený růst vlasů zlepšením krevního oběhu, neutralizováním přebytečné DHT, snížením zánětu a stimulací produkce kolagenu k zastavení vypadávání vlasů. Roztok mezoterapie, který se vstřikuje do pokožky hlavy, obsahuje kombinaci specifických chemikálií, vitamínů, koenzymů a aminokyselin, které jsou šity na míru dle požadavků pacienta. Pro dosažení správných výsledků je zásadní používat správnou techniku koktejlů a injekcí. Dávejte si však pozor na kontraindikace a vedlejší účinky.
Druhým způsobem je mechanická mezoterapie, kdy lékař vytvoří v postižené oblasti
mikroperforace, které indukují růst vlasů. Tento pohyb spouští produkci kolagenu a elastinu. Pomáhají při tvorbě nových tkání ve vlasech. Během tohoto procesu nedochází k poškození stávajícího kolagenu.
Vlasová mezoterapie je nechirurgická a relativně bezbolestná injekční technika. Mezoterapie podporuje růst vlasů, zabraňuje nadměrnému padání vlasů, vyživuje a revitalizuje střední vrstvu kůže hlavy a vlasové folikuly, zlepšuje prokrvení vlasové pokožky a postupně dodá vlasům sílu, pevnost a lesk.
Podle příčiny vzniku alopecie je třeba vlasovou mezoterapii kombinovat s místní léčbou, hloubkovým laserovým ošetřením nebo s plazmaterapií, což je injekční aplikace vlastní obohacené krevní plazmy.
Transplantace vlasů pak řeší androgenní typ alopecie (tzv. plešatost mužského typu).
Vířivky, sauny a masáže se nedoporučují po dobu 48 hodin po ošetření. Po dobu 48 hodin po injekci se také vyvarujte jakémukoliv namáhavému cvičení a všemu, co by způsobilo pocení nebo zvýšení srdeční frekvence. Růst nových vlasů zaznamenáte během 3 až 4 měsíců po terapii.
Po 4 až 6 hodinách léčby si můžete vlasy umýt. K dosažení požadovaného účinku budete pravděpodobně potřebovat několik aplikací. Měli byste očekávat, že se k lékaři vrátíte 3x až 15x. Nejprve budete dostávat injekce každých 7 až 10 dní. Pokud se vaše pokožka začne zlepšovat, ošetření se bude provádět jednou za dva týdny nebo jednou za měsíc.
Délka léčby závisí na jednotlivci, ale v průměru budete terapii potřebovat přibližně jednou týdně po dobu čtyř měsíců. Léčba obvykle zahrnuje osm sezení, každý týden půl hodiny. Při této léčbě musí být pacient trpělivý a vyrovnaný, protože viditelné výsledky jsou pozorovány až po pátém sezení. Samozřejmě, jakmile Vaše tělo začne reagovat na léčbu, doba a frekvence léčby se sníží.
Po zákroku může mít pacient citlivou pokožku hlavy v místě ošetřované oblasti. Dvě nebo čtyři hodiny po aplikaci můžete pociťovat mírnou bolest, kterou lze zastavit perorálními analgetiky. Pro většinu pacientů je však zákrok bezbolestný. Mezoterapie může také způsobit akutní komplikace, jako jsou abscesy pokožky hlavy. U některých lidí se mohou také objevit modřiny, otoky, bolesti hlavy a svědění.
Veškerá rizika mezoterapie je nutné probrat s Vaším lékařem.
Healthline, What Is Mesotherapy? [online]. Dostupné na: https://www.healthline.com/health/mesotherapy [Datum: 31. ledna 2021].